Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Igény szerinti szoptatás -én...

Igény szerinti szoptatás -én csinálom rosszul?

Figyelt kérdés

Az a problémám, hogy sokszor nem tudom miért nyűglödik/sír a kislányom ezért azt csinálom, hogy ilyenkor első lépésben cicire teszem, ha nem kéri utána jön a többi variáció :peluscsere,álmos stb. Mindig az az első gondolatom, hogy lehet éhes ezért kezdem mindig a cicivel,lelkiismeret furdalásom lenne ha mással probálkoznék addig meg ő sírna az éhségtől. A baj ezzel az, hogy nem állt be hogy milyen időközönként eszik,pedig azt olvastam, hogy igény szerinti szoptatásnál is beáll egy idő után, és lehet amiatt mert én mindig ciciztetni akarom és van, hogy úgy eszik, hogy közben nem is volt éhes. A nagyszülők màr kérik, hogy "adjam oda" néha egy 2 órára hagy babázzanak én meg addig csinálhatnék mást,de én nem merem, mert van, hogy 1óra után újra szopizik van, hogy 3óra is eltelik, ezt nem tudom előre így félek, hogy szopizna míg nem vagyok ott.

A másik kérdésem, hogy meddig "kell" szoptatni? Ha majd elkezdjük a hozzátáplálást és eszik már tápláló babaételeket akkor egyre csökken a szopik szàma és egy idő után már nem kell? Ha már csak babaételt kap majd azt gondolom már a reggeli -tízórai -ebéd-uzsi-vacsi elosztásban kapja,erre könnyen átszokik majd az össze-vissza evésről?

Bocsánat, eléggé hosszú lett.


2016. aug. 11. 23:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Először is, nem írtad mennyi idős. Az hogy meddig kell szoptatni csak rajtad és rajta áll. Ha te nem akarod majd leszoktatni, lehet ő fogja magát akár 10 hónaposan akár 1 akár 2 évesen. Én úgy vagyok vele, hogy 1 évig biztosan akartam szoptatni, de legkésőbb másfél évig. Addig "kell" szoptatni az én meglátásom szerint amíg ő is igényli és ameddig neked sem teher.

Hozzátáplálast én elkezdtem 5 hónaposan, de hogy pontosítsak a kóstoltatást. Mire kiváltottuk a tízórait majdnem másfél hónap volt. Bár a többi már könnyebben ment. 1 éves lesz a lányom, reggel este szopizik, illetve egyszer délután alvás előtt. A délelőtti alvásához cumizik. ( nálunk szerencsére nem okozott gondot elég régóta kap cumit ) igény szerint szoptattam, ami valóban elsődlegesen azt jelenti minden jelre mellre rakod, akkor mikor ő kèri, viszont én nem vagyok híve annak hogy cuminak használja a mellem.

2016. aug. 11. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Mennyi idos?

En igazan csak a kozepsot tudtam szoptatni.de Ot 2,5 eves koraig.vele konnyu volt mert evett aztan aludt.mikor felkelt pelus csere,eves es aludt ujra.aztan mikor mar kevesebbet aludt akkor eves utan nezelodott,gagyaraszott es aludt kicsit es utana evett.ha jol lakik alszik.ha nem alszik vagy a hasa faj,vagy nem eszik eleget.lusta,nincs eleg tejed,vagy mint nekem a 3.nal nem eleg taplalo.mert van ilyen is.hiaba mondjak,hogy nincs.8hetes koraig alig gyarapodott,ha szopizott fel ora utan mar sirt es ujra evett,majd ujra fel ora es ez ment egesz nap.mikor kapott tapszert akkor aludt 2-3 orat.es minnel tobb tapszert kapott annal nyugodtabb lett es elkezdett gyarapodni rendesen.

Nem azt mondom,hogy add fel a szoptatast,de jarj utana,vedono,szoptatasi tanacsado.

A hozzataplalas gyerekfuggo.az elso 4hosan mar szepen kostolgatott,a masodik 10 hos koraig nem fogadott el semmit a cicin kivul.a harmadik most 5 honapos.meg nem kap semmit a tapszeren kivul mert mikor probaltam csak orditott.

De ha egyszer sikerul elkezdeni akkor altalaban a tizorait vatod ki eloszor teljesen,aztan az uzsonnat.kostoltatni akkor erdemes mikor nem ehes meg,de az elozo szopi mar legalabb 1-1,5 oraja volt.akkor mar nincs is teli a pocakja de meg turelme is van.eloszor csak kostol aztan cicizik rendesen.mindig egyre tobbet szepen fokozatosan,egyszerre csak egy felevel probalkozz par napig,aztan johet mas.

A mamak meg ha babazni akarnak vigyek le setalni.addig te tudsz pihenni.az sem jo ha minden apro sirasra mellre teszed.de nemntudom mennyi idos.

2016. aug. 11. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
4 hónapos, 6 hónaposan tervezem majd elkezdeni a hozzátáplálást eddig még nem kapott mást csak szopizik. A tejjel szerintem nincsen baj, mert miután eszik még jön belőle bőven meg hízik is szépen. A problémám inkább az, hogy nem állt be még semmilyen napi ritmus, van,hogy egész nap kb 3 óránként eszik, de van, hogy sűrűbben,nem igazán kiszámítható, és lehet azért, mert akkor is cicizik mikor nem éhes csak nyűgös,én meg cicire rakom és ez összekuszalja az evéseket.
2016. aug. 12. 00:04
 4/12 anonim ***** válasza:
Amikor meleg van én sem bírnék ki 3 órát ivás nélkül. Nekik a szopi szomjoltásra is szolgál. Na meg van baba aki csak így alszik el. Eleve az álmos baba ha sírni kezd, nem hagyja könnyen abba. Én először mással próbáltam megnyugtatni. Tellett egy időbe mire sikerült kitapasztalni mikor hogy viselkedik és ez alapján rögtön segíteni neki, nem próbálkozni a megnyugtatásával. De ez nem megy egyik napról a másikra. De vagy ezt az utat választod és nem biztos, hogy eleinte könnyebb lesz viszont tényleg csak akkor kap cicit ha azt kéri, vagy marad minden így egy ideig és sűrűn szoptatsz. Egyébként változó a hozzátáplálás, van aki szívesen eszik mindent és gond nélkül elfogadja a vizet is, más nem hajlandó hónapokig enni semmi mást, csak anyatejet. Előre nem lehet tudni. De igen, fokozatosan válthatóak ki az étkezések mire a baba egyre kevesebbet szopizik. Csak azt nem lehet megjósolni, hogy milyen a haladás.
2016. aug. 12. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Ha hozzataplalod mar konnyebb lesz napirendet kialakitani, ra tudod kicsit hagyni a nyagszulokre,de csak akkor ha a nyuglodeseit nem cicivek orvosolod. Most még teljesen jol csinalod, nem lehet tudni epp mi a baj,de azert ha hozzataplalod majd fogod latni mennyit eszik, fogod tudni ehes e vagy almos e, egyre jobben ismered majd a jelzeseit. Akkor kell majd figyelni, higy valoban csak etkezesi cellal tedd cicire, es ne nyugtataskent...

4 honapos koraban még az enyem is cici fuggo volt, aztan kb 6 hos korara sikerult napirendet kialakitani, kinotte a pocakfajast, plusz le lehetett mar kotni jatekokkal, vigasztalni cici helyett olelessel, dajkalassal...1-2 honap es ti is eljuttok ide. Turelem addig - es azert probald kihuzni az etkezesek kozotti idot, ha egy oraval cicizes utan kinlodik akkor ne a cicivel kezd, nezd meg a pelust probalj vele jatszani es ha nem mukodik, csak akkor tedd cicire. De akkor viszont ne az orat nezd mert lehet hogy tenyleg ehes vagy szomjas :)

2016. aug. 12. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Jól érzed: nem teljesen jó az, ahogy csinálod. Az igény szerinti szoptatás nem azt jelenti, hogy minden nyekkenésre cicit adok a babámnak. Az szuper, hogy minden lehetséges módon próbálod megnyugtatni és kielégíteni a szükségleteit, de valóban összezavarhatsz egy éppen kialakulóban lévő rendszert /napirendet/ a sok felesleges szopipróbával.

Nekem 2 gyermekem van, mindkettejüket sokáig szoptattam. A kisebbel nem régen álltunk, voltaképpen az elmúlt 3,5 évben kisebb szünetekkel egyfolytában szoptattam.


A dilemmád az elsőbabások dilemmája. Azt tanácsolják, hogy meg kell tanulni felismerni a baba jelzéseit, azaz megkülönböztetni a különböző sírásokat. Interneten rengeteg olvasnivaló van ebben a témában /összegyűjtve az összes lehetséges sírás persze csak útmutató jelleggel, hiszen minden baba egyszeri és megismételhetetlen/.

A fiammal /az első babámmal/ volt hasonló dilemmám. Én is igény szerint szoptattam. Kb. az első 3 hónap forgott egyfolytában a szopizás körül. De törekedtem arra, hogy ha tudtam, hogy jól evett /sok tejem volt, szopi előtt tele voltak a melleim, feszültek, a fiam pedig teljesen kiürítette, akkor tudtam, hogy jó nagy mennyiséget evett/, akkor a következő 2-3 órában nem az éhség miatt nyekereg. A hasa fájt, melege volt, fázott, unatkozott, a testi kontaktusra vágyott...annyi minden lehetett. Szval egy nagy evés után a szooi volt az utolsó, amivel próbálkoztam. Természetesen, sosem hagytam éhen, sosem órára szoptattam /azért írtam a 2-3 órát, hiszen egy kisbabánál még a 2 óránkénti evés is belefér/, de kísérleteztem. A 3. hónap végére, ahogy végetért a hasfájása, beállt egy rend. Óraműpontossággal 3 óránként evett.

Én segítettem magam egy mérleggel is. Addig, amíg nem tudtam megsaccolni, hogy egy evésre mennyi tejem van, addig szopi előtt és után mértem a fiam. Nagyon megnyugtató volt látni, hogy benyomott egy nagy adagot. Főleg, amikor nagy ritkán anyukámra hagytuk /lakásvásárlásban voltunk, ügyvédhez, bankba rohangáltunk/, tudtam, hogyha megevett 2 deci tejet, simán kibír 3 órát. Ha csak kevesebbet evett, vagy siettünk haza vagy vittük magunkkal, hogyha hamarabb lesz éhes, megszoptathassam /bárhol szoptattam diszkréten letakarva/.

Szval a tanácsom: mérj le egy pár szopit, akkor megtapasztalhatod, hogy milyen érzés, ha 1-2 deci tej van a melleidben /ezt egy idő után az állásából, a feszességéből lehet tudni, viszont egy idő után már nem feszül a mell, szval óvatosan! /. Ha tudod, hogy sokat evett, bátran induljatom sétálni, ha éppen az következne vagy játsszatok, ha játékidő van. És ha nyekereg, találd ki, mi baja lehet, de hagyd a szopit utolsónak! Próbáljatok kihúzni 2-3 órá a szopik között! Hidd el, nem fog szenvedni, ha kipróbálsz mindent /peluscsere, játék, figyelemelterelés, zenehallgatás, tornáztatás/, és a végén mégis a szopi kell! Ne legyen lelkiismeret-furdalásod! De próbálkozz megismerni a babád jelzéseit! Sok szerencsét!

2016. aug. 12. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
4 hónaposom van, szintén összevissza eszik. (Második gyerek.) Nem nézem az órát, ha nyűgös cicre teszem, ha nem éhes nem eszik. Amikor meleg van akkor néha csak szomjas, sűrűbben kér. Az alvásai egyébként kezdenek beállni, megfigyeltem, hogy kezd "ritmus szerint" aludni, de az evések ehhez képest nem állandóak. Ez szerintem teljesen normális. A nagyszülők meg legyenek türelmesek, még pici a baba. Ha babázni akarnak menjenek oda hozzátok, vigyázzanak rá amíg fürdesz, hajat mosol, olvasol vagy filmezel egyet, de ott vagy ha kellesz.
2016. aug. 12. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

De érdekes, eddig mindenki (védőnő, orvos, szakkönyvek) egyértelműen azt mondta, hogy mindent megpróbálunk etetés előtt és a végső legyen az, hogy etetjük. Gyorsan végig lehet zongorázni a többit, és akkor nem kell sokáig "éheznie" akkor sem, ha végül mégis az a baj. Neked meg épp az ellenkezőjét mondták, hogy egyből etess? Elég unortodox módszer ez, nem is értem.:)


A mi gyerekünk magától átállt a 3,5-4 óránkénti evésre egyébként az elején, úgy látszik, van, aki kibír ennyit ivás nélkül, de lehet, hogy a tiéd meg szomjas és azért akar szopni.


Az, hogy meddig kell szoptatni, az természetesen úgy van, ahogy írod, hogy egy idő után már nem kell, hiszen te is szilárdat eszel már egy ideje, gondolom.:) Bármeddig szoptathatod, nem tiltja a törvény, vannak extrémen sokáig szoptatók és a 3 hónapig szoptatók is, a te döntésed.

2016. aug. 12. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A melledben akkor termelődik a tej, amikor a bab szopizik, a mell nem tároló szerv.

Tanácsért fordulj bizalommal a helyi szoptatási tanácsadóhoz (telefonon is), ajánlom a LActateam oldalát is.

A hozzátáplálással nyugodtan várj a baba 6hónapos koráig minimum, de akkor is ráérsz, ha felül magától a babád.

Az anyamell nem csak evésre való, hanem a köldökzsinór meghosszabítása. Nyugodtan próbálhatsz más nyugtatási módokat, de a cumit-cumisüveget kerüld, ha szeretnél szoptatni, mert cumizavart okozhat.

Addig kell szoptatni szerintem, amig szívvel lélekkel tudod csinálni. Ahogy írtam a 6hónapot érdemes kivárni.

A hozzátáplálás nem jelenti azt, hogy a baba egyből mennyiséget fog enni, így a szopin nem feltétlenül változtat.

Kicsit össze-vissza írtam, ha bármi kérdésed van írj, igyekszem válaszolni, illetve tényleg jó lenne egy szoptatási tanácsadóval átbeszélni a dolgokat.

2016. aug. 15. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek a válaszokat. Én az igèny szerinti szoptatás mentén indultam el,bár nagyon hosszú de kb ez az írás alapján

[link]

Eszerint igenis minden nyekkenésre cicit kell adni, engem ez nem is zavar,a problémám csak az, hogy ez a módszer mellett is állítják, hogy beáll egy rendszer ami nekünk még nincs. De engem még ez se zavar, csak ugye a nagyszülők már elkérnék néha a gyerkőcöt és velük nehéz megértetni, hogy nálunk nem úgy működnek a dolgok, mint anno náluk. Párommal mindkettőnket 1 hónapos korig szoptattak csak, tápszerrel meg ugye rálehet bízni másra is a gyereket. Azért bizonytalanodok el időnként, mert mások szerint már kène lennie napirendnek.

2016. aug. 17. 19:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!