Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Valakinek van-e olyan gyereke...

Dunainé Tábit Kriszt kérdése:

Valakinek van-e olyan gyereke akinek beszédfejlődési zavara van/volt, ami a rossz hallás okozott (de már nincs gond a hallásával)? Nagyon örülnék ha valakivel megoszthatnám a tapasztalatokat.

Figyelt kérdés
A kislányom sok műtét után (orrmandula műtét,tubusok felhelyezése) végül 3,5 évesen kezdett elbeszélni. Ma már elmúlt 6 éves, és már egész szépen javul a beszéde. Elmúltak a dührohamok, a figyelem zavara is kezd múlni. Érdekelne hogy más is volt vagy van e ilyen helyzetben és leírná nekem hogy ők hogy élték át ezt a korszakot. Sajnos még az idős óvónőnk sem találkozott ilyen gyerekkel aki ennyire szépen fejlődik (nincs a városunkban sem hasonló eset, és használati utasítást meg nem csatolnak az ilyen gyerekhez). Hosszú lenne minden kérdésemet leírni. Aki szeretne csevegni az írjon.
2014. jan. 2. 23:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem értem, miről szeretnél csevegni. Volt egy problémája a lányodnak, az elmúlt, most olyan mint a kortársai. Mire vagy kíváncsi?
2014. jan. 3. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
kivették az orrmanduláját akkor, addig nem is mondott semmit, vagy csak nem beszélt tisztán? milyen hallásproblémája volt, ami most már nincs? fog még javulni a beszéde, hidd el, annyi, hogy segíteni kell neki, mert felnőtt korban hátrány érheti, ha beszédhibás marad. de, én mint saját tapasztalatomat tudom mondani, mert én hallássérült anyuka vagyok, külön odafiegyelek az olyen dolgokra.
2014. jan. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha most már tökéletes a hallása, akkor hurrá, szépen lassan be fogja hozni a többieket.

Érdemes külön hangsúlyt fektetni a beszédészlelés fejlesztésére, mert ennek alapfeltétele a jó hallás, de nem biztos, hogy spontán a megfelelő ütemben fog haladni a fejlődése, különös tekintettel a közelgő iskolakezdésre.

ráadásul egy jó értelmi képességű gyereknél egyáltalán nem feltűnő a beszédészlelés probléma, de mégis visszaveti a beszédfejlődését és az iskolai teljesítményét egyaránt. Mint mikor egy felnőttnek kell számára ismert idegennyelven beszélő közegben boldogulnia. Elég fárasztó dolog.

A logopédusnál vagy a helyi Nevelési Tanácsadóban (új neve Szakszolgálat) kérheted a gyerek felmérését, beszédészlelés vizsgálatát.

Meséljetek (szóbeli mese!) sokat, beszélgessetek, ha kicsit szűknek találod a szókincsét, külön figyelemmel lehetsz rá, hogy szőjél a beszédedbe neki új szavakat, amiket persze meg is magyarázol.

Nagyon hasznos Gósy Mária: Beszédpercepció fejlesztő modulok című könyve. Az első részben készen adja a napi adagokra beosztott gyakorlóanyagot, a második felében pedig szókincs, emlékezet, nyelvtani tudatosság fejlesztéséhez használható feladatok vannak.

2014. jan. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A logopédus szerint nagyon okos, és sajnos akkor tanult meg beszélni amikor nem hallott jól. Megtanult beszélni csak nem a mi nyelvünkön. Ő egy saját nyelvezetet tanult meg. Amin a fejlesztő pedagógusok is elcsodálkoztak, mert a mondatnak volt eleje vége, ragja, csak olyan volt mintha kínaiul beszélt volna. Most hogy elkezdett jól hallani, mindent újra kellett tanulnia. Úgy tanuljuk a magyar nyelvet mint más az angolt (betűről betűre). Mivel nem értettük meg, és ő se minket, ezért rengeteget hisztizett vigasztalhatatlanul. Ővele sokkal nehezebb mint a többi gyerekkel, és tanácstalan néha az ember mert másképp kell fegyelmezni, tanítani. A figyelem zavar is megvan nála. 1 év alatt sikerült a figyelmét 20 percesről 45 percesre növelni. Most fizetem neki a heti kettő alapozó tornát ami sokat javított. A heti két óra logopédia ami alanyi jogon járna (de semmi más) kb. szeptember óta 3szor volt megtartva, mert a törvényváltozás miatt más fennhatóság alá kerültünk. Jól esne ha valaki aki szintén ugyanevvel a gonddal küzd elmesélné pl. egy-egy problémáját. Pl. amikor torka szakadtából üvölt a gyerek az utcán, mert annyira keményen dolgozott az oviban hogy az idegrendszere teljesen felőrlődött. Csak úgy tudod fegyelmezni, hogy előtte átöleled és megnyugtatod. Persze az emberek úgy néznek rád mintha őrült lenne a gyereked. A legszívfacsaróbb mégis az amikor már a gyereked azt mondja:"anya! nem játszik velem senki, mert nem tudok beszélni!" A férjemmel azt sem tudtuk merre nézzünk hogy ne lássa a gyerek a könnyeinket. Az oktató könyv tippet pedig köszönöm. Meg fogom venni.
2014. jan. 4. 23:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!