Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan lehet egy másfél év...

Hogyan lehet egy másfél év körüli kisgyereket "megnevelni"?

Figyelt kérdés

A verés szóba sem jöhet. Próbálkozom és úgy érzem kezd elfogyni a türelmem. Kisfiam 16 hónapos, az egész napom arról szól, hogy veszekszem vele és tiltok neki dolgokat. Pedig iygekszem csak azt tiltani, ami veszélyes, de ő csak azt akarja csinálni. Főleg az utóbbi hat hónapban mióta járni tud és egyre ügyesedik. Felmászik a székre és onnan bárhová, étkező asztalra konyhapultra stb. leveszem elmondom, hogy veszélyes és már mászik is vissza. Volt hogy leesett, akkor is visszamászott. Az etetőszéket is mászókának nézi. A játékaival veri a tv képernyőjét, vagy csak simán a földet, amitől ugye a játék eltörik. Nem gondolom, hogy figyelemre vágyik, mert akkor is ezt csinálja, amikor együtt játszunk. Pl építünk és ő nekiáll izomból verni az építőkockával a radiátort. Ilyenkor elveszem és mondom, hogy nem szabad, akkor keres mást és azzal veri és még vigyorog is hozzá. Egész nap ez megy. Elveszem, leveszem, rászólok.

Sokat vagyunk az udvaron is. Ott is szinte keresi, hogy mit lehet rosszalkodni, növények leveleit tépkedni, kutyát verni....

Az egyetlen amit szépen tud csinálni, az ha könyvet nézegetünk és mondókázunk. akkor nyugton ül akár 15-20 percig is. Csak aztán megunja. Ezért nem gondolom, hogy hiperaktív lenne.

Sokszor olyan tehetetlennek érzem magam. Valami jó ötlet?


2015. dec. 2. 20:18
 1/9 anonim ***** válasza:
51%
tanultam gyermeklélektant és gyermekfejlődést. ott tanították, hogy ha tiltani akarsz, akkor ne úgy mondd, hogy mit NE csináljon, hanem inkább azt, hogy mit csináljon helyette.
2015. dec. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Üdv a klubban. Kitartás, lányomnál kb 3-4 hónapig tartott ez a kemény időszak, most 18 hónapos és tök szépen eljátszik. A felmászás mindenhova az még tart.
2015. dec. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
2015. dec. 2. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Tényleg jókat írtak, köszönöm. Az elterelés és a mit csináljon helyette az szerintem ugyan az. Én is ezekkel próbálkozom, már hónapok óta, csak úgy érzem eredménytelenül, mert újra meg újra csinálja. De ha ez a korral jár és majd kinövi, akkor cska annyi a dolgom, hogy továbra is veszekszem vele egész nap, leveszem elveszem, elhozom, elterelem...... és majd egyszer megtanulja. Úgy látszik türelmetlen vagyok.
2015. dec. 2. 20:51
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt türelem, sokszor el kell ismételni a tiltást.

Sokaknak nem tetszik a párhuzam, de nekem kutyás múltam van és azért bizonyos korig a szellemi szint, kommunikációs készség még paritásban van.

Én onnan emeltem át technikákat, meglepő sikerrel.


A kulcs a valódi határozottság. Nem kiabálás, nem fenyítés, hanem érezze, hogy tényleg határozottan, ellentmondást nem tűrően mondod. Hangerő se kell hozzá, halkan is lehet határozott hangsúllyal tiltani.

A másfél évesemnél egy ideig a konnektor volt porondon. Láttam rajta, hogy tudja, hogy nem szabad, de csinálja. Minden alkalommal odamentem, lefogtam a kezét (amivel a konnektorban kotorászott), magam felé fordítottam és csak annyit mondtam, hogy "NEM", majd elfordítottam a konnektortól és más elfoglaltságot mutattam neki. Igen, sokszor ismételtük, de 1-2 hónap után már elég rosszallóan megcsóválni a fejemet és azonnal elmegy onnan.


Újabb "hobbi" a "nem akarok aludni, mert kint minden érdekesebb". Férjem nem boldogul vele, bár ő inkább kérlelte, stb. Nálam bevált, hogy bemegyek, megpuszilom, aztán határozottan annyit mondok, hogy "Ne hisztizz, most már elég. Tessék lefeküdni és aludni!"


Ebből pont nemrég volt egy vicces sztori is. Szüleimnél voltunk, helyhiány miatt a mi szobánkban volt az ő ágya is. Persze extra kísértés, hogy velünk bulizzon, ahelyett, hogy aludna. (Itthon külön szobája van.)

Őt korán letettük, mi még kint maradtunk. Engem apám elkezdett a boraival (hobbiborász) kínálgatni. Még a szürkebarátot, egy kicsit a muskotályból, na ezt is kóstold meg... Ritkán iszom, így kivételesen sikerült elég csúnyán bekarmolnom. Az apja már lefeküdt korábban. Én keresztbeálló szemekkel bebotorkáltam, beborultam az ágyba és teljes K.O.


Pár órával később felsírt (ennyi idősen már sírás alapján elkülöníthető a hiszti és az, ha tényleg baja van). Meg se nyekkentem, semmit nem érzékeltem belőle. Az apja kivette, kivitte. Átpelenkázta, hátha, de nem az volt a gond. Visszahozta, berakta az ágyába. Ordított tovább. A férjem már minden próbált, semmi nem használt.

Nagyjából akkor a ködön átderenghetett nekem valami a sírásból (férjem mesélte utólag, nekem zéró emlékem van az éjszakáról). Állítólag felültem csukott szemmel, határozottan rászóltam, hogy "Mancika, feküdj le és aludj, elég volt a cirkuszból!" - majd visszaborultam és aludtam tovább.

Abban a pillanatban állásból lefeküdt, benyomta a cumiját, teljes csend és reggelig aludt. A férjem még párszor odalopakodott megnézni, hgoy rendben van-e vagy mi történt vele, hogy úgy elhallgatott, mintha elvágták volna.

2015. dec. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Üdv a klubban. Kitartás, lányomnál kb 3-4 hónapig tartott ez a kemény időszak, most 18 hónapos és tök szépen eljátszik. A felmászás mindenhova az még tart.
2015. dec. 2. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

átlagosan 700-800x kell egy dolgot elmondani nekik, mire biztosan megjegyzik, megértik. Valaki mesélte régebben, aki gyerekekkel foglalkozik. Ennyit jegyeztem meg, néha felröhögök magamon, hogy aznap még csak 30* találtam a konnektorban a fejhallgató dugójával és még mennyi lesz hátra, mire megérti...

türelem.

Amúgy most hozták vissza nekem a nagyiék, 4 napig náluk volt a 18 hónapos fiam és náluk egy tünemény, együtt működő, okos, hallgat a szóra. Én meg úgy örültem most neki hogy az sem zavart, ha hisztizik, megszeretgettem. Jó egy kicsit kizökkenni a leharcolt lakásból, meg a folyamatos konfliktusokból. Sokkal türelmesebb voltam ma vele, pedig azt csinálta, amit itthon mindig, ment oda, amit nem szabad :P

2015. dec. 2. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Próbálj meg kompromisszumos megoldást. Például ha szereti építőkockával verni a radiátort, ajánlj fel neki egy rossz lábost és egy fakanalat, hogy püfölje azt. Ha meg mászókázni szeret, akkor vidd el akár naponta egyszer-kétszer egy mászókához. Ha a növények leveleit tépkedi, vedd rá hogy inkább a füvet tépje, stb.

Egyébként a viselkedése teljesen normális ebben a korban. Türelem, türelem, következetesség, és idővel elmúlik!

2015. dec. 2. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kitartás és majd kinövi. Nagyobbik lányom 2 éves korára már sokat javult a helyzet.
2015. dec. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!