Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Azt mondják, aki nem akarja...

Azt mondják, aki nem akarja vállalni a szüléssel járó fájdalmat, az nem rendes anya, nem rendes nő. Az EDA vagy a programozott császár csak a gyáváknak, az éretleneknek való. Szerintetek ez igaz?

Figyelt kérdés

Kedves gyakorisok, egy normaváltozásokat vizsgáló társadalomtudományi kutatás egyik munkatársa vagyok. A témáink az apás szülés, az otthonszülés kontra kórházi szülés, és a szülés természetes lefolyásával kapcsolatos elvárások. Olyan (provokatív, meglepő, csacsi) kérdéseket teszek fel, illetve a kommentekben olyan állításokat fogalmazok meg, amelyek a vizsgálati személyekkel, illetve a kórházi személyzettel készített interjúk során hangzottak el (tehát nem az én álláspontomat, vagy a kutatócsoport vélményét tükrözik).

A normák természete az, hogy igazodni kell hozzájuk, és ezt az igazodást a közösség erősen támogatja, míg a nem-igazodást bünteti. Épp ezért nagyon nehéz szóra bírni azokat az embereket, akik valamiért másként gondolkoznak, mint amit a norma előír. Ők kerülik a feltűnést. Az anonimitás azonban sokat segíthet, a gyakori kérdések közönsége pedig igen aktív és korrekt. Kérek mindenkit, aki megtisztel a válaszával, hogy ne fojtsa bele a szót senkibe azzal, hogy „te nem vagy normális!”, mert most nem az a cél, hogy valakit meggyőzzön, hanem az, hogy kiderüljön, milyen képzetek, elvárások, félelmek léteznek ezekkel a témákkal kapcsolatban, hogy pontosan mi is egy-egy norma tartalma, és hogy ezeket a tartalmakat ki mennyire ismeri.

Noha az anonimitás adott ezen a felületen, mégis hangsúlyozom, hogy minden akarva-akaratlanul a tudomásomra jutott személyes adatot bizalmasan kezelünk.

És természetesen minenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!



2012. jan. 28. 17:04
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
100%
Egy anya nem attól lesz anya, hogy megszüli, hanem attól, hogy utána, hogy neveli.Rengetegen megszülték és a kórházba hagyták stb. Engem császároztak és őszintén, nem bánkódóm, hogy nem vajúdtam 10 órát, de ettől még nem érzem rossz anyának magam.
2012. jan. 28. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
65%

Én olyan helyen fogok szülni, ahol nincs EDA. Tehát nincs választási lehetőségem, de ha lenne sem hiszem, hogy kérném. Nem azért mert hősködni akarok, de a szűk családban EDA után született halva baba, az anyuka nem érezte, mikor kell nyomni, és nem nyomott hatékonyan, a kicsi túl sokat volt a szülőcsatornában úgy, hogy elnyomódott közben a köldökzsinór.

Nem tartom rosszabb anyának azt, aki kéri, magam sem nagyobb hősnek, csak a helyzet így hozza...

2012. jan. 28. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
100%
Én Edával szültem,és lehet gyáva vagyok,de nayon féltem a szüléstől,és lebeszéltem előre a dokimmal az edát.Ettől független voltak fájdalmaim,a toló fájásoknál,mivel akkor már nem adják.De emiatt nem érzem rossz anyának magam,itt debrecenben támogatják az orvosok is az Edát,azt mondják hogy a mai világban a szülésnek nem a fájdalomról kell szólnia.És ez igy van.
2012. jan. 28. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
88%

Meggyőződésem, hogy a kérdésben foglalt - számomra elfogadhatatlanul, hajmeresztően mazochista - vélekedés a magyar nőtársadalomban széles körben tapasztalható konformizmussal, önleértékeléssel, a patriarchális normák szolgalelkű elfogadásával függ össze. Ahol csak tudom, megkérdőjelezem azt a - világi változatában is - "bibliai" nő-képet (és női ön-képet), amely ezen az oldalon is domináns.

Úgy gondolom, az a szülészeti szemlélet, amelynek képviselői amellet kardoskodnak, hogy a szülési fájdalom (ami embertelen) "jó" és "szükséges" inger, mert "anyává" formálja(miii?!) a fiatal NŐt, ill. "segíti" az újszülettet életképesebben a világra jönni, nem más, mint annak a (férfi-)téveszmének a kifejeződése, hogy a szülés a női szexualitás "ősbüntetése", amelyet a nő - ez a "negatív entitás" - MEGÉRDEMEL. Rettenetesen szomorú vagyok, amikor sokat érő, tanult fiatal nők nem jutnak el oda, hogy a fájdalomcsillapításhoz való jogot (és a lehetőséget!) MEGKÖVETELJÉK.

2012. jan. 28. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
85%
Az igazi, avagy rendes ANYA az, aki MINDENT megtesz a gyermeke és Önmaga egészségéért és biztonságáért a szülés közben. Ha ennek megőrzéséhez az kell, hogy császár legyen, vagy érzéstelenítés, akkor azt is vállalja zokszó nélkül. Számomra ettől lesz valaki igazi ANYA!
2012. jan. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
71%

Én (tanult nő vagyok:))) mégis úgy éreztem, nem kell fájdalomcsillapítás, nincs rá szükségem. Nem azért hogy utána ezzel dicsekedjek fűnek-fának (sose kérdezi senki és nem is mondom) most is csak azért írom le mert erre irányul a kérdés. Én büszke voltam magamra és örültem hogy a természet rendje szerint szültem és képes voltam rá. Nagy részét a vajúdásnak is otthon töltöttem. Csak a végére mentem be mindhárom szülésemnek. És nem azért mert "ősanya típus" vagyok, hanem mert így éreztem jónak.

Viszont nem is jut eszembe senkit se lenézni, se a választott edáért se a választott császárért. Szerintem mindenkinek MAGÁVAL kell ezt megbeszélnie, és letisztáznia. Én tudom hogy nem éreztem volna jól magam ha Edát kérek a gerincembe vagy ha megkérem az orvosomat hogy császározzon meg.

2012. jan. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
82%

18:08-as vagyok.


"A természet rendje szerint szültem."


Na itt van a nagy baj, az ilyen nézetekkel. Ez már rögtön sértő olyanokra nézve, akik esetleg sürgősségi császáron estek át. Én is hüvelyi úton szültem, de minden esetben igyekszem kerülni ezt a megfogalmazást, ami fentebb olvasható. Elnézést! le kellett írjam.

2012. jan. 28. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat :)


létezik az indokolatlan programozott császár gyakorlata. indokolatlan annyiban, hogy semmiféle orvosi indikációja nincs, a kismama ezért-azért kéri, és ha meg tudja fizetni, vagy vannak kapcsolatai, akkor "lepapírozzák", és mehet a műtőbe.

néha megjelenik itt a gyakorin is egy-egy ilyen kérdés, (hogy lehet az ilyet elintézni, stb), és ha megnéztek a válaszokat, egyértelműen elítélők, megvetők. arra lennék kíváncsi, hogy miért?

az is igaz, hogy azok a nők, akik EDA nélkül szültek, kicsit "lesajnálják" azokat, akik kérték. (ahogy arra az egyik válaszoló is rátapintott, amikor sietve elhatárolta magát azoktól, akik emiatt hősnek képzelik magukat.) tehát ez a norma létezik. szülni fájdalommal kell.

miért?

2012. jan. 28. 18:19
 9/39 anonim ***** válasza:

Szerintem a szülés még nem egyenlő az anyasággal,ilyen szempontból szinte mindegy, császár vagy eda vagy fájdalomcsillapítás nélkül történik.

Nem a szülés pillanatában válunk anyává, hanem utána. Pl ott vannak, akik kukába/WCbe/fagyasztóba teszik az újszülöttjüket. Ők anyák? az én szememben nem.

2012. jan. 28. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
100%

Hát nekem sürgősségi császár volt! Tehát esélyem sem volt máshogy szülni. De, hogy megmondjam őszintén, egyáltalán nem érdekelt a terhességem alatt sem,hogy hogy szülök.

Ahogy anyukám azt mondja, nem megcsinálni és megszülni a művészet, hanem felnevelni.

De ha már nagyon a szüléshez társítjuk az ősanyai dolgot, akkor én meg jöhetnék azzal,hogy az anyai megérzésem hajtott be a kórházba, és szerencsére ezért nem lett baj! Most akkor én ezért érezzem magam egész életemben jó anyának? Ugyan már!

2012. jan. 28. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!