Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit kell változtatnom, hogy...

Mit kell változtatnom, hogy ne hazudozzon folyton a 7 éves gyerekem?

Figyelt kérdés

Elég kétségbeejtő a helyzet.

Nem akarom másra hárítani a felelősséget, tudom, hogy egy gyerek se születik "rossznak" vagy hazudozónak, de teljesen kétségbe vagyok esve.

3 gyerekem van.7 éves a nagy, 3 a középső, 3 hónapos a kicsi.

Sajnos miután megfogant a picur a férjem elvesztette a munkáját és nem volt túl sok tartalékunk, így állandó volt a stressz, fáradtság, idegesség itthon, nem volt türelmünk a gyerekekhez annyi, amennyi kellett volna.

Aztán elkezdtem alkalmazni a szuperdada-c. könyvben leírtakat, egész jól működött.

Viszont mikor megszületett a kicsi eluralkodott a káosz.

A középső fiam nagyon nehezen viselte, hogy már nem ő a legkisebb, ráadásul akkor volt bölcsiből oviváltás is.

A nagy ezzel egyidőben elezdte az iskolát és mivel elég eleven gyerek nehezen viselte az egy helybenülést, a kevesebb játékot stb.

Mivel a középsőnek szó szerint dührohamai voltak a kicsi születése után, arra következtettem, hogy elhanyagoltnak érzi magát, így igyekeztem többet foglalkozni vele és türelmesebb lenni.

Gondolom a nagynak elég gond volt a suliba beilleszkedni, ezzel megbirkózni, lehet, hogy jobban háttérbe szorult.

Közben férjem visszament egy korábbi munkahelyére külföldre dolgozni, ahonnan havi 1 alkalommal jár haza 1-2 hétre.

Megörültem, hogy az anyagi gondok megszűnése lekerül a vállunkról és újra türelmes lehetek velük, nem stresszelek nap mint nap.

Mégis a gyerek elkezdett hazudozni.

Mindent az öccsére fog, állandóan bajba keveri.

A suliban azt mondja itthon hagyta a házit, itthon, hogy nem volt, haza se hozza...verekszik, szófogadatlan suliban, tele van fekete ponttal és beírással.

A kicsit megtanítja mindenre amit nem szabad majd jön árulkodni, h mit csinált a kicsi.Gyakran teljesen jelentéktelen dolgokban.

Pl elfelejti lehúzni a wc-t pisilés után és mikor mennék wc-re odajön, h az öccse belepisilt és nem húzta le.Mondom ok, lehúzom.Aztán godolkozok, h dehát a kicsire még pelus kell éjszaka és még nem került le róla akkor hogy pisilhetett a wc-be?Megkérdezem, erre rávágja, h levette.De monom egyedül nem tudja visszavenni meg nem is szokta és rajta van a pelus.Erre gondolkozik és közli, h ő segített neki visszaadni...fürdenek, kijövök egy percre egyből kipocsolja a vizet vagy az öccsét locsolja szemen majd élvezi, h a kicsi üvölt...vagy árulkodik, h a kicsi ezt és ezt csinálta.

Semmilyen cuccára nem vigyáz, a 3 éves szebben eszik mint ő, folyton leeszi magát, tönkreteszi a ruháit, elhagyja vagy elajándékozza minden nap a ceruzáit, szétvagdossa a könyveit, szétszaggatja a tolltartóját....stb.

A táskkájába csak begyűr, behajigál mindent, nem érdekli,h tönkreteszi.

Pedig jó darabig nem tehettük meg,h ezeket azonnal pótoljuk, szal esélytele, h el lenne kapatva, h "majd anya vesz másikat".Kitalálja h így meg úgy bántják, csúfolják suliban, erre kiderül, h nap mint nap ő verekszik, köt bele mindenkibe.Tudom, h nekem kéne változtatni, de már nem tudom hogyan.Elkeserít, csalódok benne nap mint nap, amikor kedvesebb vagyok és többet foglalkozok vele akkor is átver.

Bármit csinálok, mondok, büntetem vagy próbálm megérteni és szépen elmagyarázni a dolgokat nem változik semmi.

Rámondja, h jó, többé nem fordul elő és azzal a lendülettel el is felejti, folytatja.

Már semmit nem tudok neki elhinni, pedig imádom és mindent megtennék érte.De se a szép szó se a csúnya nem használ.Mit kéne tennem?



2013. nov. 18. 14:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem négy gyerkőcöm van. Én a legnagyobbamra azt szoktam mondani, hogy örök egyke marad. A többiek születésével ő "vesztette" a legtöbbet, hiszen már nem csak övé a figyelem, szeretet, dicséret.Hétévesen kezdik a gyerekek "megvezetni" a szülőt. Ilyenkor szembesítenünk kell, hogy igen tudjuk, hogy mi történt, de büntetni fölösleges, elég helyre igazítani és elmondani, hogy szerintünk, hogyan történt. Nem az a megoldás, ha a nehéz időszakban hirtelen többet törődünk vele, hiszen egy nagy családban nem lehet tartósan egyre figyelni. Inkább keresd meg a hétköznapokban a dicsérni való helyzeteket. Pl. Ügyesen elpakolja a ruháját, vagy mennyire tetszik a rajza, anélkül, hogy ő hívná fel a figyelmedet rá. Vagy például, mond el, hogy mennyire jó, hogy ő ilyen ügyesen elintézi WC-zést, öltözést, mert a kicsikkel evégett sok munka van, örülj neki, hogy ő már mennyivel többet tud. Ha a suliban lódít, mond el neki, hogy tudod, hogy nem mondott igazat és ne tegyen ilyet, mert úgyis lebukik. H a a háziról lódít bizony akkor némi büntetést is kaphat. Ám hogyha elmondja, megcsinálja, mostanság szüksége van a dicséretre. Hétévesen kissé újra dacolnak velünk, kóstolót kapunk a jövendő kamaszkorból. Elmúlik ez az időszak is. Kitartás, türelem megértés. Jajj de könnyű is ezt mondani... Együttérzésem.
2013. nov. 18. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
55%

Anya vagyok én is, bár nincs 3 gyermekem és nem 7 éves a fiam.

A soraidat olvasva számomra kiált, hogy a nagyfiadnak (is) szeretethiánya van, illetve figyelemfelkeltésből teszi azt, amit.

Nincs túl nagy eszköztára, gondolj bele: iskolában: megfelelés, otthon apa nincs, anya elfoglalt a kisebbek fizikai szükségleteivel, ő meg szinte egyedül maradt az iskola és a saját életének gondjaival.

Igen, ami neki gond vagy probléma, azt te fel sem veszed, mert te felnőtt vagy és "ááá nem nagy ügy, gyerünk"- de neki is joga lenne annyi vagy LEGALÁBB annyi figyelemre, mint a kisebb testvéreinek.


...és vajon ho vezesse le a feszültséget? Gondolom rájött már arra, hogy az iskolában rend van és fegyelem, ott nem nyerő ezt csinálni- neked nem szájalhat vissza, a pici még túl pici- így marad a középső.


Kérlek törődj vele is többet és ha tudod okosan beosztani az idődet, akkor legyen a napodban MINDEN NAP olyan fél óra-óra, ami az övé vagy CSAK az övé (amikor a pici alszik stb.)- a büntetés lehet, hogy most csak olaj a tűzre. Nem mondom, hogy ne legyen KÖVETKEZMÉNYE egy SZÁNDÉKOS rossz tettének (legalább tudatosítás vagy jelzés szintjén), de kérlek lásd a miértjét.


...nagy bátorság és különösen erős, kitartó személyiség, biztos anyagiak, szerető család, jó férj-feleség kapcsolat és nagyon hatékony időbeosztás szükséges 3 ilyen korú gyermek neveléséhez. Egy picit a leírtakból én azt érzem, hogy ebből nálatok valami lehet, hogy hiányzik.

Keresd meg, hol tudsz egy picit többet törődni vele, amíg megerősödik a nagyfiad újra- illetve talán érdemes lenne már "megelőzésképpen" a középsőnek is biztosítani olyan időt, amikor ő is eléggé részesülhet az anyai szeretetből- mielőtt ő lesz a családban az újabb "balhés tünethordozó".


Esetleg valamilyen sport, mozgás vagy más önkifejezési lehetőség keresése a nagynak? (ne tudd le azzal a problémát, hogy holnap beíratod valamire- csak kiegészítésnek ajánlanám).


Sok sikert, majd írd meg, hogy hogyan döntöttél és milyen változásokat tapasztalsz.

2013. nov. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
64%

Hát nálunk hasonló volt a helyzet, csak a legnagyobbam 9 éves volt amikor a 3. tesó megszületett.

Hazudozás, csúfolódás, a középső piszkálása, rendetlenség, szétszórtság, figyelmetlenség, ez jellemezte.

Sokmindennel próbálkoztam, végül nálunk ez jött be:

Azt néztem, mi neki a legfontosabb, amit szívesen csinál, és büntetés lenne, ha attól eltiltanám. Nála a gépezés, foci a haverokkal, tévénézés volt a megfogó erő.

Készítettem egy táblázatot, hétről hétre beosztottam, és minden tevékenységüket minősítettem, + és - pontokat lehetett szerezni, ezeket a pontokat lehetett beváltani gépezési időre meg focizásra stb.

Tehát a viselkedésétől függött, mennyit ülhet a számítógép előtt, mennyit mehet ki focizni stb.

Pl. + jár a jó jegyért, a rendrakásért, ha segít valamiben, ha játszik a kistesóval, ha elmegy a boltba stb. - pont jár a rossz jegyért, a rendetlenségért, a veszekedésért stb.

Volt olyan hét, hogy teljesen el volt tiltva a számítógéptől, mert olyan sok - pontot szerzett, és nem tudta kijavítani jócselekedetekkel. Azután a saját kárán megtanulta, hogy a viselkedésétől függ minden. nemcsak ő, a középső is, egymással versengve segítenek, tanulnak, raknak rendet, és csak ritkán veszekszenek, mert azért ők sem angyalok.

Tudom, szigorúnak hangzik, de ez egy következetes módszer, és hosszú távon beválik.

Figyelj, az elején én is annyit magyaráztam neki, szép szóval elmondtam, jó példát mutattam, de mindig csak azt mondta, jól van anya jól van máskor nem fordul elő, azután mégis újból és újból megtörtént. Hát most már ezzel a táblázattal egy kis rendszerre vannak szoktatva, ha mégis elfelejti és hibázik, viseli a következményeit, de mégis ott a motiváció, hogy ki lehet javítani, jócselekedetekkel jópontokat szerez magának.

Szóval hidd el, se a szép szó, se a csúnya nem használ, mert nincs következménye. Akkor egyik fülén be, másikon ki.

Csak akkor változik meg, ha tetteinek lesz következménye.

2013. nov. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek a választ, jól esik, hogy valódi segíteni akarás amiket írtatok és nem nekemestek, hogy milyen rossz anya vagyok.Tudom én ezt jól, h mostanában nem tudtam minden téren a maximumot nyújtani, ingerültebb, fáradtabb is voltam és vastagon hibás vagyok a kialakult helyzetben.Értékes tanácsot adtatok, igyekszekmegfogadni mindent ami hasznos lehet és beszámolok.


Sajnos valamilyen szinten ő is visszafejlődött dackorszakos kicsivé, ezelőtt ha büntibe küldtem elfogadta, tudta, h a szabálysegésnek következménye van.Ma nekiáll visítani és toporzékolni mint egy 2-3 éves ha azt mondom most ülj le 7 percre a sarokba pl.képes és olyan dührohamot kap, hogy teljesen elveszti az önkontrollt, komolyan mint egy két éves.Ezzel meg azt éri el h olyan szinten felmegy bennem a pumpa h vagy sikerül vagy nem megállni azt h ne ordítozzak...rettenetes:(

2013. nov. 18. 15:07
 5/5 anonim ***** válasza:

Ja, és amit az elő két válaszoló írt, az mind igaz, neki is ugyanúgy szeretetre, törődésre van szüksége, én is igyekszem mindhárom gyerekemmel külön-külön is időt tölteni.

A picim még csak öt hónapos, délutan amikor anagyok hazajönnek, már nyűgös, olyankor ölbe veszem, beülünk a fiúk szobájába, beszélgetünk, társasozunk, jókat nevetünk, majd hazaér apa is, vigyáz a kicsire, én vacsit csinálok, közben a leckéjüket kérdezem, és utána már külön a naggyal, külön a középsővel is foglalkozom, míg este lesz, és jön a fürdetésidő a picinek, arra megint összegyűlik a család.

Fontos, hogy mindegyik érezze, azért mert a kistesó megszületett, attól még ő is fontos része a családnak.

2013. nov. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!