Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Azt mondják, aki nem akarja...

Azt mondják, aki nem akarja vállalni a szüléssel járó fájdalmat, az nem rendes anya, nem rendes nő. Az EDA vagy a programozott császár csak a gyáváknak, az éretleneknek való. Szerintetek ez igaz?

Figyelt kérdés

Kedves gyakorisok, egy normaváltozásokat vizsgáló társadalomtudományi kutatás egyik munkatársa vagyok. A témáink az apás szülés, az otthonszülés kontra kórházi szülés, és a szülés természetes lefolyásával kapcsolatos elvárások. Olyan (provokatív, meglepő, csacsi) kérdéseket teszek fel, illetve a kommentekben olyan állításokat fogalmazok meg, amelyek a vizsgálati személyekkel, illetve a kórházi személyzettel készített interjúk során hangzottak el (tehát nem az én álláspontomat, vagy a kutatócsoport vélményét tükrözik).

A normák természete az, hogy igazodni kell hozzájuk, és ezt az igazodást a közösség erősen támogatja, míg a nem-igazodást bünteti. Épp ezért nagyon nehéz szóra bírni azokat az embereket, akik valamiért másként gondolkoznak, mint amit a norma előír. Ők kerülik a feltűnést. Az anonimitás azonban sokat segíthet, a gyakori kérdések közönsége pedig igen aktív és korrekt. Kérek mindenkit, aki megtisztel a válaszával, hogy ne fojtsa bele a szót senkibe azzal, hogy „te nem vagy normális!”, mert most nem az a cél, hogy valakit meggyőzzön, hanem az, hogy kiderüljön, milyen képzetek, elvárások, félelmek léteznek ezekkel a témákkal kapcsolatban, hogy pontosan mi is egy-egy norma tartalma, és hogy ezeket a tartalmakat ki mennyire ismeri.

Noha az anonimitás adott ezen a felületen, mégis hangsúlyozom, hogy minden akarva-akaratlanul a tudomásomra jutott személyes adatot bizalmasan kezelünk.

És természetesen minenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!



2012. jan. 28. 17:04
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:
65%
A XXI. században élünk! Ha valaki császárral akarja világra hozni a gyermekét (teljesen mindegy, hogy miért), igenis tehesse meg. Ha pedig valaki a vajúdás fájdalmára szomjazik, ő pedig kapja meg azt. Mindenki döntse el mi neki a jó és ne akarja rábeszélni a másikat a saját véleményére. Én spec. nem bírom a fájdalmat és ha ez a probléma orvosolható, már miért ne élnék vele????
2012. jan. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 anonim ***** válasza:
17%
szerintem nem azért "kell" fájdalommal szülni mert ettől lesz valaki igazi anya. De az én véleményem az, hogy ha 50-70 vagy X évvel ezelőtt is meg tudták szülni a nők gyermekeiket anélkül, hogy bármilyen fájdalomcsillapítást, vagy bármilyen extra segítséget igénybe vettek volna. Szülőotthonban szültek, bába volt mellettük. Talán azért iylen a felfogásom, mert a nagymamám szülésznő volt 40 évig és rengeteg szülés történetet mesélt nekem. A lányomat símán, mindenféle fájdalomcsillapítás nélkül szültem. Nem azért mert ennyire ennek a pártján állok, hanem mert egész egyszerűen nem fájt annyira hogy kérjek fájdalomcsillapítást. De azt viszont nagyon fájó pontnak tartom, hogy ha valaki programozott császárral szül az nagy mellénnyel írja,mondja hogy "szültem". Ez egyáltalán nincs így!!! Ő nem szült, csak kivágták belőle a bébit! Az ha valakit azért kell császározni mert tényleg orvosi oka van, ami természetesen a baba és a mama életéért és egészségéért szól, azzal nincs semmi bajom. Előfordul hogy túl nagy a baba, vagy bármilyen komplikáció ami megindokolja. De az nem lenne szabad indoknak lenni, hogy mert félek hogy fájni fog. Nemsokára szülöm a második gyermekemet, az orvos egyenlőre riogat, hogy jó nagy a baba, de reménykedem benne hogy második gyermekemet is természetes úton fogom tudni a világra hozni.
2012. jan. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 anonim ***** válasza:

Nem értem. Ha valaki progis császárral hozta világra a babáját, az nem szült, de ha mondjuk sürgősségi volt,akkor igen?

Egyébként engem nem érdekelt,hogy jön világra. Sürgősségis volt, de én is azt mondom,hogy szültem. Mert egyszerűbb így fogalmazni, mint,hogy körülírjam. Nem érzem azt,hogy azért kellene keresnem a szavakat, mert nem nyomtam ki a gyereket.

Ha valaki ezért megszól, hát tegye! Nem attól leszek ősanya,hogy hogy szülök. Ismerős fájdalomcsillapítás nélkül szült. Szülésznő mesélte,hogy már az elején nuku fájásoknál úgy üvöltözött,hogy az egész kórház azt hallgatta. Komolyan nem értették,hogy éppen,hogy vannak fájásai, akkor minek üvöltözik így. Nekem már úgy adta elő,hogy egy hang nélkül szülte meg a fiát és most ő erre nagyon büszke. Hát legyen!

Az is igaz,hogy régi időkben nem volt divat a császár, sok baba és mama meg is halt, de ez már más téma!

Egy szó, mint száz érzem magam legalább olyan jó anyának, mint az,aki szült!

2012. jan. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 anonim ***** válasza:

Igen, 50-70 vagy X évvel ezelőtt megszülték a babákat fájdalomcsillapító ill. segítség nélkül. De nézzük már meg a halálozási arányokat is! Azóta fejlődött az orvostudomány. Ha lehet segítséget kérni, miért is ne tegyük??? Senki sem lesz jobb anya attól, hogy órákon át vajúdik, szenved, reped, varrják... Persze, stresszelni kell a babát, de minek szenvedjünk, ha nem muszáj???

Én személy szerint rettegtem a szüléstől! Pont ezért próbáltam megbeszélni az orvosommal,h. programozott császár legyen, de nem ment bele (hozzáteszem ismerős - majdnem rokon, orvos volt, de nem vállalta). A kiírt időpont előtt már teljesen be voltam pánikolva, de "szerencsére" a babám is úgy gondolta, ne szenvedjünk (bekötötték az oxitocynt,s bradycardizálódott), így aztán sürgős sectio lett a vége. És ettől kicsit sem érzem magam kevesebbnek, mint aki spontán szült!!!

2012. jan. 31. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 anonim ***** válasza:

Kedves 16:12es!


én nem hallottam még olyat,aki császárral szült(progis)és szülési fájdalmak,nehéz szülés kibírása miatt verte volna a mellét..érdekes emberekkel találkozhattál..

nem gondolod,hogy ez a "nem szült,kivágták belőle a bébit"

kicsit lenézően,rosszindulatúan hangzik...

persze a lényeg ugyanaz,de a stílus nem mind1..

de azt hiszem senkinek semmi joga leszólni a másikat,ezt mindenki maga dönti el.

csak az ember az ilyen anyukák miatt érezze rosszabbnak magát..

2012. jan. 31. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 anonim ***** válasza:

35.

A programozott császárt általában azért javasolják mert baj van, nagyon ritka, amikor indok nélkül csinálják.Belőlem "kivágták" a gyereket, mert azt gondolták, hogy indokolt lesz az elején, bár meg is tudtam volna szülni, de nagyon fájt a vajúdás és megbeszéltük, hogy maradjon a császár, előbb indult be egy héttel. Én nem érzem magam valami rossz anyának, mert nem akartam még 10 órát szenvedni. Az én környezetemben 5 nőnél is előfordult, hogy vajúdtak sok sok órát, aztán hirtelen császározni kellett, mert nem volt szívhang stb. 14 óra vajúdás már ne haragudj, de felér egy szüléssel.

2012. febr. 1. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 anonim ***** válasza:
kedves utolsó..azt hiszem odaírtam a progis (programozott császáros )szót...általában olyan anyukák,akik nem vajúdnak.egyértelmű,hogy aki vajúdott,megpróbált természetesen szülni,nem azokra értem.én a programozott császáros anyukákra írtam,hogy nem szenvednek vajúdási fájdalmaktól,ezért nem is verik a mellüket szülés miatt...
2012. febr. 1. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat.


olyat nagyon gyakran tapasztalok, hogy a császárral szült mamák sajnálkoznak (néha mintha mentegetőznének), mert "nem sikerült megszülni" a babát.

vajon miért?

2012. febr. 1. 22:15
 39/39 rukimeki1 ***** válasza:

Az indokolatlan császárról az a véleményem, hogy egy műtét ami nem biztos, hogy jó a mamának és babának. A műtétek akármilyen rutin is veszélyesek. Nem kockáztatnék. Másrészről a szülés egy természetes folyamat, és a természetbe nem jó belenyúlni, ha csak nem emberélet forog kockán. (állandóan belenyúlkálunk a a természetbe meg lehet nézni az eredményt. Nem akarok nagyon elkanyarodni így nem is folytatom.)

A szülést át kell élni. Vagy is jó átélni! Szerintem. Ez nem egy élmény, nem fájdalmak hosszú sora ez 1 nap az életünkből (a legszélsőségesebb. minden téren) és az élet kicsinyke csodája. Minden fájdalom, szenvedés semmi ahhoz a végeredményhez aki megszületik. Másrészről, a gyerek kér fájdalom csillapítást? Sokkal hosszabb utat tesz meg mint én a szülés alatt. Sokkal fájdalmasabb lehet neki mint nekem! Nem hiába nem emlékszünk a születésünkre.

Nem nézem le az EDÁ-sokat, se a császárosokat. Nem volt részem egyikben sem, de csak kis híján. Engem császároztak majdnem, mert a gyerek életéről volt már szó. Az utolsó negyed óra döntötte el, hogy rendes úton meg tudott születni. Soha nem gondoltam a császárra sem az EDÁra, viszont mikor ott voltam (oxi mellé akartak adni EDÁ-t, de nem kértem), volt egy pont mikor azt mondtam hozzák. Lemaradtam róla. Most már azt mondom szerencsére, és hogy ennek így kellett lennie. A következőt is szeretném átélni. És nem azért mert szeretem a fájdalmat, és mert nem vagyok normális, hanem az élményért, a gyerekért magamért.

Aztán lehet belecsúszom mindkettőbe. Ki tudja? :)

2012. jún. 14. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!