Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Tegnap kapta a 4,5 éves...

Tegnap kapta a 4,5 éves kisfiam a diagnózist. Sajátos nevelési igényű, autizmus spektrum zavar F84. Mi ez? Mire számíthatunk?

Figyelt kérdés
Akinek hasonló problémás gyermeke van írna nekem? mire számíthatok, hogyan segíthetnék én mint szülő, minden érdekel. Még annyira friss az élmény és szeretnék tanácsokat, tapasztalatokat kérni.
2015. jún. 17. 09:13
 1/10 anonim ***** válasza:
Segíteni nem tudok. De leírnád milyen tünetei vannak. Az én 4 éves fiamra is van aki azt mondta, hogy lehet, hogy az de én nem látom így.
2015. jún. 17. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nekem 4 éves a kisfiam, egy hete kapta meg az autizmus spektrumzavar daignózist (nekünk nem volt meglepetés a diagnózis, már tavaly szeptembertől tudtuk, hogy autista, csak eddig tartott, amíg sikerült hivatalos diagnózist kapni, ami kell az ovis fejlesztéshez). Neked is kell segíteni őt szülőként a mindennapokban, illetve az óvodában is kell fejlesztést kapnia a diagnózis alapján. Próbálj keresni egy autizmusban jártas gyóygpedagógust, aki abban tud segíteni, hogy otthon mit tudnátok csinálni pl. napirendi kártya, Én-könyv stb. Mindezek elmagyarázásához szakember kell, aki a gyereket és a diagnózist is megismeri és annak függvényében tud tájékoztatást adni. Attól is függ, hogy mennyire érintett a kisfiad. Azt, hogy mire lehet számítani, még nehéz megmondani, mert még nagyon kicsik. A www.auti.hu oldalt érdemes megnézned, illetve minél több autizmusról szóló könyvet elolvasni.Minél hamarabb próbáld intézni, hogy már szeptembertől kapja a fejlesztést az oviban. A Nemzetközi Cseperedő Alapítvány oldalán is van szülőknak összeállított anyag.
2015. jún. 17. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Az én kisfiam is 4 és fél éves, ugyanez a diagnózisa.

Mi két éves korától tudjuk, hogy ez a baja, de csak két hónapja kapta meg a papírt. Járj el szülőtréningekre, Fogódzó képzésre. Figyelmedbe ajánlom a MOzaik Egyesületet és főleg az Egy Másik Út Alapítványt (fejlesztésre is-nagyon nagyon jók!). Az a lényeg, hogy neked is "autizmus szemüvegen" át kell szemlélned a világot és így jobban megérted és segítheted a gyermekedet. Ehhez meg kell érteni az autizmust és az ahhoz társuló viselkedést.

Az EMÚ-ban is vannak szülőképzések havonta egyszer, minden témát körbejárnak (diagnózis közlése a gyermek, rokonok, tágabb környezet felé, viselkedészavarok megértése és kezelése, étkezési problémák stb.

Hol kaptatok diagnózist? Mi az Autizmus Alapítványnál, de ott is másfél évig vizsgálgatták előtte.

Nyugodtan írhatsz privit is. Szívesen nyújtok lelki támaszt és egyéb dolgokban is tudok esetleg segíteni.

Az eleje senkinek nem könnyű.

Ilyenkor jó összekapaszkodni más szülőkkel és úgy könnyebb átvészelni a nehéz időszakokat!

Minden jót nektek és kitartást!

2015. jún. 17. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

3-as vagyok.

Vannak nagyon jó filmek( Thomas után) és könyvek (10 dolog, amit minden autizmussal élő gyermek szeretné, ha tudnál stb. Ezeknek az Autizmus Alapítvány honlapján, az auti.hun is utána nézhetsz. Utóbbin van szülőfórum is.

Új dokumentumfilm is létezik már az autizmusról, itt a linkje:

[link]

2015. jún. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
1es vagyok. Akik írtátok, hogy már ŕeg tudtátok honnan? Mik volt a tünetek?
2015. jún. 17. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok.

Csecsemőkorban:

Nem szerette, ha dajkáltuk. Órákig elvolt egy játékkal.

Nem értette a kukucs játékot.

Nem utánzott nyelvnyújtást, grimaszt.

Nem tudott rágni és csak bizonyos színű bébiételeket fogadott el.

Utálta a napsütést, nem bírta elviselni, ha a szemébe sütött a nap, ugyanígy sikított, ha ráesett az arcára az eső vagy a hó.

9 hónapos korától jelentkezett a kupacba rámolási mániája (ruhákat, edényeket, flakonokat. Minden este volt egy rituáléja, amit ugyanúgy kellett végrehajtani -flakonokat lelökdöste azonos sorrendben és beledobálta a kádba, csak utána lehetett törölközni és öltözni)

Hajvágásnál úgy üvöltött, mintha nyúztuk volna.

Csak középső ujjal tudott mutogatni.


Kisded korban:

Zavarta a nyitott ajtó

Rohamosan fejlődött a beszéde 1 évesen már 8 szót mondott, másfél évesen már mondókázott. Reggeltől estig beszélt, de nem kommunikációs szándékkal, hanem magában beszélt, kommentálta, hogy mit csinál, vagy mondókákat mondott.

14 hónaposan kezdett a lakásban járni, de az utcán csak 16 hónaposan, mert ha leraktuk akkor összecsuklott, mint egy rongybaba. 3 éves koráig babkocsiban kellett tologatni, mert volt hajlandó 100 méternél többet menni egyhuzamban. Hatalmas hisztik árán ment egyáltalán néhány lépést.

A parkoló autókat végig kellett oda-vissza nézegetni a játszótérről hazafelé menet (ő motorral ment-azzal hajlandó volt közlekedni), ha hiányzott egy autó, akkor ott állt és várta. Ha el akartuk onnan húzni, akkor iszonyatos hisztit rendezett.

Ha beindítottak egy autót, akkor meg kellett várni míg elindul, különben hiszti jött.

Idegen helyen hatalmas hisztirohamot csapott.

A játékokat sorba rendezte vagy kupacba, semmivel nem rendeltetésszerűen játszott.

Körbe-körbe rohangált. Fel-alá rohangált minden este.

Tengelye körül forgott nagyon sokszor.

Saját szavakat alkotott, amiket csak ő értett.

Gyenge szemkontaktus.

Sokszor nem hallgatott a nevére. (Hallása rendben)

A fejlesztéseket két éves kora után kicsivel kezdtük el.


Kisgyerek korban:

4 éves kora után hatalmas mélypont jött a fejlesztések ellenére.

Rengeteg tünete van. Ezeket most nem sorolnám fel külön, az említetteken kívül rengeteg dolog. (Nem ismeri fel az érzelmeket-mára már kettőt biztosan felismer, de a többit nem-pedig ezt is fejlesztik nála már két éve, de még mindig itt tart).


Nekünk ezért nem volt kérdés a diagnózis. Már másfél évesen erősen gyanakodtam, két éves korára biztos lett, ahogy jöttek az újabb és újabb tünetek- a szakemberek lehülyéztek és engem hibáztattak a vizsgálatok során. Egy kedves gyógypedagógusnak köszönhetjük, hogy elkezdhettük a fejlesztéseket a korai fejlesztőben, aki felismerte a problémát, de nem szállhatott szembe a vizsgáló orvossal, hogy márpedig írják le.

A Vadaskertben Prekop Csilla is porig alázott és közölte, hogy ne tegyünk beteggé olyan gyereket, aki nem az! Azt mondta, hogy ha az emelt családiért mentünk, akkor felesleges volt, mert nem kapjuk meg!

Szóval izgalmas előtörténetünk van, senkinek nem kívánom!

2015. jún. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Megint 3-as.

Ajánlom még a Különleges gyerekek című filmet is.

2015. jún. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Megint 3-as

Még eszembe jutott egy nagyon jellemző tünet.

Nem tudta jelezni, ha éhes, szomjas, fáradt.

Helyette hisztizik és ki kell találni, hogy mi a baja. (Már van mikor szól, de ez iszonyú sok fejlesztésbe került).

2015. jún. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
2015. jún. 24. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kecskefészek15 ***** válasza:

Szia!


Nem akarok offolni, de én is az vagyok, de nem nagyon emlékszem a tünetekre, mert nekem ugyanezt(autizmus spektrum zavar) 3 éves koromban diagnosztizálták.


És ezt egy autista 13 éves lány mondja.

2015. aug. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!