Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Szoptatás alatt szedtek...

Szoptatás alatt szedtek fogamzásgátlóT? Biztos védelmet nyújt? Nem árt a babának? A tejet sem apasztja? Melyik fajtát szeditek?

Figyelt kérdés
Várom a tapasztalatokat, és hogy kinek mit mondott az orvos erről. Köszi!
2009. nov. 26. 12:00
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
11 hónapja szedem a Cerazette nevű fogamzásgátlót. Még mindig szopizik az 1 éves kisfiam, a tejemet nem befolyásolta. Időközben kétszer volt egy-két cseppnyi vérzésem, menstruálni nem fogok, míg szedem. Nem híztam meg tőle. A babának nem árt, mert ugyanaz a hormom (progeszteron) van benne, amit amúgy is termel a szervezetünk, ahhoz, hogy legyen tej. Én meg vagyok vele elégedve, amíg szoptatok, szedni fogom.
2009. nov. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Nekem Mirena spirál van fent, szerintem nagyon jó!!! 6 hós a babám és még csak anyatejes. Szoptatom, és nem kevesebb a tejcim.
2009. nov. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek a választ!
2009. nov. 26. 13:16
 4/18 xStefix ***** válasza:
47%

A pluszként bevitt - és így felesleges - hormon akkor is hormon, ha ugyanolyan, mint amit a szervezet termel. Az, hogy a Cerazette csak progit tartalmaz, még nem jelenti azt, hogy tényleg jó. Abból a szempontból igen, hogy gátolja a fogamzást, de plusz megterhelés az anyai és a babai szervezetnek egyaránt. A tabletta egyéb hordozóanyagairól nem is beszélve.

De sajnos ez is olyan elterjedt, mint az összes többi műanyag, amit nap mint nap használunk, mert kényelmes és rövid távon hasznosnak tűnik. :(

2009. nov. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Ez igaz, de akkor milyen biztos fogamzásgátlást ajánlanál? Megszakítás kizárva. Az óvszer pedig gyakori nemi életnél nem túl jó megoldás hosszú távon.
2009. nov. 26. 17:43
 6/18 xStefix ***** válasza:
45%

Semmi sem biztos, csak az önmegtartóztatás. ;) De komolyan.

Ilyenkor lehet használni az ún. TCST-t (természetes családtervezést), ami - pontos használat mellett! - ugyanolyan hatékonyságú, mint a gumióvszer. A tabihoz képest mindenképp macerásabb, legalábbis amíg megtanulja az ember, mire és hogyan figyeljen. Hosszú távon viszont azért is jó, mert megtanulod a saját tested jelzéseit, működését - jelesül azt is, mikor van peteérés, tehát "kritikus" időszak.

Illetve az egyéb más műanyagok, mint a pesszárium, spermicid krémek/kúpok stb...

2009. nov. 26. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Spirál!!! Mármint én csak ajánlani tudom!!! Persze vannak nők, akiknek a szervezete nem fogadja be, vagy rosszul reagál, de akinél beválik, évtizedekig megoldást jelent. Egyébként a spirált 5 évente cserélik, tehát még cspórolsz is rajta. Én kb 2 hónapog pecsételtem miután feltette a doki, de mára már teljesen megszűnt. Augusztusban tetettem fel. A vérzésem is rővidebb ideig tart.
2009. nov. 26. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Bocs az off-ert. Ha szoptatas alatt nincs mensim honnan tudnam mikor esedekes a peteresem stb? A termeszetes csaladtervezes azert kicsit rizikosabb nem?
2009. nov. 27. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Jogos a kérdés :) Várjuk a választ.
2009. nov. 27. 16:09
 10/18 xStefix ***** válasza:
66%

Ha nincs mensid, akkor nincs peteérésed sem. ;) Illetve az első leendő mesi előtt 14 nappal. Persze, hogy ez mikor lesz, azt előre nem lehet tudni.

Azt egyébként mindenki meg tudja állapítani, hogy a szoptatás által védett csoportba tartozik-e vagy sem. Ha a LAM ( [link] kritériumainak megfelel, akkor igen, ha nem, akkor a szoptatás önmagában már nem elegendő. Ettől az időponttól kezdve már számolni kell egy újabb terhesség lehetőségével, akkor is, ha még nem volt újra mesi.

A nehéz helyzet akkor van, amikor túlléptük a LAM idejét, de még várjuk a pirost; ekkor semmi se biztos. Ez viszont általában rövid időszak szokott lenni - bár igaz, hogy a kistesóhoz elég egy megfelelő pillanat is. :)

Na, én ugyan nem vagyok szakember, de a saját tapasztalatom és többek által leírtak alapján azt gondolom, hogy az egyébként szokásos menstruációs ciklus időtartama (legyen az ideális 28 nap) körülbelülre ismétlődik a szoptatás ideje alatt is. Magyarán, általában azt látom, hogy a szülés után kb. x egész hónappal jön meg a mesi. (Nálam pl. a szülés 28-án volt és az első mesim a 3. hónapban, szintén hó végén. Mintha csak elmaradt volna kéthavi piros.) Maga a ciklus szoros kapcsolatban van a holdfázisokkal, de hogy pontosan hogyan, annak utána kéne néznem. Ha viszont a szervezetünk működése szoros kapcsolatban áll a természettel - és ez így van, rengeteg területen tapasztalhatjuk -, akkor logikus, hogy a természeti törvények ránk is érvényesek. Egy ilyen alapvető törvény például a ciklikusság. Eszerint a gondolatmenet szerint tehát attól, mert valaki szoptat, a szervezete továbbra is ciklikusan működik, csak éppen - ebben az esetben - "nem nyilvánosan". Tehát kvázi továbbra is megmaradnak a mondjuk 28 napos ciklusok, csak épp nem lesz peteérés (addig a bizonyos első mesi előttiig). De ettől függetlenül a PÉ körüli termékeny időszakban mindenképp kerülni érdemes a teljes együttlétet.

Nem tudom, hogy ez tényleg így van-e (várom a kritikát), ez csak egy saját verzió mindaz alapján, amit tudok.

2009. nov. 28. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!