Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Van itt olyan szülő, akinek...

Van itt olyan szülő, akinek 2-3 évesen autisztikus tüneteket produkált a gyermeke, de később "kinőtte"?

Figyelt kérdés
Olyan szülők tapasztalait várom, akiknél a gyermekük 3 éves kora körül autizmus gyanú merült fel és már nagyobb 5-10 éves gyermekük van, aki már nem produkálja ezeket a tüneteket.
2016. nov. 28. 11:02
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Milyen tünetek voltak ezek? Miért merült fel a gyanú? A gyermekem szeptemberbe töltötte be a 3. Korának megfelelően szépen fejlődött. Mikor 2 évesen bölcsibe került, ott annyira utált lenni és szorongott, hogy sokáig magába zárkózott, de csak a bölcsiben viselkedett így, ha nem mondják nem vettem volna észre otthon. Szeptemberben kezdtük az ovit, amit nagyon szeret, jól érzi magát. Ott jelezték nekünk, hogy autista gyanús a gyermekem vigyem el kivizsgálásra az alábbiak miatt: szociális kapcsolata eltér a normálistól, furcsán közelíti meg a gyerekeket, nyitott és barátságos ám "túl sok" belemászik az arcukba, vizsgálja amit az arcukon lát, megérinti a szemüket, hajukat, szájukat. Továbbá a kommunikáció terén is elmaradást véltek felfedezni. A gyerek szépen beszél, tisztán kiejti a szavakat, beszél mondatokban, megosztja az élményeit, kérdez, válaszol igen-nemmel, kifejezi amit szeretne, de nem lehet vele párbeszédet lebonyolítani. Pl.: ha megkérdezem milyen volt az ovi? mi volt az ebéd? hogy érzed magad? válasz helyett megismétli a kérdést. A kis érzelmeit kifejezi. Otthon válogatós, vannak olyan időszakai mikor jól eszik, de általában kevés ételt eszik meg otthon. Az oviban azonban nagyon jó étvágya van, ott mindent megeszik. A változások nem érintik mélyen, nem akad ki azon ha valami nem a szokványos módon történik, nincs kötött napirendünk, nem fél a tömegtől, gyakran visszük olyan helyre ami zajos, tömeg van, de nincs a normálistól eltérő reakciója. Szobatiszta, és abszolút megérti amit mondok neki, vagy amit kérek tőle teljesíti, gyönyörűen énekel, jó memóriája van. Eleget tettem a kérésnek, elvittük kivizsgálásra.2 helyre vittük el a gyereket, az 1. a Vadaskert volt, ahol kizárták az autizmust, annyit mondtak, hogy későn érő típus, magánakvaló személyiség, de hogy 40 éves tapasztalata van a hölgynek, sok autistát látott, de nyugodjak meg hogy az én gyermekem nem az, ne vigyem máshova. Addig rágták a fülem az oviban, hogy elvittem a Korai Fejlesztő Központba. Ott megkapta a diagnózist, hogy autista és kódot is kapott. Mind2 vizsgálat 1 órát vett igénybe, szakterületét tekintve, ugyanolyan szakember vizsgálta meg. Nyilván én is azért vittem el másik helyre, mert én is látom hogy le van maradva, nem nyugodtam meg, látom hogy más mint a csoporttársai. Ez főleg a kommunikáció terén vált világossá számomra, mert nem tudok vele úgy beszélgetni. Az édesapjával elfogadtuk, hogy autista, azóta járunk fejlesztésre, arról nem tudok nyilatkozni mennyi változást látok, mert holnap megyünk másodjára, de mindent megteszünk, hogy felfejlesszük. Én nem látom őt súlyos autinak, ha az ember a szemébe néz abszolút nem mondja meg róla. Az autista fejlesztőnk is azt mondta, nem így szoktak viselkedni azok a gyerekek, akik hozzá járnak, úgyhogy ő ezt enyhének látja, de korai fejlesztőbe meg azt mondták 1 óra alatt nem tudják megmondani, hogy értelmileg sérült-e a gyerekem, de benne van a pakliban. Azért szeretném, hogy olyan szülők megosszák velem a tapasztalataimat, akik hasonló cipőben járnak, mert nem tudom mi lesz később. Hogy vajon mindig csak ismételgetni fog és sosem tudok vele úgy beszélgetni, ahogy szeretnék? Vagy észreveszik-e majd, hogy más? Tudom, hogy ezt előre nem lehet tudni, de van olyan szülő aki ezeken már átment és jól alakultak a dolgok? Annyira szeretném ha 1-2 éven belül minden jól alakulna...
2016. nov. 28. 11:43
 2/12 anonim ***** válasza:
SNI-s gyermekek csoportját ajánlom a facebookon. Ott rengeteg tapasztalt szülővel beszélgethetsz az autizmusról, nagyon sok segítséget kaphatsz.
2016. nov. 28. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Mindjárt válaszolok konkrétan a kérdésedre, de nem tudom megállni, hogy leírjam: 1 órás vizsgálattal autizmust sem megerősíteni, sem kizárni nem lehet!!!

Gyógypedagógus vagyok, sajnos találkoztam már én is ilyen "gyors" diagnózissal, ami nem állja meg a helyét.


A leírtak valóban autisztikus vonások, de nem utalnak súlyos zavarra. (Az autizmus tünetei 2-4 éves korban a legmarkánsabbak), utána szelídülnek, aztán kamaszkorban megint felerősödhetnek. A fejlesztés nem árt(hat), jó hogy megkapja, de előre megjósolni, hogy mi lesz később lehetetlen. (A fejlesztés mellett javasolnám DSZIT (Ayres) terápiában járatos szakembernek megmutatni, lehet, hogy jót tenne.)


A lányomnak is voltak furcsaságai 3-4 éves kora körül, pl. szemkontaktust nem tartott, sok-sok hisztije volt (amit a "hagyományos" módszerekkel nem lehetett kezelni). Figyelme katasztrófa, sok dolog zavarta. Az Asperger szindróma merült fel, de ahogy nőtt, ki lehetett zárni. Most 8 éves, figyelemzavar megmaradt, és szenzorosan túl érzékeny, (de nem autista).

2016. nov. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Biztos hogy nem autista a gyermeked.
2016. nov. 29. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek. Nagyon sok pozitívat adott. Tegnap voltunk másodjára az autista fejlesztőnknél. Nagyon sok jóval bíztatott. Azt mondta kár volt elvinnünk a Koraiba és semmiképpen se kérjük ki a kódot. Ő úgy látja az én gyermekemnek nincs szüksége kártyákra ahhoz hogy megértsen dolgokat, úgy látja mindent megért, ügyesen végig csinálja a feladatokat és kommunikál is, csak éppen sajátos módon, de várjunk türelemmel. Én mindeddig türelmes voltam, sajnos az oviban volt ez mindennapos téma, 4 napja jártunk oda, mikor behívtak beszélni és elküldtek mindenféle vizsgálatra. Azt mondta sok éves tapasztalata van, rengeteg autista gyermek volt nála, de az én gyermekem nem úgy viselkedik mint a többi kis tanítványa. Azért természetesen azt nem mondta hogy kizárja az autizmust, hiszen 2x voltunk eddig nála, azt nem állíthatja hogy minden rendben, de egyenlőre azt látja hogy ha szépen járunk erre a fejlesztésre, akkor elhagyja ezeket az autisztikus tüneteket. Remélem igaza lesz, ez egy kis erőt adott nekünk.
2016. nov. 30. 11:28
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha autista is, akkor is csak enyhén érintett. Én nem kérnék rá kódot. Én is "ilyen" vagyok. Nem mondom, hogy autista, de hajazok rá! :) Mindig kilógtam a sorból, de boldog gyerekkorom volt, főleg hogy nem volt lepapírozva, hogy más vagyok, mint a többi. Fejlesztésre hordjad, figyelj a lelkivilágára és sok szeretet!! :) Semmi szükség kódra! :)
2016. dec. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! :) Nagyon sok erőt ad az is, hogy nagyon kis boldog gyermek. A nevetése, a huncutsága, az ölelése mindenért kárpótol. Szerintem is hülyeség, hogy az embereket kódok alapján soroljuk be. Minden embernem (nem autistának) is vannak furcsaságai, rigójái, ezért még nem rosszabb senkinél. Köszönöm Nektek!
2016. dec. 2. 13:15
 8/12 anonim ***** válasza:

Ne kérjetek kódot neki!

Higyj a gyermekedben! Fog tudni válaszolni később!

Ugyanebbe a cipőbe járunk, csak ő a bölcsibe fejlődőképes volt. Nagyon ügyesen beszélt, nekünk az oviba jöttek elő fura dolgok amiért behivtak.

Elvittem pszichológushoz is ahol 3 gyógypedagógus volt ott. Megkérdeztem a beszélgetéssel kapcsolatos aggályaimat is. Mégsem mondták rá, hogy autista.

Nem szabad egyből diagnosztizàlni.

Mi ovit váltunk most hétfőn kezdünk, bízom benne, hogy itt jól érzi magát majd és fejlődést is látunk.

2016. dec. 3. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
kicsit off de nálam sajnos fordítva volt. Nagyon szép okos értelmes picit dagi kisfiú voltam. Csak balkezes. Iskola óta romlok. Tesivel volt problémám először, majd disgráfiával. Ha béna a gyerek akkor , tanúljon alapon 8 osztályos egyházi gimnáziumba adtak ott jött elö enyhe foku rejtett autizmus.
2016. dec. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Leírom a tapasztalataimat. Hasonló volt a helyzet nálunk 3 éves korban. Akkor még mindenki csak legyintett, hogy majd kinövi, meg el van kényeztetve, stb.

Aztán 4-5 éves kor között (ez tankönyvi) nagyon felerősödtek a tünetek, a közösségben rendszeresen kapott a lányom dührohamokat, semmilyen szabályt nem tudott betartani. Ekkor diagnosztizálták Aspergerrel. "Enyhe" eset, de a közösségben tényleg komoly gondok voltak.

Sajátos nevelési igényű, aminek én CSAK az előnyeit érzékelem. Integráltan járt oviba és jelenleg is normál általános iskolában tanul, negyedikes.

Mivel van papírja, figyelembe veszik a sajátosságait, kap fejlesztést, de csak annyiban bánnak vele különlegesen, amennyire igényli. Erre viszont ténylegesen szüksége van. Ha oviban nem kapott volna autizmus-specifikus fejlesztést, én ki merem jelenteni, ma nem járhatna normál iskolába. Ha a suliban nem tudták volna specifikusan kezelni a kisebb nehézségeit, ma nem lenne kitűnő tanuló.

Ez nem egy bélyeg, hanem tényleges segítség.

Az autizmust nem lehet kinőni, de meg lehet tanulni vele élni, kompenzálni az abból fakadó hiányosságokat. A lányom most is autista. És? A tanárai, társai így szeretik. Elfogadták, megértették, hogy ő egy picit más, és töretlenül fejlődik.

A diagnóziskor a pszichiáter jelezte: mindig is autista lesz, de IQ-val képes lesz kompenzálni a hiányosságait. Igaza lett. Jelenleg van egy 10 éves nagyon okos, nagyon érett, szociábilis, kedves, empatikus nagylányom. Aki "mellesleg" autista. Ez csak egy tulajdonság, nem halálos ítélet. Lehet vele élni. Én nem cserélném el 100 "egészségesre", így tökéletes, ahogy van.

2016. dec. 16. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!