Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mit jelent az, hogy a mell...

Mit jelent az, hogy a mell nem tejtároló, hanem tejtermelő szerv?

Figyelt kérdés
A baba azt tudja kiszívni, amit megtermelt a mell és rövid ideig ott tárolja. Ha elfogy a tej, akkor cuppog, nyűglődik a baba. Lehet, hogy valami minimális csöppek folyamatosan termelődnek, de az nem elég kb semmire, nem? Nem olyan a mell, mint egy csap, hogy amíg szívja a baba, addig folyik a tej. Vagy én tudom rosszul? Hogy működik ez?
dec. 31. 12:30
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
92%
Amikor elkezd szopizni, akkor egyszer csak egy idő után érzel egy 'tejleadó-reflexet', kicsit húzódik a melled, vagy zsibbad vagy hogy írjam le, akkor jön a következő adag tej. Ezért néha meg kell dolgoznia a babádnak, de ha kitartó, akkor be tudja indítani. Így termelődik a tej. Ha elfogy az egyikben, átteszed a másikra, aztán egy idő után ha kell, akkor megint termelődik. Valahogy így működik. Biztos érezted már, amikor megindul a tejed.
dec. 31. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

A női mell az emlőmirigyekből, tejvezetékekből és kötőszövetből áll, és fő feladata a tej előállítása és kiválasztása, amely táplálékot biztosít a csecsemő számára. A tejtermelés és az elválasztás összetett folyamat, amely a szoptatás során következik be.


A következőkben bemutatom, hogyan működik a tejtermelés:


1. **Tejtermelés:** Az emlőmirigyekben található tejtermelő sejtek a terhesség alatt aktiválódnak, és a terhesség végére kialakul a tejmirigyek rendszere. A szoptatás során az anya testének hormonjai, például a prolaktin, segítik a tejtermelést.


2. **Tejelválasztás:** Amikor a baba szopik, a mellbimbó ingerlése a hypothalamusban és az agyalapi mirigyben választ generál, amely fokozza a prolaktin és az oxytocin termelését. A prolaktin segít a tejtermelés fenntartásában, míg az oxytocin szerepet játszik a tej elválasztásában.


3. **Tejelválasztás folyamata:** Amikor a baba szopik, az oxytocin felszabadul, amely összehúzza a tejvezetékeket és segít a tej kiszabadításában. Ez az ún. "letdown" vagy "tejömlés" folyamat, és a baba ekkor képes hatékonyan szopni és tejhez jutni.


A mell tehát nem egy passzív tartály, hanem aktív tejtermelő szerv, amely dinamikusan reagál a csecsemő szopására és az anya testének hormonális változásaira. Az emlőmirigyek folyamatosan termelhetnek tejet, és a gyakori szopás segít fenntartani a tejtermelést.


Amennyiben a baba elfogyasztja a tej részét, az anya emlője továbbra is termelhet tejet, és ez a szoptatás rendszerességétől és hatékonyságától függ. Az anya testének reakciója és a tejtermelés mennyisége egyéni lehet, és minden nő más-más szinten tapasztalja ezt a folyamatot.

dec. 31. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Nálam fejésnél szépen látszott, hogy egy-két perc után nagyon megindult a tej, aztán szünet, egy darabig alig csöpögött, aztán megint megindult (de akkor már kevésbé és rövidebb ideig tartott), utána megint csak csöpögés és így tovább. Egyre hosszabb volt a szünet a tejleadók közt és egyre kisebbek is lettek. Elvileg mert kifáradnak a tejtermelő mirigyek.


Hogy ezek a tejleadók összességében mekkorák voltak, az az előző naptól függött leginkább. Ha nyűgös volt és egész nap a mellemen lógott, akkor rengeteg tejem lett másnapra.


Valamennyi tejet tárol is a mell, legalábbis szerintem attól feszül. De egy menetben annál többet tud leadni, mint ami tárolódik.

dec. 31. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Egyszer én is tapasztaltam a tejleadót, de ezek szerint egy szopizáson belül többször is be tud indulni? Ezt nem is tudtam, köszönöm! Akkor ezek szerint azért nem tároló szerv, mert folyamatosan termel, a baba meg folyamatosan szopizza (mármint nyilván nem folyamatosan, de hogy gyakran). Köszi a válaszokat! :)

Én is fejni próbálok szopizás után, de nem jön, csak 30 ml, hiába szenvedek vele egy órát. Pedig szeretnék kicsit fejni is.

dec. 31. 14:30
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Általában úgy van, hogy minél gyakrabban rakod magadra annál inkább termel annyi tejet amennyire szüksége van a picinek. Szóval ha ő kiszopizta majdnem az összes tejet nem fogsz ki tudja mennyit fejni. Persze vannak kivételek, hogy minél többször rakod magadra annál inkább több a tej és ha nem szabadulsz meg tőle akkor tejkő alakul ki. De ne akarj mindenáron tárolni tejet főleg ha nagyon pici a kicsi még. Lehet nincs annyi tejed alapjáraton és hozzá kell táplálni előbb utóbb tápszerrel.
dec. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Akkor inkább két szopi közt fejjek, mintha 2x olyan gyakran akarna enni a baba? 3 hónap a picim, eleinte rengeteg tejem volt, csak hagytam beállni, de most próbálnám visszanövelni egy barátnőm babájának, mert neki egyáltalán nem volt teje, és szeretne legalább valamennyi anyatejet adni a babájának.
dec. 31. 17:21
 7/17 A kérdező kommentje:
*hónapos
dec. 31. 17:21
 8/17 anonim ***** válasza:

Szoptatás után 20 perccel javasolják a fejést elvileg, tehát érdemes kicsit pihenni hagyni a melled. De nem is kell pontosan kiszámolni a félidőt két szopi között. Ha véletlen szoptatás előtt fejsz nem sokkal, akkor se fog semmi baj történni. Maximum kicsit tovább fog tartani a szoptatás, vagy kicsit hamarabb megéhezik utána. De ha kevesebb is a mennyiség, amit ki tud szívni a baba ilyenkor, a tej valamivel sűrűbb lesz. Én az Anyatejgyűjtőnek fejtem több mint egy évig, és a fiam 4-5 hónapos korától már simán akkor fejtem, mikor időm volt, úgyis maradt annyi, hogy a babának jusson, ha pont utána kérte. A mellszívóval nem lehet olyan tökéletesen kiüríteni, a baba hatékonyabban szopik, mint a gép.


Nekem amúgy a leghatékonyabb fejési módszer az volt, hogy az egyik mellemet fejtem a gépi mellszívóval, a másikra pedig tettem egy szilikon kancsó formájú mellszívót. A szilikon kancsóban nagyjából ugyanannyi tej gyűlt össze, mint amit a gép ki tudott szívni. Utána csere, és akkor még egyszer annyi jött általában. A szilikon kancsó is kifőzhető, sterilizálható, talán még könnyebben is tisztán tartható, mint a bonyolultabb fejők.

dec. 31. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Ha veáll a kereslet kínálat, akkor ( csnyán fogalmazva)akár egy “tacsifülből” is lejön 200ml..


Nem kell felfeszülnie.


Szóval a mellben minimális mennyiségű tej van, a többi a közben termelődik, miközben szopik a baba.


Tandem szoptatok.

1 szoptatás 400-450 ml nekem..

Nincsenek is ekkora melleim ( hál Isten tacsifüleim sem)

jan. 1. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Ó, köszönöm, nagyon nagyon hasznos, amit írtatok. Eddig észre sem vettem, hogy többször is beindul a tejleadót reflex, de igazatok volt, amikor csak folytattam a fejést akkor is, amikor nem jött semmi, megint beindult, és így szopi után is lefejtem 150 ml-t. Így sokkal jobb, mint 6x30 ml-ket fejegetni és aztán mosogatni mindegyik után.
jan. 1. 09:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!