Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » "F83-as kód" = "kevert specifi...

"F83-as kód" = "kevert specifikus fejlődési zavar" - Fejlesztési tanácsok, ötletek?

Figyelt kérdés

2020 szeptemberében voltunk szakértői bizottság előtt és ezt a kódot kaptuk az akkor 3,5 éves kisfiúnkra, de részletes felvilágosítást nem.

A "kevert specifikus fejlődési zavar"-ra rákerestünk a neten+megkezdtük a gyermek fejlesztését (Korai fejlesztő+"magán-fejlesztő", TSMT-torna),de nem találjuk elég gyorsnak a fejlődését (keveset beszél) és lassan 4 éves... :( Köszönjük, ha írtok néhány ötletet!



2021. jan. 5. 13:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Követem. Ugyanez van fiamnak csak 7 wves
2021. jan. 5. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A kevert specifikum csak annyit jelent, hogy több területen is elmarad a fejlődése a társaitól, de azt csak ti tudjátok, hogy mégis miben. Nincs rá univerzális fejlesztés, mindenkinek egyéni, hogy mi kell.

Lányomnál hipotónia miatt van gubanc több területen. Mozgásfejlesztést kap 3 hónapos kora óta, 1,5 éves kora óta beszédfejlesztést mozgásterápián keresztül, 5 éves kora óta logopédus is, segíti.

2021. jan. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
40%

Ez a kód egy marhaság, általában leváltják, mikor megvan a gond. Az én lányomon is volt ilyen kód, ő sokat és gyorsan beszél, de mindenfélét összehord, késett a beszéde, folyamatosan halandzsázott. Most auti+adhd kódja van, de ismerek olyat, akinek csak adhd lett belőle, másnak enyhe ért fogy, megint másnak pedig szociális funkciózavar és diszek.


Szóval bármi lehet, ezért direkt gyerekre szabottan kell kapnia fejlesztést. Ha lassú.. hát nem tudom.. felmérték az iqját? Kap kognitív fejlesztést? Minden helyzetben keveset beszél? A magán fejlesztő azért csak felmérte a részterületeket, miben jobb és miben rosszabb? Azt kell javítani, ami nem megy.. Miért nem beszél többet? Zárkózott, vagy nem képes rá? Ha zárkózott, akkor valamilyen állatos terápia, ha nem megy, akkor logopédust neki, hangoskönyvek, sok olvasás, beszéd, közös játék.. Elterelődik a figyelme és álmodozik? Vagy mit láttok? Annyi minden oka lehet..


Szóval a kérdésre válaszolva akkor adják ezt a kódot, ha nem egyértelmű nekik, mi baja és/vagy ha esélyes nála valamilyen disz. El kell vinni normális helyre, pszichiátriára mondjuk, ott gyógyped, pszichológus és pszichiáter is nézi illetve érdemes logopédusnál is felméretni.

2021. jan. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A kevert spec nagyon sok dolgot fed át. Azt jelenti, hogy bizonyos képességei fejlesztésre szorulnak. De hogy melyik, azt ti tudjátok, erre itt nem fogsz ötletet kapni.

Ha szeptemberben kapta a kódot, kb októberre tehető az érdemi fejlesztés megkezdése. 3 hónap telt el. Gondolom, hogy nehéz, de ne hónapokban gondolodj.

2021. jan. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, konkretizálom: a fő lemaradás a beszéd-késésben nyilvánul meg elsősorban. Ami jó hír, hogy egyre gyorsabban fejlődik ebben is és már naponta mond utánunk új szavakat, sőt már rövidebb mondatokat is! A kérdésem elsősorban arra irányult, hogy ha valaki hasonló helyzetben volt korábban, ott kb. mennyi idő alatt zárkozott fel a gyermek a kortársakhoz. Köszönjük előre is...
2021. jan. 5. 21:38
 6/9 anonim ***** válasza:
Nekünk azt hiszem kevert tanulási zavar kódunk van. Mozgásfejlődésben, beszédben van elmaradva és figyelemzavara van. Szerintem nagyon jól felzárkózhatna, ha valóban megkapná a fejlesztéseket, amelyeket kiírtak neki. Mi 3 évig hordtuk magánúton fejlesztésre, de most már elegem lett, és azt is látom, hogy egy 10 éves gyereknek már nem nagyon tudnak mit kitalálni, leginkább nagyon kicsiknek való dolgokkal foglalkoznak. Ovis korában még jó volt a fejlesztés, a suliban csapnivaló. Egyébként 4-es tanuló, sajnos a magatartásával van inkább gond, folyton félreért kommunikációs helyzeteket, illetve szerintem sokszor szándékosan piszkálják is a többiek. A beszédértési zavar egyelőre még a tanulásban nem annyira zavaró, bár még mindig jelen van. Felsőben félek egy kicsit, hogy mi lesz.
2021. jan. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Mikorra zárkózott fel? Nálunk semmikorra. Icipicit egy két dologban le van maradva, figyelme csoportos helyzetben és a türelme elég rossz, de mielőtt a kódot kapta, már akkor is volt, amiben bőven jobb volt másoknál(logikai feladatok, rajzolás)


4 évesen volt az az időszak, amikortól nem tudta senki megmondani, hogy le volt maradva, szépen kommunikált, szépen viselkedett, le is került minden kód, mert nem hogy átlagos, de kifejezetten legtöbb téren jól teljesített.. Most 7 éves lesz, sok dologban jobb másoknál, egy két dologban(figyelem, türelem, többszörösen összetett mondatok, szómemória, hajtogatás) pedig rosszabb másoknál, de csak kicsit, tehát most se tudja senki megmondani, hogy bármi gondja van, ráadásul ezek(szómemóriát leszámítva) csak csoportban jönnek elő.


Én nem tudom.. úgy képzeld el, mintha fájna a bokája. Majd tud olyan gyorsan szaladni, mint mások, nem annyira, mint a leggyorsabb, de képes lesz középmezőnyben teljesíteni, csak neki sokkal nehezebb lesz, mert a fájdalmat is el kell viselnie, nagyon erőfeszítést igényel.


Ha késik 4 évesen is a beszéde, rossz a nyelvérzéke(agyban az anyanyelvi központ), mindig nehezebb lesz neki, de egy idő után csak az fog látszani, hogy több befektetett energiával éri el ugyanazt, mint mások. Egyébként csak nyelvre nem adnak ilyen kódot, szóval biztos van más is..


Az én gyerekem 3,5 éves korig halandzsázott, egy hónap alatt mentek a hosszabb mondatok, nem attól 2db 1 órás fejlesztéstől, amit akkor kapott, hanem fejlődési ugrás volt, a szobatisztaság is egyik napról a másikra ment pont abban az időben, a hónap végére már kétszer-háromszor összetett mondatok voltak, nagyot fejlődött minden téren abban a hónapban.


Beszédfejlesztésre van egy remek könyv(gósy), meg van az én is tudok beszélni, és a gyakorlatok a pöszeség javítására, meg a beszédértés és észlelés fejlesztése(ez játékboltból rendelhető). Vannak képes szómemória kártyák, tableten is van dologmegnevezős játék, aztán van még a nem jut eszembe számítógépes program, ja megvan, varázsbetű(ez drága, de egész jó) és úgy komplexen az "anya, taníts engem" könyv sok sok ötlettel. Hangoskönyvet is hallgassatok, arra van a BOOKR alkalmazás, utána vannak cuki szövegértést segítő játékok is.

2021. jan. 6. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Szia kedves kérdező! Azóta mi a helyzet nálatok? Még mindig úgyan az a kód? Vagy esetleg kapott másikat? A kisfiam pont nem rég kapta meg ezt a kódot,2 év múlva kell vissza mennünk! Addig heti 1 logopédiát és heti 2 gyógypedagógiát írtak neki elő,az oviban!
2023. febr. 11. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Van valakinél valami változás?
2023. aug. 31. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!