Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Akadályozott beszédértés....

Akadályozott beszédértés. Volt-e valakinek ilyen problémája a gyermekével? Hogy alakult? Érdemes sni-kódot kérni?

Figyelt kérdés

Kisfiam 3 éves, és fura. Most voltunk a Nevelési Tanácsadóban, azt mondták, hogy a beszédértés akadályozott. Egyébként minden más képessége rendben van, csak nem érti, amit mondunk neki. Emiatt alig beszél, és hisztizik, ha valamit kérünk tőle, fokozottan ellenáll. Hát, most kiderült, hogy nem azért, mert nem akarja csinálni, csak nem érti, hogy mit várunk tőle.

Nyár végétől járunk majd terápiára. Pontosan még nem tudom, hogy heti hányszor. Eléggé el vagyok keseredve. Volt ilyen valakinek? Mennyire lehet ezt helyrehozni? A pszichológus azt mondta, hogy szépen korrigálható, na de ez mit jelent? Tud majd beszélni, azt azért remélem. Mennyire lesznek az iskolában nehézségei?

Jelenleg annyit mondtak, hogy minden utasítást kísérjen non-verbális kommunikáció, és rövid mondatokban beszéljünk a gyerekhez.

Az óvodai logopédus azt mondta, hogy ne kérjünk sni-kódot, mert az bélyeg a gyereknek. Viszont ha heti többször is vinni kell a gyereket terápiára, akkor szerintem érdemes lenne. A férjem jelenleg munkanélküli, de akkor nem is tud elhelyezkedni. Bár a pszichológus azt mondta, hogy nem nála kell kérni, hanem a Szakbizottságtól, de szerinte nem kapnánk, mert annyira nem súlyos. De ha hétköznap délelőtt kell terápiára járni? Akkor hogy lehet ezt főállású munka mellett megoldani? Nagymama nincs. Tényleg egy életre megbélyegzik a gyereket, ha ilyen kódja van? És ha mondjuk 1-2 év múlva visszavonják? Falun lakunk, egy ovi, egy iskola van, mindenki, mindenkit ismer.


2013. jún. 12. 19:52
 1/9 anonim ***** válasza:

nem, nem, nem!

a fejlesztésnek és az sni kódnak semmi köze egymáshoz! az sni kód az egy papír, hogy sérült a gyereked (sajátos nevelési igényű), nálatok jelenleg szó nincs ilyenről!

(beszéltünk privibe is, így azt gondolom, hogy meg se adnák)


amit kérhettek, az az FNO kód, arra már kaphattok emelt családit és gyest is, bár szerintem erre az se jár, de majd az orvosa (pszichológus) megmondja, hogy amire besorolhatja, arra igényelhető-e


egyébként meg ne aggódj ennyire, nincs a gyereknek semmi baja, lemaradt a beszéd értésben, úgy fogd fel, mint ha holnap nekiülnél angolt tanulni. minden szóhoz társíts a tárgyat és ismételd, egész nap beszéljetek, pár hét és behozza a lemaradást :)

a fejlesztéssel kapcsolatban meg beszélj az ovival, van nekik is logopédusuk aki bejár, vegye fel a gyerekedet, így nem kell elcibálni meló után és ingyen is lesz! :)

2013. jún. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Még elég kicsi a gyereked, így pontosan nem lehet megmondani, hogy milyen mértékben javul a beszédértése. Sok-sok játékos feladat van a fejlesztésére, nem tudom, kaptatok-e "szakirodalmat", de ajánlom Gósy Mária könyvét:

[link]

Nem egy nagy összeg, de segítségere lesz.


SNI diagnózist meg tényleg nem biztos, hogy kapna. Most azt mondanám, várd meg a szeptembert (amúgy is nagy a bizonytalanság az SNI ellátás terén, akkorra talán tisztul a kép, másrészt viszont tisztában kell lenni azzal, hogy iszonyat hosszú a várakozás a Beszédvizsgálóba:( ). Az óvodai logopédushoz tud majd járni heti 2X? Vagy a Nev. Tanba kellene járni? Ezt most kéne tisztázni.


Ha mégis kapna SNI kódot, az nem azt jelenti, hogy megbélyegeznék. Vissza is vonhatják, ill. ha marad az pl. az iskolában járhat előnyökkel.


(Gondolom hallásvizsgálaton voltatok. Ha esetleg mégsem, akkor feltétlenül kellene menni.)

2013. jún. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

2. vagyok, még eszembe jutott egy másik könyv is, ami megkésett beszédfejlődésre ajánlott, de mivel keveset beszél, szerintem jó lenne.


[link]

2013. jún. 13. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Voltunk hallásvizsgálaton, a hallása jó. Az óvodai logopédus az Én is tudok beszélni c. könyvből tanítja, de állítólag nem nagyon csinálja.

Azt mondta a védőnő, hogy hivatali kötelessége ellátni a gyereket, nem kell ezért a városba becincálni. De nem is tudom, valahogy ez a nő nem szimpi nekem. Azt mondta, hogy nem tud vele mit kezdeni, eleve ő kezdeményezte a Nevtant, és szinte csalódott volt, hogy nem találtak nála semmi komolyabbat. És kérte tőlem, hogy vigyek egy Vázlatok füzetet a gyereknek, és kb. 4 hónap után derült ki, hogy nincs ilyenünk. Abba kellett volna állítólag a gyereknek feladatokat adni, ő meg állítja, hogy nem is vittem, pedig a kezébe adtam.

2013. jún. 13. 20:24
 5/9 anonim ***** válasza:

2. vagyok

"Hivatali kötelessége" akkor lenne, ha SNI papírja lenne, és az óvoda alapító okiratában benne van a beszédfogyatékosok integrálása. Mivel ilyen nincs, sajnos mondhatja azt, bár ez messze nem etikus, hogy az óraszámába nem fér bele, mert az 5. évüket betöltötteket kell elsősorban ellátnia. Hülye egy helyzet, átérzem a gondodat, mert munka mellett tényleg nehéz kivitelezni, hogy délelőtt a szülő vigye valahova a gyereket.

2013. jún. 13. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A legtöbbet ti tudjátok tenni, de persze jó volna, hogy ha egy hozzáértő logopédus elmondaná hogyan, és 4-5 hetente konzultálnátok, hogyan haladtok. Ekkora gyereknek még nincs feladattudata, akkor és arra lehet "tanítani" amikor és ami érdekli, ez pedig főleg a szülő számára megoldható.

Fejleszteni kell a hangokra való figyelés készségét, kezdve a nagyon eltérő zörejekkel ("mit hallottál?" játékok) eljutva a beszédhangok megkülönböztetéséig (kisvonathang "ssss" vagy kigyóhang "ssz" van a szóban?)

Bővíteni a szókincsét, figyelve, hogy ne csak főneveket, hanem igéket, mellékneveket, később kötőszavakat, kérdőszavakat is tanítsunk.

Fejleszteni a mondatszintű és a szöveg szintű megértést, például azzal, hogy játék és más együttes tevékenység közben az adott dologról beszélsz a gyerekkel, illetve mesélsz, könyvből vagy fejből, olyat ami érdekli, és annyira leegyszerűsítve, hogy meg is értse. Ha érdeklődve figyeli, biztos érti is, de azért néha rá is lehet kérdezni a lényeges pontokra.

A szakember a pontosan mit, milyen nehezet, mennyit kérdések megválaszolásához kell, és a folyamatos visszajelzéshez, hogy az elvárható ütemben fejlődik-e a gyerek. És persze neki kell észrevenni, ha nem egy sima beszédértésproblémáról van szó, hanem ez csak tünete valami más, egyéb kezelést igénylő dolognak.

2013. jún. 15. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
51%
2 fiamnak is ilyene van beszédmegértés zavara beszédfogyatékoság ,sni sek ,semmi káruk nem származott belölük ,az országos beszédvizsgáloba vitem ökett,ott irták a papira hogy beszédmegétés zavara ,sni ,kilyelöltek nekik egy logopédia csoportos ovit ott minden fejlesztést megkaptak ,sni kent 50% kedvezményt kaptak az ebédbefizetésnél az oviban ,a barátaink igy is szeretik a fiaimat,hihetetlenül okos gyerekek
2013. jún. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
És még egy dolog azt tényleg nem lehet tudni medig áll fen ez az állapot lehet hogy ovodáskor végére elmulik ,vagy még iskolásként is az lesz,viszont ez mindenapos gyakorlás kell,akár tetszik akárnem a gyereknek ,mert magátol nem mulik el az biztos ,voltatok fülészeten ? Nincs esetleg tul nagy mandulája is .
2013. jún. 24. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Írtam neked privátba .
2013. jún. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!