Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Az természetes, hogy a tejem...

Az természetes, hogy a tejem csak zavaros vízhez hasonló és nem tejszerű?

Figyelt kérdés
Az előző babánál ennyi tejem sem volt. Most van 30-40 ml, de csak vízszerű. A kicsi 4 hetes, kap tápszert és nem tudom, hogy próbálkozzak-e még a szoptatással (van-e értelme) vagy hagyjam abba.
2012. aug. 27. 10:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Mennyi fejés után figyelted meg a tejed? Ha nem fejtél elég hosszú ideig ahhoz, hogy elérd az ún. hátsó tejet, akkor csak az első tejet látod, ami valóban vízszerű, szomjoltó, csak ez után ürül a hátsó tej. Ezen kívül pici még a babád, és mivel a tejtermelés igazodik a baba életkorához, most még "hígabb" lehet, hogy a gyomra bírja.

Ha Neked nem kifejezett nyűg a szoptatás, akkor szoptass, hiszen az anyatej minden cseppjében milliárdnyi olyan összetevő van, ami csakis jótékony hatással van a babádra, tehát akármilyen kicsi mennyiséget is szopizik, érdemes és megéri.

Hogyan zajlik az etetés? Először szopi és utána adsz tápszert, ha nem lakott jól?

2012. aug. 27. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Az elején úgy volt, hogy szopi és aztán tápszer, de kiderült, hogy nekem kb fél órán keresztül semmi nem jön, utána is csak hosszas masszírozás után éppen csurran-cseppen valami, ezért már rögtön tápszert kap, 1 evésre 90-120ml-t eszik meg. Naponta egyszer megkapja a lefejt tejet, majd ezt az evést is kiegészítem neki tápszerrel, mert ugye a fél fogára sem elég, csak előételnek. Igazából nem tudom, hogy mennyi a fejés ideje, mert az egész napom fejésből áll 3 órás szünetekkel, így sikerül elérnem ezt a mennyiséget.
2012. aug. 27. 11:14
 3/10 anonim ***** válasza:

"Az anyatej színe és zsírossága minden adagban más és más lehet, hiszen nem azonos időben fejték, és nincs két egyforma tejet adó anya sem, de ez nem jelent semmiféle hátrányt a kisbabánkra nézve. Ha szopna, akkor is minden szoptatásra más-más összetételű tejet kapna, sőt egy szoptatáson belül is változik az anyatej összetétele. Kevésbé zsírdúsnak látszó tejtől is ugyanúgy jóllakhat a kisbabánk. A tej színe az erős sárgától (pl. kolosztrum és átmeneti tej) a kékesfehérig mindenféle árnyalatú fehér lehet. Függ attól is, hogy szoptatás előtt (első tej) vagy szoptatás után (hátsó tej) fejték le a tejet. A szoptatás előtt fejt tej (vagy a másik mellből csöpögő tej) magasabb laktóz és alacsonyabb fehérje- és zsírtartalmú, ezért önmagában hosszú távon nem alkalmas csecsemőtáplálásra, keverni kell zsírdús, szoptatás után fejt hátsó tejjel. Az első tej főleg a baba szomját oltja, tehát olyan, mintha mi főzelék helyett híg levest ennénk mindig. "

idézet innen: [link]


Az anyatej összetétele:



"Az anyatej összetétele nem állandó, hanem folyamatosan változó. Gondoljunk csak arra, hogy a szülést követő első hétben sűrű sárgás színű tej ürül, amelyet colosztrumnak neveznek. A colosztrum tápanyag összetétele a magasabb fehérje és ásványianyag-tartalomban és az alacsonyabb zsír és szénhidrát tartalomban különbözik az érett anyatejtől. Ugyanakkor a colosztrum az érett anyatejnél nagyobb koncentrációban tartalmaz immunglobulinokat, mindenekelőtt IgA-t. Ezt követi a lactáció 6-15. napja között termelődő átmeneti anyatej, amelynek tápanyag és immunglobulin tartalma a colosztrum és az érett anyatej között van. Az érett anyatej, amely összetevőiben már eltér a colosztrumtól, ez egy fehér hígabb tej.


Ezen túl a koraszülöttek édesanyjának a teje is eltér az átlagostól, a baba igényei szerint alakul az összetétele.


Továbbá egy-egy napon és egy-egy szoptatáson belül is változik az anyatej összetétele, hiszen szoptatáskor először egy híg vízszerű tej ürül, amelyet ú.n. szomjoltó tejnek is neveznek, majd a szoptatás második felében ez sűrűbbé válik, amely zsírdúsabb kalóriadúsabb tej. Kimutatták, hogy egy szoptatás alatt akár a négyszeresére is nőhet az anyatej zsírtartalma."

idézet innen: [link]


"Az anyatej összetétele


Az anyatej összetétele a baba igényeihez igazodik. Megfelelő mennyiségben és formában tartalmazza a csecsemő számára szükséges tápanyagokat (fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat). Egyedül D-vitamint nem tartalmaz, azt pótolni kell. Vastartalma nem túl magas az anyatejnek, de nagyon jó hatásfokkal hasznosul.


A csecsemő immunrendszere még éretlen, a fertőzések elleni védelemben az anyatej védő anyagai segítik. Ezek lehetnek specifikus vagy nem specifikus védőanyagok.


Specifikus védőanyagok:

Szekretorikus IgA (Ig=immunoglobulin)

IgM

IgG

T- és B-limfociták


Nem specifikus védőanyagok:

granulociták

makrofágok

laktoferrin

interferon

lizozim

Bifidus bélbaktérium

linolsav

neuroaminsav


Mindezek az anyagok védik a csecsemőt a légúti és emésztőrendszeri fertőzésektől, de ezek az anyagok csak a nyers anyatejben találhatók meg aktív formában, hőkezelés hatására inaktiválódnak. A baba védekezését segíti még, hogy az anyatej magas laktóz és alacsony foszfát tartalma alacsony pH-t eredményez a béltraktusban, ami a betegségeket okozó baktériumok fejlődését gátolja.


A bölcsőhalál okai ma sem tisztázottak, de felmérések szerint az anyatejjel táplált csecsemők körében ritkábban fordul elő.


Az anyatej tartalmaz még lipázt, amely megkönnyíti a csecsemő számára a tejzsír emésztését.


A laktóz nemcsak a védekezés szempontjából fontos, de elősegíti a megfelelő bélmozgást. A galaktóz nevű cukor pedig az idegrendszer fejlődéséhez nélkülözhetetlen, azon túl, hogy a laktóz, galaktóz cukormolekulák a kellő szénhidrát ellátottsághoz is hozzájárulnak.


Ha néhány fogalmat nem is fejtettem ki teljesen, biztosan kitűnik mindenki számára, hogy az anyatej pótolhatatlan és a legkisebb mennyiségben is hasznos."

2012. aug. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Most látom, hogy írtál, amíg keresgéltem Neked:).

Elnézést a kitérőért:

azt biztosan tudod, hogy a fejésnél sokkal hatékonyabban üríti a babád a mellet, mivel egészen más tecnikával stimulálja a mellbimbót és az udvart mint a fejő. Van pl. olyan anyuka(mint én:) ), hogy soha egyetlen cseppet sem sikerült fejnem, mégis anyatejes lett a lányom.

Ha szeretnéd növelni a tejmennyiséget, próbáld ki, hogy sokat legyen mellen a babád, mert a bőrkontaktus során olyan hormonreakciók keletkeznek, amik fejés során nem.

Esetleg még azt tudod tenni, hogy fejsz, amíg megindul a tejed, akkor mellre teszed a kicsit és ha nem lakik jól, akkor adod a pótlást.

De a kérdésed lányegére vonatkozóan, ha csak azt a kicsit is kapja, amit le tudsz fejni, akkor is megéri, hiszen a fenti leírásokból is kiderül, hogy bármilyen kicsi mennyiségű anyatej is a baba javára válik, segít építeni az immunrendszerét, emésztését.

2012. aug. 27. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy fontos az anyatej, ezért is szeretném szoptatni a picit, de mindezek ellenére elég hiábavaló dolognak látom, hogy napi 6-8X-i fejéssel maximum 40ml tejet tudok magamból kifacsarni egész nap, de van olyan is, hogy csak 20 ml jön össze. :( Ezt én nevetségesen kevésnek érzem.
2012. aug. 27. 11:24
 6/10 anonim ***** válasza:

Értem, valóban nehéz dolog ez.

Amúgy tud szopni a Kicsi? Technikája, ereje megvan hozzá?

Sajnos így nagyon fárasztó Neked, megértem, hogy hiábavalónak érzed. Szoptatási tanácsadóval beszéltél már?

Azt gondolom, hogy ha van erőd, akkor folytasd a fejést, tedd mellre sokszor a babádat, akkor is, amikor nem éhes, "csak" szopna(tényleg, cumizik?), hogy minél több inger érje a melled, be tud még indulni a tejtermelésed.

A tanácsadó azért lehet fontos, hogy megnézze, helyesen teszed- e mellre a babát, elég hatékonyan szopik- e. Lehet, hogy azért marad(t) el a belövellés mert ezekben valami "hiba" van.

2012. aug. 27. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A kicsi technikájával minden rendben van és szeretne is szopni, de neki még ennyi sem jön. Szoptaníttal kapja a tápszert (a nagyobb tesónál is bevált), nem cumizik.

Most még nem voltam szoptatási tanácsadónál. Az előző sikertelenségemnél azt mondta, hogy lehetséges, hogy valami anatómiai eltérés miatt nincs tejem, de az orvos szerint azzal nincs semmi gond. A hormonszintem most is a plafont verdesi szóval azzal sincs baj, csak épp tejem nincs. :(

2012. aug. 27. 12:14
 8/10 anonim ***** válasza:

:(. Homeos gyógyszerek, tea, ezeket próbáltad már?

Nagyon szép, hogy szoptatnítot használsz:), jó ilyet hallani!

Sajnos több okosat nem tudok mondani, persze ha gondolod gondolkodhatunk együtt tovább. Mindenesetre azt gondolom, hogy ha nincs nagyon terhedre a fejés, akkor ne hagyd abba. De ha belefáradtál már, akkor legyen nyugodt a lelkiismereted, mindent megtettél:)!

2012. aug. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Azért írok, mert ez az eddigi válaszokból nem derült ki.

Én két gyereket szoptattam, pótlás nélkül , sikeresen ilyen "vízszerű" tejjel. A nagyobbik 22 hónapig, a kissebbik még mindig szopizik (13 hós). A mennyiséget nem tudom/tudtam sohasem, nem mértem, de a picivel biztosan kevesebb lehetett, mert gyakrabban kért enni...vagy talán jobban vágyott a testközelségre? - nem tudom. Úgyhogy a minőség nem lehet probléma. Mostmár csak a mennyiség a gond. A tapasztalatom szerint a babánál jobban nem szívja ki semmi a tejcit. Én előbb megkínálnám a babát és aztán fejnék... Érdemes megpróbálni... Sok sikert!

Mellesleg nekem is meg kellett harcolnom a magam harcát a vízszínű tejcim miatt.

2012. aug. 27. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 xStefix ***** válasza:

Nem tudom, próbáltál-e már kísérletezni a különböző lukméretekkel, illetve az üvegcse magasságának változtatásával, mert ezekkel befolyásolni tudod a folyási sebességet és azt, hogy egyáltalán folyjon-e belőle a tápszer. Vagyis, minél kisebb lukú csövet használsz, illetve minél többször "zárod el a csapot", annál több inger érheti a melled. Persze csak addig feszítve a húrt, amíg a babád is együttműködő.

És a mellen altatás is nagyon hatékony tud lenni.


Egyébként én is üdvözlöm a módszered, azt hiszem, ritka kivétel vagy, aki annak ellenére is "szoptat", hogy kevés teje van! Ezért mindenképp hatalmas elismerést érdemelsz! :)

Nem tudom, ismered-e ezt a történetet, de hátha ad egy kis erőt: [link]

2012. aug. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!