Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Milyen végzettség kell ahhoz,...

Milyen végzettség kell ahhoz, hogy valaki szoptatási tanácsadó lehessen?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 7. 09:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
59%
Először vmi gyerekkel (is) foglalkozó eü. Gyerekorvos, védőnő, szülésznő stb. Ebben kell tevékenykedni jó pár órát, és akkor lehet elmenni (továbbképzésre, majd vizsgázni)
2013. ápr. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
A SOTE-n szeptemberben indítotak ilyet, ott volt részletesen.
2013. ápr. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 xStefix ***** válasza:
57%

3 szintje van a szopis segítségnyújtásnak, ebből kettő már ma is létezik. Itt olvashatsz erről:

[link]


IBCLC újabban csak eüs végzettséggel lehet valaki (ha jól tudom), illetve sok-sok leellenőrizhető anyás-babás gondozói gyakorlattal kell rendelkezni hozzá. Ezek a legnehezebben teljesíthető feltételek. Így a védőnők, gyerekorvosok, dúlák stb. vannak itt "előnyben". Az IBCLC-ket a SOTE-n képzik ki, két féléves a szakirányú továbbképzés, fizetős.


Szopis tanácsadó már ilyen iskolai végzettség nélkül is lehet valaki, de legalább 1 évig kell szoptatni a Liga elvei szerint, és ennyi ideig kell tagnak is lenni valamelyik csoportban. (Egy csoportvezető ajánlása kell az akkreditáció megkezdéséhez.) Itt a teljes kiképződés több évig is eltart, közben magyar ill. idegen nyelven folyik a szakmai levelezés az egyik tapasztalt tanácsadóval.


Szopis segítőket jelenleg még nem képeznek, folyamatban van a képzés megtervezése. De ha elvégzed az SZME által indított 40 órás szakmai képzést, akkor (nekem úgy mondták) kb. a fele már megvan ennek a végzettségnek. Úgy tervezik, hogy a 40 órásnak lesz még egy második (20 v. 40 órás) része, aminek a végén válik valaki segítővé.

2013. ápr. 7. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

IBCLC szerintem felesleges- valahol. Persze, jó, ha van valaki, aki segít, és szinte mindenre tud válaszolni, de felesleges. Én magam elvégeztem a SOTE-n a képzést, vizsgát nem tehettem, azt a meglévő órákhoz kötik. Az pedig nekem "kevés" volt (szülésznő vagyok) eddig. És megmondom őszintén, már nem érzem azt, higy mindenképp kellene a vizsga, hogy "jó" tanácsokat tudjak adni. A nélkül is tudok segíteni a szülőszobán is, később is, így is sokan jönnek hozzám segítségért. Az már nem érdekel, hogy nincs meg a papírom róla. Külön nem sok helyen alkalmaznának tanácsadóként, a fizetés sem lesz magasabb, ha van egy plusz papírom.

Első válaszoló voltam amúgy, én kapásból az ibclc- re gondoltam. (LLL csoprtban egyszer voltam, kíváncsiságból, de messze is volt tőlünk, meg tudtam szoptatni, tudtam magamnak segíteni, feleslegsnek tartottam, hogy eljárkáljak)


Amúgy Stefix otthon van nagyon a témában. :) :)


Személyes véleményem még annyi, hogy amikor csak önkéntesen olvastam a szoptatás témában, érdeklődtem utána, is sokan kértek tőlem tanácsot, és a link végén írt "önkéntes tanácsadó árt a babának". Elképzelni nem tudom, hogy mivel tudna (kivéve ha azt mondja az anyukának, hogy dohányozzon nygodtan, igyon nyugodtan, de ilyet nem hiszem, hogy bárki mondana)

2 gyereket szoptattam, illetve a kisebbet még mindig.


Bocsi a némileg offért, de nem tudtam kihagyni, hogy ne említsem meg a kételyeimet.

2013. ápr. 7. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 xStefix ***** válasza:

Hát én meg pont IBCLC szeretnék majdan lenni. ;)


Azért picit "vitatkoznék" veled:

Az "önkéntes sokat tud ártani" nyilván nem rád vagy rám vonatkozik, már ha mondhatok ilyet. :) Te is, én is képzettek vagyunk (adott szinten), szóval mi már jobban látjuk az összefüggéseket, tudjuk, mire kellhet figyelni, mik a kockázatok stb. Iboly azokra gondolt szerintem, akikben túlteng ugyan a tenni akarás, de nincs meg hozzá a szükséges háttér, a megfelelő ismeretanyag, esetleg (főleg) az empatikus hozzáállás. Remélem, kevesen vannak ilyenek, de én is találkoztam már néhány esettel, amikor őrült nagy elánnal, de teljesen ""rossz"" tanácsokat adott valaki..

Gondolj bele, hogy pl. az újszülött megfelelő ellátása nagyon nagy felelősség mindenki számára (ezt te jobban is tudod, szülésznő vagy). Szakmailag nézve ugye van egy csomó olyan eset, amikor nem kellene az újszülöttnek pótlást, vizet stb. adni, mégis kap, mert valaki attól fél, nehogy bármi baja legyen, vagy mert sárgul vagy egyéb. Ez egyrészt érthető, másrészt sokszor tényleg elhamarkodott döntés. De, feljön mondjuk ide az aggódó anyuka, kérdezget, és valaki karakánul azt tanácsolja neki, hogy á, még véletlenül se csináljon ezt vagy azt (mindegy, hogy pro vagy kontra), mert így meg úgy kell jól szoptatni. Hiába igaz alapesetben, hogy a szopi az első és ideálisan nem is kell más még a kórházban sem, mégis előfordulhat, hogy az adott baba vagy anyuka nincs teljesen rendben és valamit tenni kell az "egyszerű szoptatás" mellett, esetleg helyett. Vagyis, ebben a konkrét példában, babák jólétével, egészségével ""hazárdírozni"" nagyon kockázatos dolog lehet.


Illetve, ha te már jártál a SOTÉ-ra, ott gondolom bővebben volt szó a segítségnyújtás mikéntjéről is. Arról, hogy az első lépés az alapos anamnézis rengeteg kérdéssel... mert ha ez elmarad, megnő az esélye, hogy fontos részletek sikkadnak el. Én is jártam már úgy párszor, hogy elkezdtem "csípőből" javasolni a dolgokat, aztán közben derült csak ki, hogy jóval összetettebb a kép. Hiába a képzettség meg a rutin, fontos az alaposság, mert minden eset más és minden adat fontos lehet. - És lehet, hogy ez egy lelkes önkéntesnek éppen nem jut eszébe vagy nem tartja olyan fontosnak.. akkor megeshet, hogy nagyobb kárt okoz, mint hasznot.

2013. ápr. 8. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 xStefix ***** válasza:
Jól is emlékeztem, ÖNJELÖLT tanácsadókról ír a link, nem önkéntesekről. :)
2013. ápr. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Na jó, aláírom, ez utóbbiban igazad van :) Mármint hogy pontos ismeret nélkül nem könnyű a segítség. És ebben benne van, hogy laikusként az ember talán sok mindent nem kérdez meg, előfordul, hogy nem tud "józanon" gondolkodni, csak hajtogatja, hogy "az anyatej az anyatej az anyatej kizárólag, semmi más". De nem hinném, hogy ilyen sok van.


Amúgy lehet pár év, és visszatérek én is a célomhoz, és mégis elmegyek, hogy legyen egy oklevelem is, csak hogy elmondhassam, hogy van. De ez a jövő kérdése...


NE HARAGUDJ, HOGY ELTÉRTEM TELJESEN A KÉRDÉSTŐL!!! :)

2013. ápr. 8. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 xStefix ***** válasza:

Hát. Mondjuk lehet, hogy többen vannak azok, akik épp a másik végletet "szorgalmazzák", vagyis hogy nyugodtan mehet a tápszer, mert nem méreg, a cumi, az üveg, mert nem okoz zavart, nem jó nyakló nélkül szoptatni satöbbi.

De, ez valahol megint ugyanez a történet; az, hogy alaposabb ismeretek nélkül adnak megbízhatónak tűnő tanácsot.

(És bocsánat, hogy ilyen magaslóról tűnően beszéltek, csak próbáltam objektív lenni.)

2013. ápr. 9. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Nem tudom, nem találkoztam még (szerencsére) olyannal, aki tényleg úgy adta elő, mintha "szakember" lenne és úgy osztogatott tanácsokat. Szóval nem tudom. Lehet naiv vagyok, de ilyenekbe nem gondoltam még bele. :)
2013. ápr. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nálunk a kórházban szerencsére ritka nagyon, hogy pótolnának a babának, ha nagyon muszáj, akkor kiskanállal adják, de szerencsére ritka....
2013. ápr. 9. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!