Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Vannak it olyan emberek, akik...

Vannak it olyan emberek, akik értelmi fogyatékos gyereket ismernek/nevelnek?

Figyelt kérdés

Sok probléma van velük?

Alapban miben különböznek egy "normális" gyerektől ezek az emberek?

Inkább érzékenyebbek vagy fordítva?

Hajlamosabbak bűncselekményt elkövetni?


Bocsánat a hülye kérdésekért (tudom, hogy mindenki más), de érdeke a témal, mert nem ismerek fogyatékos gyereket és megszeretném ismerni a lelküket.

Így neten nem fog sikerülni, de írhatnátok 1-2 dolgot róluk. Mitől lesz valaki értelmi fogyatékos?



2012. nov. 5. 21:20
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az én unokatestvérem súlyos értelmi sérült. Már kamasz, de még nem szólalt meg. Mindent megért, ha kérsz tőle valamit és teljesíteni akarja, akkor teljesíti, ha nem, akkor különböző módokon utasítja el pl: elkezdi verni a fejét a falba. Ha ő akar valamit, mondjuk, hogy berakjam a DVD lejátszóba a mesét és elindítsam, akkor megfogja a kezem és bevisz a szobába, majd a kezembe adja a filmet.

Még szinte kisgyermeki szinten van, szobatiszta, egyedül eszik, de körülbelül ennyire képes. Mindig lefelé néz, szemhéjai csak résnyire vannak nyitva. Soha nem néz rád, akkor sem ha tőled "kér" valamit. Nagyon fél az állatoktól és a kisgyerekektől, menekül tőlük. És tényleg olyan mint egy kisgyerek, úgy viselkedik, (pl állandóan bele akar ülni az öledbe, pedig már rég nem bírod el, mert fiú és magas és nagy darab is). Ő intézetben fogja végezni, mivel a teste hibátlanul fejlődik és már a szülei kezdenek lassan félni tőle. Hajlamos bűncselekményt elkövetni, de csak azért, mert ő nem érti meg azt, hogy mi az, hogy fáj. Ha például hozzáférne egy éles késhez, kipróbálná rajtad, mert kíváncsi és megvágna vele és az fájna és vérezne, de ő ezt nem értené meg, így akár halálosan is megsebesíthetne.

2012. nov. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%

Sok mindentől lehet valaki értelmi fogyatékos (pl. születési sérülés, genetikai probléma, mint pl. a Down-kór) és különböző fokozatai lehetnek. A személyiségük is más és más.

Volt olyan tanítványom, aki értelmi fogyatékosnak számított (70 alatti IQ-tól számít valaki értelmi fogyatékosnak), de leérettségizett, rajta alig lehetett észrevenni a fogyatékosságot. Mások teljesen kisgyermek szintjén lehetnek.

A lényeg, hogy ne próbálj általánosítani, mert nem lehet.

2012. nov. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
74%
Vannak fokozatai, vannak enyhe fokban sérültek, közép súlyos és súlyos sérültek. Súlyos sérültekkel a közember ritkán találkozik, őket valahogy eldugják a világ elől, vagy speciális ellátást igényelnek és emiatt nem nagyon mozdulnak ki a megszokott környezetükből, legyen az család vagy intézet. Rengeteg okból lehet valaki értelmileg sérült pl. koraszülöttségből származó agyvérzés következtében, epilepszia, oxigénhiány, baleset, genetikai betegségek. Alapból abban különböznek az egészségesektől, hogy több odafigyelést igényelnek, nem mindig értik meg, hogy mi folyik körülöttük, vannak olyanok, akik semmit sem fognak fel a külvilágból. Egyébként meg érdemes lenne akár segítő szervezet tagjaként önkéntesként ellátogatnod olyan intézménybe, ahol ilyen gyerekek vannak/élnek.
2012. nov. 6. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
96%

Valóban itt nem fogsz teljes képet kapni, hiszen nagyon összetett a probléma. Az értelmi fogyatékosság oka is különböző. Lehet terhesség során bekövetkezett hatás miatti fejlődési elmaradás, szülés közben fellépő oxigénhiányos állapot következménye, lehet kromoszómarendellenesség (pl. Down-kór) A károsodás mértékétől függ, hogy milyen kategóriába sorolják: enyhe értelmi fogyatékos 70 IQ alatt, középsúlyos 50 IQ alatt. Egy átlagember IQ-ja 90 fölött kezdődik. Emiatt ezeknek a gyerekeknek tanulási problémáik vannak és speciális segítségre van szükségük. A lelkükről: én 5 éve vagyok végzett gyógypedagógus, azelőtt tanítóként dolgoztam, s elmondhatom, hogy a sérült gyerekek sokkal ragaszkodóbbak, jobban kimutatják szeretetüket, nagyobb is a szeretetigényük. Egy idézettel zárnám:

"Az, hogy másképp látjuk a világot, nem azt jelenti, hogy te jól látod, én meg rosszul, vagy én látom jól, te meg rosszul. Azt jelenti, hogy tanulhatunk egymástól."

2012. nov. 6. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A nagyobbik lányom autista és középsúlyos értelmi fogyatékos.Amíg otthon vagyok vele a lakásban,addig nincs vele baj,de mihelyt betévedek vele egy boltba kontrollálhatatlan a viselkedése.Telepakolja mindennel a kosarat.Ha elveszem tőle akkor lefekszik a földre és ordít.Nem viszem csak ritkán magammal és csak a sarki boltba.8 és fél éves.Ezektől eltekintve aranyos és szép arcú gyermek.Ránézésre semmi nem látszik,csak a viselkedésén.

Dolgozni tőle csak akkor tudok valószínű,ha beadom intézetbe ugyanis állandó felügyeletet igényel és nyári szünetet itthon tölti.

2013. febr. 15. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 DownBaba ***** válasza:
47%

Én Down-szindrómás gyerekeket ismerek (és a családjaikat). Sok szülő mondja, hogy nem a Down-szindrómás gyerekével van a legtöbb gondja :) Nálunk is úgy van, hogy a DS tesó érzelmileg kiegyensúlyozottabb, nem viseli meg annyira, ha valami nem sikerül elsőre, kitartó és optimista, de van, amit többször kell neki elmondani vagy másképp kell megértetni vele, mint a tesójával. Ha valamit nagyon nem akar megcsinálni, akkor nem lehet annyira számítani arra, hogy "erőt vesz magán", de megvan azért a módja, hogy rávegyem, amire muszáj.


Nagyon sokfélék az értelmi fogyatékosok is, a "szinte észre se lehet venni" szinttől a nagyon nehezen kapcsolatot létesítőig. Van egy ilyen mítosz, hogy mivel "nem fogják fel a tetteik következményeit" meg "könnyen befolyásohatóak", ezért hajlamosabbak a bűncselekmények elkövetésére, de ez csak ilyen logikusnak tűnő elképzelés, aminek megalapozatlan sztereotípiák az alapjai. Az értelmi fogyatékosok azért nem öntudatlanok, vannak gondolataik, látnak összefüggéseket, vannak érzéseik, empátiájuk, van akaratuk, személyiségük stb. és ezekben ugyanolyan sokfélék, mint azok, akiket normálisnak hiszünk.


Ha érdekel a téma, én szívből tudom neked ajánlani, hogy írd be a keresőbe a nevemet és pont hu a végére. Sokféle Down-szindrómás gyerekről és felnőttről olvashatsz érdekes cikkeket, még egy blogot is.

2014. dec. 17. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Alapban mitől különböznek a normális embertől?

Ez a súlyától függ! Van akit teljeskőrűen el kell látni

Én pl 70-es alatti IQ-val nem erhetem el a celjamimat, abban különbözök

2021. nov. 11. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!