Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Dohányzás 14 évesen? Kellene...

Dohányzás 14 évesen? Kellene nekem ennél többet kezdenem a helyzettel?

Figyelt kérdés

Egyetemistaként egy mentorprogramon keresztül nyolcadikosokat mentorálok, két hetente megyek ki a sulihoz (ennél sűrűbben nem tudnak termet biztosítani), meg néha szerveznem kell sulin kívüli programokat, kirándulást velük, idén kezdtem egyébként. Az egyik 14 éves kissrác hat éve cigizik, a szülei engedik neki az elmondása alapján. Nyilván mentorálási időben is rá akar gyújtani, amit a szabályok szerint nem lehet, de mindig rákérdez, nemet mondok, ezt így elfogadja, nem próbál kijátszani.

Kellene ennél többet kezdenem ezzel a helyzettel? Mármint abban a kéthetente két és fél órában, meg a havi/kéthavi egy sulin kívüli programokon rendelkezésre álló időben nem hiszem, hogy tudnék bármit kezdeni azon kívül, hogy mentorálási időben nem lehet, ha a szülei egyébként meg hagyják.


2023. okt. 8. 10:41
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Jelenthetett a gyermekvedelemnek, de sok értelme nincs.


Amúgy egy beszelgetes vele arról, milyen káros hatasai vannak a dohynqzasnak

2023. okt. 8. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%
3 éves cigány kissrácot láttam cigizni. Ennyit erről. Nem lehet velük mit kezdeni, ez otthon nekik normális.
2023. okt. 8. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
70%

Ismerek olyat, aki hamarabb tudott cigit tölteni, mint írni, a szülei halál büszkék voltak rá. A környéken (Borsod), a legtöbb cigánygyerek már alsóban cigizik, elfezik, a szülők veszik nekik, de minimum tudnak róla.


Az egyik ismerősöm szólt egy iskolában, hogy kint cigiznek a játszótéren a gyerekek, lett is ügy, de kezdeni semmit se tudtak vele. Ott pörgött a sok apuka/anyuka, hogy mi köze az iskolának/családsegítőnek ehhez.

2023. okt. 8. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
10%

Én is cigiztem már 14 évesen és az osztalyom fele is 🙈

Illetve nekem is engedték a szüleim. Venni nem vettek cigit de tudták hogy nem tudnak mit tenni ...

Szerintem nincs mit kezdeni ezzel 🤷‍♀️

Mai világban meg mégkorábban kezdik...

2023. okt. 8. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
67%

Kiszámolhatjátok, hogy egy év, két év stb hány forintja megy el cigizésre.

Kikereshet hozzá illő jó dolgokat, amit ennyiből meg lehetne x idő múlva venni.

Egyszer vehettek pl a boltban a valamennyi cigi árából fél kiló kenyeret, meg májkrémet, és csinálhattok egy eszegetős filmnézést. Stb.

Ha jóban lesztek,később az eü hatásokra is rákereshettek a neten.

Csak hagyj közben 1-2 hónapot, hogy ne élje meg kioktatásnak, csak úgy lassan csepegtess dolgokat .

2023. okt. 8. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Mai világban meg még korábban kezdik."

Már aki. Én látok egy javuló tendenciát egyébként. Ma már nem divat a dohányzás, szórakozóhelyekről is ki van tiltva. Amikor én voltam fiatal, az volt a hétvégi szórakozás, hogy beültek az emberek egy sörözőbe, cigi sör, aztán nézték egymást. Beszélgetni nagyon nem tudtak túl hangos volt a zene. Soha nem értettem, ebben mi a jó. Ma már tiltják, és nem is olyan könnyű cigihez jutni.

Az én környezetemben sokkal kevesebb a dohányos most, mint 20 éve.

A kérdésre válaszolva, én nem hiszem, hogy tudsz ezzel mit tenni. Ha a szülők engedik? Esetleg beszélgethetsz vele arról, hogy mi mindent okozhat. De alapvetően minden dohányosnak volt egy dohányos nagypapája, aki 90 éves korában úgy halt meg, hogy elütötte az autó. Szóval valahogy ők nem veszik tudomásul azt, hogy ez valóban káros az egészségre.

Én még annyit szoktam mondani nekik, hogy egy igényes nő nem áll szóba dohányos pasival, de még ezzel is körberöhögnek általában. A legtöbbnek mind van barátnője, aki szintén dohányzik.

2023. okt. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én valószínűleg engedném neki hogy rágyújtson ,de úgy hogy én ne lássam.
2023. okt. 23. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha már elfogadja és betartja, hogy a mentorálási időben nem gyújthat rá, elértél valamit. Nem feszegetném ezt a dohányzás káros hatásaival, mert szerintem úgysem fog hatni rá, még esetleg az jó ötlet lehet, amit az 5-ös ír, hogy az anyagi oldalról megközelíteni a kérdést, hátha egyszer majd később valamikor elgondolkozik rajta. De amíg a szülőktől azt látja, hogy ez normális, addig valószínűleg úgysem fog változtatni.

Volt komoly dohányos rokonom, ő például csak konkrét egészségügyi okból szokott le már valamikor 40-50-esen (nem emlékszem pontosan, mert még elég kicsi gyerek voltam). DE az ilyen történetek egy gyerekre még úgysem fognak mély benyomást tenni, nekik már egy harmincéves is öreg, és azt hiszik, velük úgysem lesz semmi baj, és örökké fognak élni.

2023. nov. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!