Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Ingyenes a kórházi szülés...

Ingyenes a kórházi szülés akkor is ha nincsen TB kártyám?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ukrajnából származom tb-kártyát nem tudtam csinálni, vagyis akartam de nem adnak mert nincs állandó magyarországi lakcímem, a kórházba járok terhesgondozásra a rendszerbe beirtak 3-as kategóriás menedékesnek, ezáltal a menedéges igazolással tudok járni terhesgondozásra is meg járok védőnőhez is, idáig minden rendben van, viszont valami olyat hallottam hogy a kezelések a kórházba ingyenesek de majd a szülésért fizetni kellessz, viszont pontos információt nem tudok erről.

Remélem tudtok segiteni információt adni erről😊


2023. szept. 11. 18:38
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem erről a kérdésről érdeklődj az orvosnál vagy a védőnőnél. Nekünk honnan kéne tudnunk, hogy egy menekült milyen ellátásban részesül?
2023. szept. 11. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az orvos, védőnő sem fogja tudni. A kórházad valami adminisztrációs ügyintézős emberét kéne megkérdezni. Melyik kórházban fogsz szülni? Keressünk valami elérhetőséget, fejből ezt szerintem itt senki nem fogja tudni.
2023. szept. 11. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
2-es írok privát üzenetet😊
2023. szept. 11. 19:18
 4/9 anonim ***** válasza:
81%

Vannak azonban olyan – felnőtt – menekültek (hiszen a kiskorúak tartózkodási hellyel is bekerülnek a Tbj. hatálya alá), akik nem kerülnek be a Tbj. hatálya alá, mert nem folytatnak keresőtevékenységet, illetve nem jelentenek be lakcímet. A Met. akként rendelkezik erre az esetre, hogy „[a]mennyiben a menekült és az oltalmazott nem áll társadalombiztosítási jogviszonyban, elismerésétől számított 6 hónapig a 29/A. § szerint jogosult egészségügyi alapellátásra és külön jogszabály szerinti egészségügyi ellátásra.”[57] A külön jogszabály a Metvhr., amelynek a 44. § (1) bekezdése értelmében „[h]a a menekült vagy az oltalmazott nem áll társadalombiztosítási jogviszonyban, az elismerésről szóló határozat véglegessé válásától számított hat hónapig egészségügyi ellátására a 26–28. §-ban foglaltak szerint jogosult”.


A Metvhr. 26–28. §-ai alapján betegség esetén a társadalombiztosítási jogviszonyban nem álló elismert menekültek térítésmentesen jogosultak:


az egészségügyi alapellátásra, a háziorvosi ellátás körébe tartozó vizsgálatokra és gyógykezelésre;

sürgős szükség esetén a szükséges járóbeteg-szakellátás keretében történő vizsgálatra, gyógykezelésre, továbbá az ellátás során felhasznált gyógyszerre és kötszerre;

a sürgős szükség esetén igénybe vett fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásra, valamint annak során az orvos előírása szerinti gyógykezelésre – ideértve a műtéti beavatkozásokat, továbbá az annak során felhasznált gyógyászati anyagokat és protetikai eszközöket –, gyógyászati ellátásra, a gyógykezeléshez szükséges gyógyszerre, kötszerre és étkezésre;

a járóbeteg-szakellátást vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést követően a betegségből való gyógyulásig, illetve az állapot stabilizálódásáig szükséges vizsgálatra és gyógy­kezelésre, továbbá valamennyi, nem helyettesíthető gyógyszerre és a gyógyszer beadásához szükséges gyógyászati segédeszközre;

orvos által rendelt egyéb gyógyászati segédeszközre, valamint annak javítására;

sürgősségi fogászati ellátásra és fogmegtartó kezelésre, feltéve, hogy a legalacsonyabb térítési kategóriába tartozó kezelést veszi igénybe;

terhesgondozásra és szülészeti ellátásra, illetve a magzati élet védelméről szóló törvényben meghatározott feltételek szerint a terhesség megszakítását célzó beavatkozásra, illetve a Családvédelmi Szolgálat tanácsadásán történő részvételre, valamint a terhesség-megszakítás kérelmezésére;

külön jogszabály szerint a „közgyógyellátásra jogosultak” részére térítésmentesen, illetve „egészségügyi rendelkezés” alapján 90 százalékos vagy 100 százalékos társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerre és kötszerre;[58]

betegszállításra, ha az egészségügyi állapot miatt a szállítás másként nem oldható meg;

az életkorhoz kötött kötelező védőoltásra.[59]


Az igénybe vehető ellátások tehát túlterjeszkednek a sürgős szükség esetén igénybe vehető ellátások körén, de nem fedik le az Ebtv.-ben foglalt ellátások teljes körét. Csak azok az ellátások járnak, amelyek sürgős szükség esetén vehetők igénybe,[60] valamint az ezt követően a betegségből való gyógyulásig, illetve az állapot stabilizálódásáig szükséges vizsgálatok és gyógykezelések. Speciális kedvezményezett terület a terhesgondozás és a szülészeti ellátás, valamint az életkorhoz kötött védőoltások.


Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az ellátások csak hat hónapig járhatnak a menekült részére, ezt követően már csak a Tbj. szerint lehet jogosult egészségügyi szolgáltatásokra, és ha nem tud bekerüli a Tbj. hatálya alá, akkor nem lesz jogosult a kötelező egészségbiztosítás ellátásaira (ugyanez történik az ilyen helyzetben lévő magyar állampolgárokkal is).


Abban a két esetben tehát, ha a) eltelt hat hónap úgy, hogy a menekült nem áll társadalombiztosítási jogviszonyban vagy b) a menekült társadalombiztosítási jogviszonya létrejön a Tbj. alapján, akkor kikerül a menekültügyi rezsim hatálya alól, és kizárólag azokat az ellátásokat veheti igénybe, amelyek – az előző pont szerint – a Tbj. és az Ebtv. alapján járnak.

2023. szept. 11. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem ahol szülnél, ott érdeklődj, de ha valamilyen státusz alapján jelenleg jár neked az alap ellátás a terhesgondozáson, akkor csodálkoznék, ha a fapados szülés nem. De mindenképp érdeklődj a kórházban, ahol szülni fogsz, akár csak telefonon.
2023. szept. 11. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
26%
Gondolom dolgozol ha gyereket vállaltok, így vonják a fizudból a TB járulékot. Mert gondolom nem úgy akarod igénybe venni a magyar ellátásokat hogy nem raksz bele a közösbe.
2023. szept. 12. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
6-os idáig csehországba dolgoztam gyári munkánk és a háború miatt nem tudunk haza menni, közbe meg állapotos lettem igy tehát magyarba vagyunk albérletbe de én terhesen nem dolgozom
2023. szept. 12. 09:20
 8/9 anonim ***** válasza:
16%
Akkor van szuper magán ellátás:-)
2023. szept. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
2023. szept. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!