Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Miért van több joga egy...

Miért van több joga egy SNI-is (többieket veszélyeztető! ) gyermeknek, mint egy "átlagosnak"?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy tabutémát feszegetek, nem is vitaindítónak szánom, hanem segítségre, tanácsra lenne szükségem.

Kisfiam most kezdte a középsőt egy állami oviban, ahova szeret járni, jól beilleszkedett, óvodapedagógusainkkal is minden rendben. A probléma egy másik kisfiú, akivel már bölcsibe is együtt jártak. Már ott is voltak vele problémák, a dadusok rendszeresen próbáltak beszélni a szülőkkel a gyermek agressziója miatt, amivel napi szinten okozott testi/lelki sérülést a társainak. Sajnos a szülők semmiben nem működtek együtt, támadással (volt hogy szó szerint..) reagáltak a többszöri "raportra". Most az oviban másfajta kommunikációval próbálnak közelíteni a szülőkhöz is, pozitív megerősítéssel, segítő szándékkal, türelemmel... de sajnos eredménytelenül. A kiscsoportot kibekkeltük időnkénti panaszkodással, kisebb kék-zöld foltokkal, de mostanra eldurvult a helyzet.

Az egyik kisfiút már elvitték a csoportunkból, mert rettegett miatta oviba menni.. Több kislányt-kisfiút is megfélemlített/bántott már, akik emiatt megpróbálják elkerülni, így kevésbé konfrontálódnak vele. Viszont kisfiam eleven, kalandvágyó, jólelkű, és a rendszeres bántalmazások ellenére is játszik vele.. emiatt pedig folyamatosan éri egyre komolyabb - látványos sérülés, -csak az első két hétben. Múlt héten az orrát zúzta össze, mikor hátulról nekilökte a polcnak, ezen a héten pedig konkrétan fejen rúgta (épp a szeme mellett), amikor kisfiam épp a földön feküdt. Az óvónők állítják, hogy egyikük szeme szinte folyamatosan a kisfiún van, de mégis előfordulnak ezek a durva dolgok, amikért nem őket hibáztatom (nem lehet folyton csak rá koncentrálni), mégis azt mondják, bízzam csak rájuk a dolgot. Az igazgatónővel nem lehet szót érteni, neki csak az óvoda jó híre és a problémák eltussolása a fontos. Mikor férjemmel felvetettük, hogy nem lehetne elküldeni esetleg azt a gyereket máshova, még mi kaptuk meg, hogy mégis hogy képzeljük. Nos úgy, hogy a gyerekem potenciális veszélynek van kitéve nap mint nap, és miért várható el, hogy én ezt tűrjem? Mégis meddig? Míg még komolyabb baja nem lesz? Miért én menjek minden nap gyomorgörccsel érte, hogy vajon ma mi történt? Én értem, hogy a mai jog integrálja ezeket a gyerekeket, de azt nem, hogy ha ezzel veszélynek tesz ki másokat, azt miért vagyok én köteles tűrni? Mit tehetek? Nyilván nem szeretnék az óvónőkkel/vezetővel sem szembekerülni, de úgy érzem, hogy még csak megértést sem kapok, nem hogy segítséget. A többi szülő megosztó, aki érintett, inkább hallgat (hogy maradjon meg a jó viszony) és örül, hogy "tolhat engem maga előtt", de akad olyan szülő is, aki (eddig még volt) olyan szerencsés, hogy nem érte a gyerekét atrocitás, és "szegény, ő is csak egy kisgyerek" hozzáállással még rám vet megvető pillantásokat. Kíváncsi lennék, ha az ő kislányát (aki folyton az óvónő szoknyáján ül, így nyilván kevésbé van kitéve ennek) egyszer-kétszer-többször hasonló sérülés érné, akkor ki lenne a "szegény". Segítsetek, mi ebben a helyzetben a megoldás?


2017. szept. 15. 18:49
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
52%

Igen, meg kell védeni. Csak azt is vedd észre, hogy általában a problémàs gyerek kapja a legtöbb bántást, ha nem fizikailag, akkor lelkileg. Nem könnyū mūfaj "rossz" gyereknek lenni. Őt is védeni kellene, és erre meg is lenne minden feltétel, ha az intézmények megfelelően felkészülnének és nem csak névleg mūködne az integráció. De sajnos sokszor csak a plusz pénzről szól, ami nem arra jut, amire adják.

A megvédés meg ne azt jelentse már, hogy iktassuk ki, aki nem felel meg a normáinknak!

Modern Taigetosz:-(

2017. szept. 16. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
38%

A kérdező sztorijából nekem az jön le, hogy a saját, nem SNI-s gyerekét nem tudja megtanítani egy olyan egyszerű dologra, hogy "ha adnak fogadd el, ha ütnek, szaladj el!", de a másiktól, aki igazoltan problémával él, elvárná hogy normálisan viselkedjen.


Direkt kiemelte, hogy csak az ő gyereke olyan szerencsétlen hülye, hogy folyton kikap (az én olvasatomban folyton provokálja a másikat), míg az összes többi gyerek el tudja kerülni a konfrontálódást.


Mi is akkor a probléma forrása?

2017. szept. 16. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
58%

Még egy gondolat:

Ha a gyereked, ne adja az ég, látás-, hallás-, mozgássérült, vagy végtaghiányos, a közösség összefog, és ott segítik, ahol tudják, téged meg sajnàlnak ezerrel.

Pedig a magatartászavar sok esetben ugyanolyan "betegség", ugyanúgy többletterhet ró a családra, a közössége, mégis gyūlölik a gyerekedet és vele téged is. Hiába teszel meg mindent a világon.

Érdekes, ugye?

2017. szept. 16. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen minden (segítő szándékú) választ és ötletet. Azért éleztem a kérdést az SNI és a jog köré, mert az óvoda pont ezzel takarózva tárja szét a kezét, hogy ugye integrált óvodában be kell fogadni. És ez eddig rendben is van! Pontosan ahogy egy hozzászóló írta, nagyon nem mindegy, hogy egy látás/hallás/mozgás - esetleg enyhe értelmi sérült, DE MÁSOKAT NEM VESZÉLYEZTETŐ!!! gyereket fogad be az ovi, vagy esetleg "csak" viselkedészavaros, és nem tudja kezelni az indulatait. Itt nem arról van szó, hogy "rossz"(alkodó) gyerek, hanem hogy félnek tőle a többiek! És az a bicskanyitogató, hogy az egyik hozzászóló le "szerencsétlen hülyézi" a gyerekemet, mert 4,5 !! évesen a másik nyugodt pillanatában mer vele játszani! Ahogy azt is írtam, hogy volt már aki miatta elhagyta a csoportot, és sokan félnek tőle, csak (még) nem okozott olyan mértékű látványos sérülést másnak, hogy annak szülője is eljutott volna már idáig. A testi adottságok különbsége miatt (széltében-hosszában pont 2x akkora) nem biztos, hogy hozna végleges megoldást egy visszakézből adott pofon a fiam részéről, mint ahogy a szintén agresszív szülőkkel való elbeszélgetés sem.
2017. szept. 16. 10:31
 25/30 anonim ***** válasza:
32%

Kérdező, te nem tudsz szöveget értelmezni!

Pont az a lényeg, hogy a viselkedészavaros gyerek ugyanúgy többletfigyelmet, speciális segítséget igényel, mint a fogyatékkal élő gyerek, csak éppen őt segítség helyett elutasítják. Pedig ez is egyfajta fogyaték, csak nem testi, hanem a tàrsadalmi kapcsolataiban nyilvánul meg.


De ha ennyire vak vagy a témára, nem csodálom, hogy pont neked és a te nevelésednek van gondja az sni-s gyerekkel.

2017. szept. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
38%

Ja, és a segítő szándék nem feltétlenül az, ha bólogatnak neked.

Minden hasonló helyzetben az lenne alap, hogy ismerd meg a problémát, és te magad is segíts a megoldásban.

De ehhez ehhez kicsit zöbb kell, mint az utálkozás.

2017. szept. 16. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:
Szerintem kettőnk közül pont te nem tudsz szöveget èrtelmezni. A gyerekem - ès a többi társa is folyamatos veszèlynek van kitève emiatt az 1 miatt. Mègis mi az ilyen helyzetben a segìtsèg neki? Az, hogy amùgy folyton büntetèsben van,amitől mèg "rosszabbnak" èrzi magát? A rendszsr a hibás igen, de ettől èn tűrnem hogy sèrül az enyèm is?
2017. szept. 16. 13:17
 28/30 anonim ***** válasza:
74%

kedves kérdező! Furcsamód még a végén ti lettetek a hibásak.

a téged kiosztó szülők gondolom a tolerancia és empátia nevében elnéznék , ha a gyereküket vernék. Én nem. És te se tedd.

Ha más nem segít, akkor váltsatok ovit, a gyerekedet meg kell védened. Sok sikert!

2017. szept. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
70%
A lányom most megy majd csak oviba, de én megtapasztaltam ezt a helyzetet! Gimis voltam és járt egy srác a sulinkba, akinek egy autóbaleset miatt lebénult az egyik oldala, így kicsit fura volt a járása, beszéde. Alattam járt 2 évfolyammal. A srác nekiment tanároknak diákoknak egyaránt. Szaladtam órára, véletlenül nekimentem az egyik sarkon (nem esett el senki!!) utána belevágta a körzőt az arcomba, nem megbökött vele, hanem benn állt a körző az arcomban! Utána magántanuló lett. Engem innentől kezdve nem érdekel kinek milyen gondja van, ha az én gyerekemet valaki így megrendezné, az empátia leghalványabb jelét sem mutatnám és a végsőkig elmennék!
2017. szept. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
67%
Kislányomat úgy fellökte egy kisfiú, hogy telefonáltak az oviból, hogy figyelni kell majd a gyereket, hátha agyrázkódása lett. Nem kívánom senkinek azt az őrlődést, hogy sugárzásnak tegyem ki a gyereket vagy bízzak benne, ha nincs jele agyrázkódásnak, akkor nem történt semmi végzetes. Nem haragudtam én, mert azt mondták, hogy játék közben véletlenül összeszaladtak és így esett hanyatt. Csak amikor érte mentem, akkor véletlen tudtam meg, hogy ugyanez a kisfiú miatt előző nap egy másik kislány sérült meg. Azt megelőzően a kislányom újságolta, hogy az a kisfiú le akarta szedni a masnit a pulcsijáról, sőt a pulcsiját is. Nevettem is, mert azt mondta, hogy a kisfiú meg akarta csókolni, de lehet, hogy ezt félreértettem és azt mondta, hogy a masnit akarta húzkodni...No mindegy, a lényeg, hogy bár először úgy gondoltam, a nagy boldog játékban véletlen lökték fel, egyre inkább félek tőle, hogy ő egy problémás kisfiú lesz. Ha bebizonyosodik az igazam és további sérüléseket okoz "véletlenül"a gyerekemnek, azt én se fogom ölbe tett kézzel tűrni. Hogy mit csinálok, azt még nem tudom, igazából felkészületlenül ért ez a probléma, de van egy békés, törékeny kislányom és nem hagyom, hogy más lelkibeteg gyereke bántalmazza.
2017. szept. 22. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!