Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Tapasztalatok "disz"-es...

Tapasztalatok "disz"-es gyerekekkel? (diszlexia, diszgráfia, stb)

Figyelt kérdés
Bennem most merült fel igazán a gyanú (vagyis most érett meg igazán), hogy gyermekeim diszgráfiásak, ill. egyiküknél diszlexiára is gyanakszom. Nagyon jól számolnak, könnyen tanulnak verset. Negyedikesem választékosan fogalmaz, minden tantárgyból kitűnő, viszont a tollbamondás mindig lehúzza az átlagát. Egyrészt rondán ír, s bár elméletben kitűnően ismeri a helyesírási szabályokat, azokat képtelen alkalmazni. Az o-ó-ö-ő betűket gyakran összekeveri, kihagy betűket, szótagokat. Tavaly óta járok vele a nevelési tanácsadóba ott a Sindelar módszer alapján foglalkoznak vele ami nagyon jó, de félek kevés lesz. Lassan ötödikes lesz és a helyes írása nem javul,a felsős jegyek viszont már számítanak a továbbtanulásnál. Az egyik tanárunk javasolta, hogy vigyük tovább, mert kaphatna felmentést nyelvtanból. Van már valakinek ilyen? Hova kellene fordulni? Másik gyermekem másodikos, tavaly őt is megnézettem a nevelésiben (írásképe miatt és mert fordítva írta, a számokat és a betűket), de azt mondták, hogy csak a finom motorikájával van gond, viszont semmi nem történt. Nála is jelentkeznek a helyesírási problémák, bár nála a nyüstölés, gyakorlás ellenére az olvasás is nehezen megy, gyakran a saját szavaival helyettesíti az olvasni való szót. A szótagolás szóban csak-csak, de írásban egyáltalán nem megy. Az írásképe iszonyatos, bár önmagához képest már javulgat (ez alatt azt értem, hogy néha már olvasható) Sokat gyakorlunk, mégsem javulnak igazán ezek a dolgok. A számokat néha még mindig fordítva írja és bizony a betűket is. Gyakran keveri a kis és nagybetűket, illetve képtelen megjegyezni néhány nagybetű írását. Matematikából egyébként ő is kitűnő a szorzótáblát amit most kezdtek ő már fújja. Hallás után tanult verset gyönyörűen felmondja, de elolvasni ugyanazt (hiába ismeri a szöveget kívülről), nagyon nehezen megy neki. Érdemes őket kivizsgáltatni? Akiknek van disz-es gyermekük, hogyan boldogulnak, ill. boldogultak? Könnyebbség a felmentés?
2010. nov. 24. 14:47
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
100%
Pár éve még úgy volt, hogy a Tanulási Képességeket Vizsgáló Szak Bizottság vizsgálta a gyereket, és ha diagnosztizálta valamelyik "disz-t", akkor annak megfelelően javasolta az adott tantárgy vagy tantárgyrész osztályozása aloli felmentését. (Ha jártok Nev. Tan.-ba ott kérdezd meg, hogy most pontosan hogy van, mert ezzel kapcsolatban változott a törvény, és bizonyos esetekben ők is kérhetnek felmentést az osztályozás alól.)
2010. nov. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 A kérdező kommentje:
Majd rákérdezek. Nálunk nehezen küldik tovább a gyerkőcöket.
2010. nov. 24. 15:02
 3/43 anonim ***** válasza:
65%

Ezzel csak az a probléma,hogy kaphat felmentést a gyerek attól még számolnia és olvasnia is kell majd a "nagybetűs életben". Az egyetemől nem is beszélve..vannak akik érettségin is felmentést kapnak irásbeli vizsgából,mert alsós korukban nem tanulnak meg nomálisan irni olvasni számolni,és rásütik hogy diszlexiás a gyerek. Kérdem én az egyetemen mihez fog kezdeni a több száz,több ezer oldal tanulnivalóval? Vagy egy szakdolgozat megirásánál?

Vagy ha nem megy egyetemre,akkor is szüksége le arra hogy normálisan irjon és olvasson.

És hidd el ezt nem osszindulatból irom,de ma 40 kisgyerekből 20 ra szinte kapásból rámondják,hogy diszes és felmentést adnak.Ahelyett hogy a szülő gyakoroltatná vele azt ami nem megy. Hidd el ezzel sokkal többet segitenél a gyerekednek mint azzal,hogy felmentések uán rohangálsz. Az életre kell nevelni,nem kibúvókra..

El kell vinni fejlesztésre a gyereket,ahol megmutatják iylen feladatokat kell vele csináltatni. Régen ezt könnyen megoldották,lemásoltattak a nehezebben tanuló gyerekkel napi 3-5 oldalt,meg ugyanennyi matekpéldát gyakoroltak vele . Nem hiszem el,hogy ma a gyerekeknek az 50 százaléka diszlexiás.

2010. nov. 24. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
62%
Kedves Második! Remélem sosem tudod meg, milyen az, amikor valaki valamilyen "disz-"-es. Azzal aztán gyakoroltathatsz annyit amennyit akarsz, max. 2-sel átrugdalják félévkor meg év végén, ha meg kifog egy szemétkedősebb tanárt, akkor meg bukta van.
2010. nov. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 anonim ***** válasza:
42%

Utolsó akkor most nagyon meg fogsz lepődni,hogyha azt mondo hogy másodikos koromban nekem is volt papirom róla ,hogy diszgráfiás vagyok. Anyám leiratta velem az összes betüt mindennp 5-6 oldalon keresztül ,helyesirásra mindig koncenrálnom kellett, most is elgondolkozok néha hogy merre is kanyarodik az s,de anyám nem csinált belőlem egy életképtelen analfabétát mindenféle felmentésekkel. Na bumm.

Alányok osztályában 27 gyerek közül 16 diszes. Egy átlagos,normális,középerős alsó agozaton.

Szerintem ez egy kitalált betegség a nehezebben tanuló,vagy lusta gyerekekre. Vagy ha létezik is,nem ilyen arányban abban biztos vagyok.. 30 éve hol volt a sok diszleksziás,diszkalkuliás gyerek? Mert akkor ritkaságszámban ment,hogy valakiről egy állapitották meg. Sőt felmntést sem lehetett kapni szinte sehogy,semmiből

2010. nov. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 anonim ***** válasza:
37%
Vagy akkor kérjenek felmentést,de ne érettségizhessenek (könnyítetten).Ne kapjanak pluszpontokat,e mehessenek egyetemre,hiszen aki ennyire gondban van az irás,olvasás számolással az csak a többi hallgató elől foglalja a helyet,és előbb útóbbúgyis kiszórják.És egy fizika szakon is kell olvasni a számolás mellet. Na? Lefogadom,hogy hirtelen megszűnnének a diszesek:D
2010. nov. 24. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
100%
nekem egy ismerősöm diszlexiás, és ehhez képest 2 diplomája van
2010. nov. 24. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
85%

Kisegítő Iskolának hívták!Oda kellett járniuk!Ha 30 évvel ezelőttről beszélsz,akkor tudnod is kéne!

Én viszont a sok "okos" írásod után kívánok egy disz-es gyereket!!!

Az én lányomnak a szerencséje:

Iskolába már úgy ment,hogy tudtuk a gondot(1 évet vártunk+figyelemzavar miatt vizsgálták).

Olyan tanítónénit választottam,aki tud 30 gyerek mellett is személyre szabott feladatot adni.

Soha nem szégyenítette meg,azért mert nem jól olvas(kiv. egyszer negyedikben,amikor hatszor olvasott zoknit Zoli helyett,akkor mondta,hogy kiugrik az ablakon).

A tanulási hiányosságait a sportban elért sikereivel kiegyenlítette.Az osztálytársai kedvelték.

5.osztálytól éltem a felmentéssel(idegennyelv miatt).

A helyesírása meglepően jó,ahhoz képest,hogy nem tud olvasni(4.-es szint).

Tavaly előrehozott érettségit tett informatikából,májustól jön a félelem.Töriből,magyarból szörnyű,viszont matekból nagyon jó!Érdemes beszerezni a felmentést,mert több időt kapnak felvételin,érettségin.

Az életben jól boldogul(19 éves).

Ha felmerült benned a gyanú,az iskolában szólj,hogy küldjenek el benneteket a Tanulási Képességeket Vizsgáló Bizottsághoz.

Az okos válaszolónak még annyit:

A lányom mellett van egy 2 évvel fiatalabb fiam is.ő már úgy ment suliba,hogy tudott írni-olvasni.Szerinted honnan tanulta?Valószínű,hogy nem a szomszéd néni tanítgatta!

2010. nov. 24. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
27%

És a lányod szeretne diplomázni? Mert ahhoz kell a nyelvismeret meg írni olvasni is tudni kell..vagy mihez fog kezdeni? Akkor már nem les annyira beteg gondolom ha a megélhetése múlik rajta.

Amúgy a nevelési tanácsadóban egy 20 perces tesztel eldöntik,hogy diszleksziás a gyerek és odaadják a felmentést.... de igen,biztosan a mai gyerekek 50% nem hülye,lusta,vagy visszamaradott hanem diszleksziás..akkora kamu,hogy nem igaz

2010. nov. 24. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:
58%
uramatyám utolsó! te kb azt az álláspontot képviseled, ami már kb. 20 éve is elavult volt! -.-
2010. nov. 25. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!