Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mennyire keményedik be a mell...

Mennyire keményedik be a mell a szoptatásra?

Figyelt kérdés
Általában 1 mellből szoptatok, tehát kb. 5-6 órája van,hogy újratermelődjön,de van olyan ,amikor nagyon puhának érzem akkor is. Mintha csak egy minimális tej lenne benne. Ilyenkor nem is igen szopizik, csak kínlódik,amikor bekeményedik, akkor nagyokat szív és nyel. Napi két bögre szoptatós teát iszom. Eddig Laktoherbet most Mecsek-et vettem,de nem érzem a hatását. A szoptatás alatt csak 1x szokott beindulni a tejleadó reflex.Nem biztos,hogy ez a neve (amikor szúr,feszül,spriccel a tej).
2010. okt. 7. 17:56
 1/4 anonim ***** válasza:
Hát a napi 2 bögre nagyon kevés!!!!Sokat kell inni(nem csak szoptatós teát)!Én a Laktoherbből napi 2 litert ittam plusz mellé víz,levesek!
2010. okt. 7. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 xStefix ***** válasza:
86%

Bocsánat, hogy sajátot idézek, de most ez van kéznél:

"- Két szoptatás között csak az egyszeri "adag" kisebbik része termelődik meg, ami a mellbimbó mögötti tejöblökben raktározódik el. Ez a tartalék- vagy rezerv-tej azt a célt szolgálja, hogy ha a baba pl. két evős-szopi között megszomjazik, akkor is mellre tudjátok tenni és oltani tudja vele a szomját. A mell tehát sosem üres teljesen! – Azt, hogy pontosan mennyi ez az „adag”, az határozza meg, hogy a baba alkalmanként mennyit szopik. Ez az ún. kereslet-kínálat egyensúlya. Amennyit ő szopik, a mell annyit fog termelni. Ez így gazdaságos.

- Szoptatás közben termelődik meg aztán az "adag" másik, legnagyobb része, ami a fenti kisebbel együtt a (rendes „evős”) szoptatás alkalmával kiürül.

- Szoptatáskor pedig a következő folyamat játszódik le: Miután a baba rövid ideig cumizik a mellen, a stimuláció hatására az agyalapi mirigyben oxitocin hormon termelődik, ami kiváltja az ún. tejleadó-reflexet. Ilyenkor megnyílnak a tejcsatornák és egyszerre több kis sugárban is spriccelni kezd az első tej a bimbóból. Sok anyuka ilyenkor jellegzetes bizsergést is érez a mellében, ill. a baba is elkezd ritmikusan, láthatóan/hallhatóan nyelni. A szopik között illetve alatt megtermelődött tejmennyiségnek a zöme ilyenkor, a reflex alatt távozik. Pár perc után elkezd lassulni a folyás (ekkor ürül a hátsó tej), míg végül már csak csöpörög. – Ha a baba továbbra is éhes és folytatja a cumizást, egy bizonyos idő után újra bekövetkezhet egy tejleadás. (Nálam ez kb. 10-15 perccel később történt és én így, 2 reflexszel ürültem ki teljesen.) Ha pedig, vagy az ő jelzésére vagy saját „hatáskörben”, végül átteszitek a másik mellre is, ott is ugyanez fog lejátszódni. Egyes anyukák (jómagam is) ilyenkor azt tapasztalják, hogy a 2. mellen szinte azonnal megindul a tejleadás, a babának már nem kell percekig cumizgatnia rajta. Mindez azért van, hogy még véletlenül se haljon éhen a kicsike. 

Ennél a témánál két nagyon fontos összefüggést is meg kell említeni!

1) Az anyukák többsége sajnos még mindig azt tudja/hallja, hogy a mell „teli kancsó-üres kancsó”-elven működik. Azaz, mindenképp ki kell várni az x órát 2 szoptatás között, mert a kiürült mellnek ennyi időre van szüksége, amíg a szoptatás után újra megtelik tejjel. (Ez jól egybevág egyébként az időhöz kötött szoptatás elméletével… ) A fentiek alapján ti viszont tudjátok már az igazságot! A mell sokkal inkább egy wc-tartályhoz hasonlóan működik, akármennyire is fura ez a hasonlat: minél többször kiürül, annál többször telítődik meg, annál több lesz a napi „hozam”.

2) Közkeletű tévhit, hogy a mell mérete, formája vagy teltsége összefüggésben lenne a szoptatás sikerével ill. az anyatej mennyiségével.

A) A mell méretét, formáját a benne található izomszövet mennyisége határozza meg. Ez az izomszövet azonban, hormonhatásra, már a terhesség ideje alatt elkezd visszahúzódni, helyet adva a „burjánzó” mirigyszövetnek, ami majd az anyatejet termeli. (Valóban, örömmel szoktuk tapasztalni, hogy soha nem látott méretűre duzzadunk a szülés körüli időre. ) A szoptatás sikerét azonban nem fogja előre jelezni sem az, hogy eredetileg mekkora keblűek voltunk, sem az, hogy a szülésre mennyire „növünk” meg! A nagyobbodó mell mindössze bíztató jele annak, hogy a szervezetünk lassan készülődik a szoptatásra, megindultak és működnek a szoptatást lehetővé tevő élettani folyamatok. Így már ti is egyre jobban láthatjátok, hogy a testünk optimális esetben is csupán csak a szoptatás lehetőségét teremti meg – hogy a valóságban (hogyan) sikerül-e majd szoptatnunk, az számos más tényezőtől is függ!

B) A mell teltsége vagy éppen puhasága a másik, amiből a szoptató anyukák (tévesen) a tejtermelés állapotára, a tej mennyiségére szoktak következtetni. Azaz, „minél inkább kerek, duzzadt, annál több tejem van” és fordítva. Itt megint ismerni kell az élettani folyamatokat. A női szervezet, ismét csak fokozott hormonhatásra, a szülést követően egy ideig jóval több tejet termel, mint amennyire az újszülöttnek szüksége van. Ez a túltermelés is a baba mindenkori túlélését hivatott biztosítani, hogy még véletlenül se éhezzen soha. (Ez is egy evolúciós örökségünk a „civilizáció előtti” időkből.) Ilyenkor azt tapasztaljátok, hogy a mell gyorsan lesz egyre nagyobb, (túl)telített, aztán elkezd keményedni, végül pedig fájdalmassá válik. (Utóbbit mindenképp meg kell előzni, mert tejcsatorna-elzáródást illetve kellemetlen mellgyulladást okozhat!) Ez a telítődési folyamat azonban, ahogy feljebb is olvastátok, mindössze a szoptatások között megtermelt tartalék-tejnek köszönhető! Később majd, ahogy a baba egyre ügyesebben szopik és beállítja a kereslet-kínálat egyensúlyát, ez a túltelítődés magától megszűnik: azaz, a szervezet megtanulja, hogy mennyit kell raktároznia a szoptatások között és megtermelni a szoptatás alatt. Ez értelemszerűen a (kezdeti) tejmennyiség csökkenését fogja jelenteni, de nem a „kevés tej”, hanem pontosan a mindenkoron „elég tej” tartományig; és ez pont jó is így, hiszen így nem fogtok pazarolni. És ekkor fogjátok tapasztalni azt is, hogy a mell a kezdeti duzzadás, keményedés után lassan elkezd felpuhulni és már nem lesz annyira telt a következő szopi idejére, mint az elején (hiszen csökken a tartalék-tej mennyisége). (Ugyanilyen kevesebb tej miatti puhaságot tapasztalhattok az ún. növekedési ugrások idején is, amiről a 9. oldalon olvashattok.) De aggodalomra ezután sem lesz ok, mert ha továbbra is kellően gyakran (azaz saját igénye szerint) szopik a baba, akkor minden időben hozzá fog jutni a szükséges tejmennyiséghez, amit meg is foktok tudni termelni a számára. Láthatjátok, most is mindössze annyi történik, hogy a Természet tökéletesen végzi a dolgát – már ha mi nem „kontárkodunk” bele. ]"

2010. okt. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

nálam a bodzaszörp a tuti, én is teáztam...

és nekem eléggé bekeményedik. mióta szörpözök, sokkal keményebb, és töbB is a tejem!

2010. okt. 8. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
szia...a laktoherb-mecsekből igyál nyugodtan 4-6 bögrével..én is annyit ittam az első 2.5 hónapban.Most négy hónaposak vagyunk és nem kell tejserkentő.Ha nagyon kemény a cicid (mivel tele van) kicsit fejjél le belőle,hogy legalább a bimbó körül legyen puha,így könnyebben bekapja a baba.Vagy rakd a másikra egy kicsit,hogy kifollyon belőle valamennyi.
2010. okt. 8. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!