Diszlexia gyanús a fiam?

Figyelt kérdés

A fiam most kezdte az iskolát, még nem tanultak meg minden betűt, de már azokból rövid szavakat alkotnak, írnak és olvasni kell.

A gond az, hogy a tollbamondás nagyon gyatra. Keveri az a és az o betűt, kihagy betűket. pl. alma, helyett omo -t írt, vagy nem elem, hanem csak elm

Érdekes, hogy viszont az olvasó könyvből mikor olvas nem keveri , és ha egy kicsit lassan is, de elolvassa a szavakat.

Az osztálytársaihoz viszonyítva le van maradva, már jobban kellene tudnia. Amikor csak tehetem gyakorlok vele, a tanárnő is csak ennyit javasolt még. Én viszont félek, nehogy későn vegyék észre ha tényleg diszlexiás.

Amúgy hosszú verseket, meséket tud elmondani, gazdag a szókincse, matematikával nincs gond, igaz néha lassan számolja ki, de helyesen.

Kérlek írjatok, hogy mi a véleményetek!


2009. dec. 7. 23:47
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Mivel olvasni jól olvas ezért maximum diszgráfiás lehet.

De ezt ennyire az elején csak speciális tesztekkel lehet megállapítani. Írni nehezebb mint olvasni (előállítani nehezebb valamit mint felismerni) tehát az első félévben teljesen normális, hogy bizonytalan az írása. Ha másodikban is gondok vannak akkor a tanítónéni is tesztre fogja küldeni.

2009. dec. 7. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ, utána nézek a neten, hogy a diszgráfiára mi a jellemző pontosan. Egyébként ma reggel is az alma szót szépen elválasztotta, hangokra bontotta, és mégis azt írta le utána, hogy omo. :( A hetet megvárom, türelmesen gyakorolunk, és ha nem javul, akkor megint beszélek a tanárnővel, hogy milyen technikát javasol.

Az a baj, hogy már írtak belőle egy kis dolgozatot, és szerintem el van keseredve, hogy a többieknek kis hibával ment, neki meg mind rossz lett. A jövő héten pedig ismét írnak, és úgy látom stresszel is e miatt.

2009. dec. 8. 08:37
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia az én fiam is elsős.Minden flottul ment eddig,nem keverte a betűket,de most begyorsítottak,mert karácsonyra az összes betűt venniük kell.20 betűt tanultak,és azt veszem észre,hogy most már nem csak írásnál,hanem olvasásnál is keveri a betűket.Mondja is,hogy: a nem,nem a hanem o,mert minden rohadt betű egyforma....Jót nevettem.

Keveri az ékezeteseket,az o,ó,ö,ő-ket,az u,ú,ü,ű-ket.Megértem nagyon nehéz lehet.Ránéz az A betűre és azt mondja,hogy ezt még nem vettük.Nem a fenét!Hallom ahogy kattognak az agyában a fogaskerekek amikor gondolkodik a betűkön.Már én is dislexián,meg disgráfián gondolkodtam,de a tesztek szerint jól megy Neki minden.És mondhatni,hogy Ő a legjobb tanuló az osztályban,akkor hogy mehet a többieknek???!

Ne gondolj mindjárt roszra,próbálj meg többet gyakorolni vele.A mi tanító nénink azt mondja,hogy rossz a rendszer szerinte CSAK 2.-ban kellene megkövetelni a folyékony írást,és olvasást,mert akkor kevesebbet szenvednének a gyerekek a kudarctól.Gondolj bele,még CSAK 3 HÓNAPJA járnak iskolába!!!És már szinte írni,olvasniuk kell!!!

2009. dec. 8. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok.Azt veszem észre,hogy gyorsan tanul,úgy szívja magába a betűket,mint a szivacs,rögtön beilleszti szavakba,írásba,csak...Nincs ideje megfelelően rögzülni benne,mert minden nap új betűt tanulnak rá,és a hét végére káosz van a fejében.Egy betűre sztem több napot kellene szánni,többet gyakorolni,így jobban rögzülne benne.De hát a tanterv szerint karácsonyra írni-olvasniuk kell folyamatosan,ami szerintem,és a Tanító nénink szerint is hülyeség....Sztem nincs gondja a fiadnak,csak gyors az iram,majd ha többet tud gyakorolni,mert végigvették a betűket, akkor javuni fog a helyzet szerintem...

Legalábbis én is ebben reménykedem...

2009. dec. 8. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszodat,már nyugodtabb vagyok.Én is remélem, hogy csak az iram gyors neki, de idővel, sok gyakorlással menni fog.
2009. dec. 8. 13:17
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Ekkora hülyeséget aki kitalált, hogy 2-3 hónap alatt a kisgyerek tanuljon meg írni-olvasni! Ez hatalmas munka, nem megy mindenkinek. Nekünk anno 2 teljes évünk volt erre. Öreg vagyok, na.Nem diszlexiás a gyerek, csak lassabb a többinél.Türelem, több idő kell neki. Nem számít a fekete pont, vagy mi van most divatban. Dícsérjétek mindenért az írását. Ha nem helyes, mert omo az alma, akkor a betűformát,vagy hogy nem ment ki a vonalból, vagy szépen kötötte a betűket vagy vigyáz a füzetre, nincs szamárfül, vagy bármi. De ne stresszeljen még otthon is, épp elég neki az iskolában szegénynek. Ne az iskolait gyakorolja, hanem írjon levelet a jézuskának, vagy a nagymamának, vagy bevásárlólistát, vagy címkét a játékokra, vagy dobozokra. Nekem örök emlék az elsős fiam régi levele, amit a kórházban írt fel egy csokipapírra. Betűhíven :Ana hozáleg satorot!

Ez azt jelentette, hogy vigyek egy szatyrot, mert másnap hazajöhet.És nem diszlexiás lett, hanem mérnök:-D

2009. dec. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Ez nagyon jó ötlet, a bevásárlólista, meg a jézuskának levél... Ezt ki fogjuk próbálni, és biztosan tetszeni fog neki. Köszönöm a választ, és az aranyos kis történetet, emléket! :)

Most már tényleg megnyugodtam, nem stresszelek ezen, mert azt a gyerek is észre veszi, és csak "ráragasztom".

2009. dec. 8. 20:54
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Első-másodikosokat tanítok 30 éve. Egy héten 2 betűt tanulunk. A tanmenet nem érdekel(a a bizonyos hivatalos),nem fogunk olvasni karácsonykor. Majd kb. márciusban. De szinte minden tanítványom megtanul olvasni. Nem látom értelmét a rohanásnak,szépen lassan haladunk. Matematikából is még csak a 8-nál tartunk,de azon belül mindent megtanítok. Maradinak tartanak,mert ilyen lassan haladunk,de a 30 év engem igazolt,az én volt tanítványaim megtanultak olvasni és számolni,sose bagadoztak,mire harmadikosok lettek. Nem kell siettetni a betűtanulást,az első osztálynak ez a célja. Meg kell tanítani az alapokat. Amit írsz,ez a fajta betűkihagyás tollbamondásnál és emlékezetből írásnál ebben az időben még szinte természtes, az átlagos gyerekeknél. Általában azok szoktak ilyen gyors tempó mellett hibátlanul írni,akik márolvastak,mire iskolába kerültek. Egyelőre ne aggódj,az általad írtak alapján nem valószínű,hogy diszlexiás a kisfiad, de én egyelőre a diszgráfiát sem tartom valószínűnek. Az egyedüli,ami egy kicsit elgondolkoztat,hogy mikor hangokra bontottátok a szót,akkor is omo-t írt. Sok türelemmel lehet eredményt elérni. (Bár most megijedtem,hogy ennyi felmérőt írnak,én meg sem szoktam mondani)
2009. dec. 9. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Nagyon örülök, hogy hozzáértő, szakmabeli is válaszolt. Köszönöm!

Úgy gondolom, hogy velem volt első sorban a gond, túl sokat vártam el, és türelmetlen voltam. Tegnaptól taktikát változtattam. Ma is leültünk délután gyakorolni a fiammal, és sokkal jobban sikerült.

5 szóból csak 3 volt jó neki, s nem azt mondtam, hogy "na csak 3 jó, miért nem tudtad a többit is", hanem nagyon megdicsértem, "na látod megy ez, már 3 sikerült is, egyre ügyesebb vagy"!

Ja és az agyon gyakorolt "alma" szót is sikerült leírnia! :)

2009. dec. 9. 20:35
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
Örülök:)Mindig ezt mondom én is a "szülőimnek" Sokszor izgulnak,feleslegesen. A gyakorlásnak majd meglesz az eredménye. Mikor első éve tanítottam(első osztállyal kezdtem), én is rettentően meg voltam ijedve,hogy nem olvasnak a gyerekek. Az akkor már nyugdíjas első osztályos tanító nénim mondta nekem,no,ha majd év végén sem tudnak olvasni,akkor izgulhatsz. Csak csináld a dolgod,meglesz az eredménye. Ma is találkozok sokszor akkori, (ma már többsége diplomás) tanítványaimmal,mindig olyan szeretettel vesznek körül:)Jó érzés. És tudnak olvasni:))
2009. dec. 10. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!