Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Lehetséges, hogy autizmus...

Lehetséges, hogy autizmus spektrumzavar gyanúja áll fenn? Kérem, hogy érintettek válaszoljanak.

Figyelt kérdés

Kislányom két éves. Vidám, mosolygós, viszonylag cserfes kislány (leginkább itthon ilyen), kommentálja, hogy mit csinál, könyvben mutat, olvasgat, állathangokat mond, egyébiránt is szépen, hat-nyolc szavas mondatokban is képes beszélni, mondókákat velem együtt mondja, már amit tud belőle, szeret kukucsjátékozni, labdázni, mozgása tökéletes, váltott lábbal lépcsőzik, állatait, babáit eteti-itatja, öltözteti, nem igazán válogatós, figyel a nevére (bár nem mindig), tiltást, utasítást ért, grimaszt, egyéb dolgokat leutánoz, 10-ig számol, minden testrészt és érzékszervet mutat, és még több jó dolgokat is csinál, DE: szemkontaktusa nem túl erős, szépen, sorba rendezgeti a dolgait (pl. zsírkrétáit), néha azt veszem észre, hogy kupacokat rak ruhából vagy a játékkanalakból, vagy másból, aztán egyik kupacot innen oda viszi, állandóan a szájában van a keze, vagy a cumi, vagy valami, észrevettem, hogy nyomkodja a szemgolyóit néha, a beszéde választékosnak is mondható, de sokszor ugyanolyan módon mond dolgokat (pl. kérek egy kanalat, nem többet), ha almát pucolok neki, vagy banánt, mindig mondja, hogy "a héját nem esszük meg", mindig megjegyzi ugyanannál a háznál, hogy "ott egy kakas lakik" (mert egyszer mondtuk neki). Amúgy nem repked, nem pörget, viszont szökdécselni szeret (erről már kezdem leszoktatni), viszont az ujjait folyton piszkálgatja, nincsenek általam felismert egyéb mániái, remélem, hogy ezek nem is lesznek. Társaságban nagyon visszahúzódó, nehezen oldódik, gyerekek társaságát nem keresi, jó, talán még nem is kell, a társaságukban az arckifejezése is közönyösebb, ha pl. ha a trambulinon van, és más gyerek is felmegy oda ugrálni, azonnal lejön. Zaj, ricsaj, tömeg, idegen hely nem zavarja, remélem, hogy nem is fogja, nehezen alszik el, de akkor végigalussza az éjszakát, játszóház, bolt, posta nem okoz problémát, azonban állandóan ott kell lenni vele, nagyon igényli a társaságunkat, már ez is változott kicsit, néha már elfoglalja magát a könyveivel, de leginkább rajtam lóg, egész nap megy az "anya, gyere", "anya emelj fel", ha valamit szépen és jól csinál, akkor megtapsoltatja magát, meg is tesszük. Dackorszak is van, de kezelhető, bár azért néha eldob dolgokat, amiket összeszedetek vele, néha rájön a sírás, ilyenkor szinte lenyugtathatatlan. A játékai kevésbé érdeklik, ez korábban nem volt probléma, azonban mostanában már úgy kell rávennem, hogy kirakjon egy kirakót, vagy formabedobót, ilyenkor nagy durcásan megteszi, cserébe én is adok neki valamit, de magától egyre kevésbé játszik. Még nem szobatiszta, de még van ideje rá. Ha most kerül közösségbe (bölcsi), vajon hogyan reagálja le? Vajon fognak-e generálódni újabb dolgok vagy a közösség jó hatással fog rá lenni?


Így leírva biztos úgy gondoljátok, hogy ez szinte semmi, azonban pont azért kérem az érintett szülők véleményét, mert talán valaki ilyesmiket tapasztalt a saját gyerekénél.


2013. jan. 1. 15:49
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Ezek egy teljesen normális 2 éves kislány jellemzői. nekem a fiamnak autisztikus tünetei vannak de őt sem mondják ki egyértelműen hogy autizmus lenne nála. 5 éves, 2 éve hordom viszem. Nála sokkal nagyobb eltérések vannak, elhiheted és még így SEM mondható 100% annak.

A lányom 3 éves és teljesen egészséges. Szóval azt is látom milyen egy olyan gyerek akivel minden oké. Ez hogy egy egy dolgot csinál (kupacokba rendezgetés, ismétlése dolgoknak ott egy kakas lakik) ez abszolút normál kategória. Osztályozza rendszerezi a dolgokat mint egy rendesen fejlődő 2 éves. Az " ott egy kakas lakik" egyéb ismételgetése pedig nyilván biztonságot nyújt neki a saját kis világában, ezek kapaszkodók, fogódzkodók, ilyenek minden gyereknek kellenek és vannak.

Hogy hozzátok ragaszkodik vagy hogy nehezebben oldódik társaságban, ez egyéni sajátosság, hiszen ki ilyen ki olyan alkat. Van aki nehezebben oldódó típus felnőttként is.

2013. jan. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
26%

Egy vizsgálatot megér! Nem feltétlenül autisztikus tünetek, de valóban vannak "furcsaságok", amikről írtál!

Én megnézetném a helyedben, mert azzal nem vesztesz semmit.

gyógypedagógus

2013. jan. 1. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Igen, sokat hallom azt, hogy "ez még belefér", "majd kinövi", azonban nem szeretném, ha elhatalmasodnának rajta ezen dolgok, vagy még generálódjanak hozzá. Vizsgálatra vinni fogom, a magam megnyugtatására is, meg azért is, hogy hozzáértő szemek mondjanak rá valamit. Fejlesztésen is gondolkodom, azt gondolom, hogy nem ártok vele.


Olyan dolgokat is említhetnék, hogy sokáig ragaszkodott egy bizonyos meséhez, nem akart mást nézni, mostanra már ez is javult, magáról még nem beszél E/1 személyben, inkább E/2-ben. Minket, amit mondunk, mint egy kis papagáj, ismétel, függetlenül ettől azt is látom, hogy érti is, amit mond.


Én látom a furcsaságait, csak szerettem volna tudni, hogy más, érintett szülők hogyan látják ezt és a saját gyermekük viselkedésében viszontlátnak-e bizonyos tünetet.

2013. jan. 1. 16:29
 4/20 anonim ***** válasza:
Bár nem vagyok érintett, hátha megnyugtatásul...: Az én fiam is 2 múlt épp, szerintem teljesen normális, pedig nagyon szeret mindent sorba rendezni (szín vagy méret szerint, dettó sláger a zsírkréta és ruhák), megszámolni, kupacolni és hozni-vinni, pakolni, sokszor hetekig ismétel valamit (pl. mánia mondani az autók színét és típusát, csak így tudunk sétálni), mindent kommentál, amit csinál vagy mi csinálunk, nagyon sokszor a szájában van a keze és tekergeti a fülét (de szerintem még mindig valami foga jön vagy náthás), szeret pörögni és elszédülni, megtapsoltatja magát, és mostanában újra nagyon anyás és szeretne ismét csak ölben közlekedni. Szelektív süketsége épp a dackorszakkal együtt nő, mint a direkt dobálás is. És általában csak az új játékai érdeklik... Ja és fél évig csak fehér vagy zöld színűt evett, de hál'Isten kinőtte... Viszont imádja a társaságot és szeret bölcsibe járni :)
2013. jan. 1. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
56%

Ha esetleg autizmus spektrum zavar, akkor is max. Asperger (választékos beszéd erre utal).

DE: 2 éves korban ember nem mondja meg, hogy rajta van-e a spektrumon, max. a gyanút, és ezzel túl sokat kezdeni nem tudsz. Amit érdemes, az valamilyen szenzomotoros tréning (TSMT, Ayres), illetve elkezdhetitek bevezetni a vizuális támogatást.

Közösségben sok minden ki fog derülni, és elég jellemző, hogy az autisztikus tünetek 4-5 éves kor között csúcsosodnak ki. Addig nem sok esély van pontos diagnózisra, még a leghozzáértőbb helyeken sem.


Én egyet tudok javasolni, így utólag (6 éves Asperger-szindrómás gyermek anyukájaként): kezdjétek el a fejlesztéseket, ártani nem árt, és jegyezz fel MINDENT a gyermek viselkedéséről, mert később, ha esetleg egy alapos kivizsgálásra kerül sor, akkor kérdezni fogják a korábbiakat is. Ugyanezt kérd a nevelőktől, pedagógusoktól is, mert az ő véleményük is mérvadó lesz majd!

Szóval egyelőre nyugi, úgyis a jövő dönti el a kérdést. És HA auti, akkor igen, jelentősen fog romlani a helyzet, újabb tünetek jönnek majd elő várhatóan a közösséggel, illetve a korral, de tudd, hogy ez csak ideiglenes, megfelelő hozzáállással, fejlesztéssel nagyon rövid idő alatt le tud csengeni a "csúcs". Az én 6 évesen egy-másfél éve még az ovi legproblémásabb gyerekének számított, mára viszont alig tér el a többiektől, sikerült az integráció, normál iskolába fog járni szeptembertől (természetesen tudják róla, hogy Aspergeres, de mostanra már alig van néhány olyan tünete, ami gondot okozna, inkább csak az előnyeit "élvezzük" - átlagon felüli IQ, verbalitás, memória, stb. - néhány pici "kellemetlenséggel" fűszerezve.

2013. jan. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Ez olyan fura amit írtok, ezek a dolgok a 2 évesek nagy részére jellemzőek, akkor mindet vinni kéne vizsgálatra? Gyerekekkel foglalkozom, és ennyi problémás azért nincs köztük, tény hogy egyre gyakoribbak az eltérések, de azért nem ennyire.

A bölcsiben minden második gyerek csoportosít, osztályoz, még örülünk is neki ha fajta szerint tudja melyik dolog melyikek közé tartozik (pl. játékos összepakolás).

Nem szobatiszta, dackorszakban van, megtapsolja magát , szájában van cumi vagy ezt azt szájába vesz ez is legalább a gyerekek harmadára jellemző. Társaságban visszahúzódóak, eleinte igen, sokan aztán feloldódnak de ha jól értem, a kérdező gyereke nem bölcsis még, tehát ez hogy feloldódna e, illetve mennyi idő alatt, ki se derül.

És ezekre máris tsmt-re meg foglalkoztatásra kellene küldeni?

2013. jan. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

# 6: Hidd el, hogy lehet azt érezni, ha egy gyerek "más", a szülő érzi. Én is éreztem, hiába mondta mindenki, hogy belefér, meg ez más gyerekekre is jellemző. Az autisztikus tünetekkel kapcsolatban azt lehet mondani, hogy egy-egy tünet minden gyerekre jellemző, de ha már halmozottan van jelen, akkor az elég gyanús.

És hát a TSMT torna nem olyan dolog, hogy megártana bárkinek is, egy teljesen egészséges, átlagos gyermekre is csak pozitív hatása lehet.

2013. jan. 1. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Az első vagyok. Igen ebben igazad van, nem árt persze, csak mi mondjuk jártunk úgy hogy nem fértünk bele tsmt csoportba a településünkön mert olyanok is jártak akiknek nem volt szükségük rá, de jártak, mert ártani nem árthat alapon. Én tudom pontosan milyen, amikor az ember érzi hogy nem minden oké, mert velünk is így volt, közben évekig nyugtatgatott mindenki hogy ugyan semmi baj, majd kinövi, szóval nem arról van szó hogy nem értem a kérdező problémáját, de azért lássuk be hogy amiket az elején is leírt, az egy átlagosnál még fejlettebb gyereket írnak le.
2013. jan. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
Nekem aspergeres kislányom van, és a tied nem tűnik annak. De ha kétségeid vannak (azt nehogy a fogadó intézményeknek bölcsi-ovi is közöld, ha ilyen ügyes amúgy a lánykád), menj el a vadaskert alapítványhoz felmérésre vele!
2013. jan. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
55%
# 8: A TSMT-t nem csak csoportosan lehet csinálni, mi egyéni fejlesztést csinálunk, kaptunk egy feladatsort és havonta járunk kontrollra. Ez meg nem veszi el a helyet senkitől...
2013. jan. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!