Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Anyatejjel kapcsolatos kérdések,?

Anyatejjel kapcsolatos kérdések,?

Figyelt kérdés
Mikor indul be a tejtermelés? Annak is lehet teje aki nem terhes? Az is előfordulhat hogy szülés után 5 évvel is van teje az anyának? Vagy ez meg tud szünni? Átlagba mennyi tejet tud termelni 1 nap alatt egy átlag mell? Válaszotokat előre is köszönöm!

2012. máj. 3. 03:40
 1/8 anonim ***** válasza:
41%

Szülés után 3-4. nap lövell be a tej. Hüvelyi szülésnél azt mondják előbb, de nekem császár után is megtörtént a 3.napon.

Hormonok hatására indul be a tejtermelés, tehát ha nem szülsz, nem lesz tejed. Igaz, olvastam már én is, hogy ez fejben dől el, s örökbefogadó (!) Anyukánál is beindult a tej - mondjuk én ezt pont nem hiszem el, nincs rá anatómiai magyarázat, irreális. :O

Az öt évet soknak tartom! Én örültem, hogy négy hónapig volt. :) De tényleg sokaknak van 2-2,5évig.

Mennyi tejet termel a mell? Jó esetben pont annyit amennyire a babának szüksége van. Gyakori mellretétellel fokozni lehet a tejtermelést. Persze ez sem szentírás. Van akinek sokkal több teje van, mint amennyit a baba megeszik. Ezt a felesleget le kell fejni, különben a szervezeted úgy értékeli, hogy nincs rá szükség, s visszavesz a termelésből.

2012. máj. 3. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 xStefix ***** válasza:
100%

A tejtermelés (pontosabban a "rákészülés" = a mell szerkezetének megváltozása) már a terhesség alatt is zajlik, hormonhatásra. De amíg a baba a pocakban van, addig a tényleges termelés, vagyis a tej "legyártása" és ürítése legátlódik, mert részben egymással ellentétes lenne az adott hormonok hatása.

Ha a hétköznapi használatot nézzük, a valódi tejtermelés a szülés után általában 36-96 órával indul meg az ún. tejbelövelléssel. Ennek egyetlen indikátora van, a méhlepény leválása. (Ezzel szűnik meg ugyanis a gátló hormonhatás.) Vagyis, akár szoptatja később valaki a babáját, akár nem, a teje mindenképp belövell; maximum gyorsan el is apad, ha nem ürül rendszeresen.

A császárosoknál sincs ez máshogy az időtartam tekintetében, "papíron" - a gyakorlatban viszont mégis csúszhat náluk 1-2 napot a belövellés, aminek leginkább a nem túl szerencsés kórházi gyakorlat az oka: ők ugyanis hosszabb ideig vannak szeparálva a babájuktól, mint a természetesen szülők (megfigyelés, kötelező fekvés stb.). Ez a hosszabb idő pedig elnyújthatja a belövellést, sajnos.


Igen, annak is lehet teje, aki soha nem szült még, ezt indukált laktációnak nevezik. Nem túl gyakori jelenség mostanában, bár leginkább sok-sok türelem és kitartás szükséges hozzá. Ha pl. az örökbefogadott kisbabát rendszeresen mellre teszik (és persze más körülmények is jól alakulnak), akkor lehet rá reális esély, hogy a szopó mozgás közben megtermelődő hormonok hatására megindul az anyuka teje.

(Vagyis, amint látod, nemcsak a lepény leválása /hormonhatás/, hanem ettől függetlenül a tartós fizikai ingerlés /szoptatás/ is segíthet megindítani a tejet. Ez a kétszeres "biztosíték" is azt jelzi, hogy mennyire fontos az anyatej és a Természet mennyire alapos munkát végzett velünk. :)


Hogy konkrétan 5 évvel a szülés után (és kistesó híján) lehet-e még tej, jó kérdés. Sok nő tapasztalja még hónapokkal a szoptatás befejezése után is, hogy valamennyi tej még ürül időszakosan, de ez általában normális. Ha ez a szakasz nagyon elhúzódna és/vagy túlzó méreteket öltene (nemcsak csöpög, hanem folyik, gyakran és jelentősebb mennyiség stb.), akkor indokolt lehet egy alaposabb hormonszint kivizsgálás, hogy visszaállt-e minden a régi szintre vagy sem. (Hosszú távon ugyanis a tartósan magas prolaktin-szint megnehezítheti az újbóli teherbeesést.)


Átlagos mell nincs. És átlagosan megtermelt tejmennyiség sincs. :) Ez teljesen változó. A csecsemők tág keretek között és csak saccolva napi 400-1200 ml anyatejet is fogyaszthatnak; ez rengeteg mindentől függ (tejmennyiség, étvágy, életkor, aktuális szükséglet, kizárólagos vagy kiegészített szoptatás stb.).

Klasszikusan úgy mondjuk, hogy ha valakinek jó a szoptatási gyakorlata ÉS a babája is ügyesen, hatékonyan szopizik, akkor várhatóan mindig lesz annyi tej, hogy az elég legyen a picinek. Persze ezalatt sok fontos részletet értünk, de egyszerűsítve így működik.

Illetve, ha valaki ezen felül még tejleadó is szeretne/tud lenni, akkor a saját babája tejmennyiségét még túl is tudja szárnyalni.

Hogy összességében mennyi a napi max., azt mindenki maga tapasztalja ki. Mindössze ennyiben van/lehet némi kapcsolat a mell mérete, formája (tárolókapacitása) és a tejmennyiség között: elméletileg(!!!) annak lehet nagyobb esélye mondjuk napi 1,5-2 liter tejet is megtermelni, aki többet is tud tárolni. De ez sem ilyen egyszerű helyzet, mert a nagyobb mell sok egyéb szempontból nehezítheti a szoptatást, pl. a pici baba nehezebben kaphat rá, nehezebben tudja szívni stb. Illetve, egy kisebb mellű nő is termelhet sok/több tejet, ha nagyon gyakran szoptat vagy fej; ilyenkor sokszor ürít keveset, de összességében ez is tetemes mennyiség lehet. Szóval a gyakorlat sokszor mást mutat, mint az elmélet. :)

2012. máj. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat azért várok még, kiváncsi vagyok a többiek véleményére is!

Az az érdekes hogy a férjem mutatott olyan videókat ahol terhes illetve nem terhes nők szinte 'ontották' magukból a tejet és egy csomót kitudtak préselni magukból, hogy lehet ez? Van egy ilyen fétise amit én elfogadok, és szeretnék neki jót tenni, de hogy?

2012. aug. 23. 20:59
 4/8 anonim ***** válasza:
55%
Én másfél évig szoptattam és 17 liter tejet adtam le ennyi idő alatt.Ennyi volt a felesleg.Amikortól nem szoptattam még évekig jött nyomásra 1-2 csepp
2012. aug. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 xStefix ***** válasza:
Kérdező, nem egészen értelek... Terhes nők biztosan nem "ontanak" magukból anyatejet, mert akkor még nincs. És a szoptató anyák sem nagyon csinálják, nem is értem, miért tennék. Az, hogy kezdetben sokszor szoptatáson kívül is folyik, nem azért van, mert mi akarjuk, hanem mert a hormonhatás még ennyire erős.
2012. aug. 26. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Hát nekem volt speciel egy ismerősöm aki nem volt terhes,és termelődött neki a teje.Hormon zavara volt,elkísérte az állapotos testvérét egy speckós magánrendelésre ahol volt lefőzve szoptatós tea,aranyom elmondása szerint ezt nem tudta de szomjas volt és meg ivott vagy 2 jó pohárral.Másnap úgy ébredt hogy tucsogott a tejben! :-)

Ő nem tudta hogy hormon zavaros csak ezek után ment el dokihoz.

2012. szept. 16. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nekem pedig olyan ismerősöm van, aki örökbefogadóként szoptatta a babáját (újszülöttként azonnal megkapta), annyira sikeresen, hogy 3 hónapos korára kizárólagosan szoptatta.


És még egyet ismerek, aki szintén örökbefogadóként szoptatta, de minden menstruációs ciklusakor leállt a teje, ezért ő csak néhány hónapig csinálta, de akkor is!


Szóval agyban elég sok dől el! És persze hozzá jönnek az egyéni adottságok...

2012. szept. 17. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 xStefix ***** válasza:
És van olyan eset is, amikor egy gyógyszer mellékhatásaként kezd el valaki laktálni - pl. nálam a Cerucal okozott tejcsepegést.
2012. szept. 18. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!