Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Azt mondják, aki nem akarja...

Azt mondják, aki nem akarja vállalni a szüléssel járó fájdalmat, az nem rendes anya, nem rendes nő. Az EDA vagy a programozott császár csak a gyáváknak, az éretleneknek való. Szerintetek ez igaz?

Figyelt kérdés

Kedves gyakorisok, egy normaváltozásokat vizsgáló társadalomtudományi kutatás egyik munkatársa vagyok. A témáink az apás szülés, az otthonszülés kontra kórházi szülés, és a szülés természetes lefolyásával kapcsolatos elvárások. Olyan (provokatív, meglepő, csacsi) kérdéseket teszek fel, illetve a kommentekben olyan állításokat fogalmazok meg, amelyek a vizsgálati személyekkel, illetve a kórházi személyzettel készített interjúk során hangzottak el (tehát nem az én álláspontomat, vagy a kutatócsoport vélményét tükrözik).

A normák természete az, hogy igazodni kell hozzájuk, és ezt az igazodást a közösség erősen támogatja, míg a nem-igazodást bünteti. Épp ezért nagyon nehéz szóra bírni azokat az embereket, akik valamiért másként gondolkoznak, mint amit a norma előír. Ők kerülik a feltűnést. Az anonimitás azonban sokat segíthet, a gyakori kérdések közönsége pedig igen aktív és korrekt. Kérek mindenkit, aki megtisztel a válaszával, hogy ne fojtsa bele a szót senkibe azzal, hogy „te nem vagy normális!”, mert most nem az a cél, hogy valakit meggyőzzön, hanem az, hogy kiderüljön, milyen képzetek, elvárások, félelmek léteznek ezekkel a témákkal kapcsolatban, hogy pontosan mi is egy-egy norma tartalma, és hogy ezeket a tartalmakat ki mennyire ismeri.

Noha az anonimitás adott ezen a felületen, mégis hangsúlyozom, hogy minden akarva-akaratlanul a tudomásomra jutott személyes adatot bizalmasan kezelünk.

És természetesen minenkinek nagyon köszönöm a válaszokat!



2012. jan. 28. 17:04
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem azért reagálnak így, mert ők is találkoztak már olyan anyákkal, akik szinte az anyaságukat kérdőjelezték meg. Nekem császárom volt és egy természetes úton szülő nő tuszkolta belém, hogy nem lesz erős kötödés köztem és a gyerekem között.
2012. jan. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:
51%

18:57-es:


tökéletesen egyetértek veled, jó érzéssel olvastalak.


Válaszomban elfelejtettem kitérni arra, hogy a programozott császármetszést kitűnő megoldásnak tartom. Ma már fejlett technikái vannak, érzéstelenitésben vagy altatásban folyik - műtét tehát, amelynek kezdete, szakszerű menete és nagyszerű eredménye (egy gyermek világra jövetele) van. Ha már szülésről/születésről beszélünk, sokkal "humanizáltabbnak" tartom ezt a formát, mintsem az ún. "természeteset", amely számomra az animalitás maga. Valószínűleg a folyamat nyers és - ismétlem - animális voltához kapcsolódik az a (traumatizáló) jelenség is, hogy a szülést "levezető" orvosok (többnyire férfiak) gyakran képtelenek a szülő nővel emberként bánni és beszélni.

(a 17:67-es voltam)

2012. jan. 28. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
87%
az vagyok aki voltam olyan szemét leírni hogy a természet rendje szerint meg stb...épp ez az hogy pont azokat nézik le akik úgy gondolják mint én, és ugranak a torkunknak egyből, kiragadva a szövegkörnyezetből egy mondat részletét....én akkor is saját magamról és az én érzéseimről írtam hogy ÉN magamnak mi volt az elképzelésem és elvárásom magammal szemben, nem pedig arról hogy MÁSNAK hogy is kéne éreznie, gondolnia. Azt gondolom, ha én tiszteletben tartom és nem pocskondiázom azt, aki császárt kér,vagy edát kér és kap, akkor engedtessék meg, hogy engem se pocskondiázzanak a véleményem miatt....
2012. jan. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat :)


én is válaszolok :)

a normákkal az a baj, mint a tabukkal. túlélik a létjogosultságukat, sőt a közösséget is, amely létrehozta őket. és sokszor lappanganak, csak a "normaszegők" mentegetőző hangsúlyából, vagy kompenzatorikus hányavetiségéből következtethetünk rájuk.

az pedig, hogy valaki kommentgenerálónak, értsem úgy, hogy indokolatlannak és megalapozatlannak érzi a kérdésemet, szintén informatív számomra, köszönöm azt is.


persze, próbálkozom(zunk) más fórumokon, szondázom a "szélsőségeket" is. az is világos, hogy a virtuális közösségek ugyanúgy normáznak, mint a valósak. nem (csak) ezeknek a válaszoknak az alapján fogok százalékot számítani :)


a terhességgondozásban hatalmas eltérések vannak országosan, pedig ez jelentősen befolyásolja azt, hogy egy nő hogyan éli meg a szülést, és annak milyen kimenetele lesz.

2012. jan. 28. 20:25
 25/39 anonim ***** válasza:
94%
na akkor én nem vagyok jo anya :)))) mert kértem edat... de engem nem ez tesz jo anyàvà vagy rosszà :)gondolom ezt egy pasi talàltaki aki sose szült :) ( ha az ember meg tudja könnyiteni a szülést miért ne tegye??) aki meg annyira kihangsulyozza hogy fàjdalomcsillapitàs nélkül szült és hogy most ö akkora valaki az meg teljesen nevetséges mert semmivel nem lesz több vagy keveseb senki szemébe ;D
2012. jan. 29. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
100%

Miért kell "állatias" dolognak beállítani, rossz értelemben persze? Miért kellene megtagadni az evolúciót? Ez van. Az más kérdés, hogy ebben a tekintetben is szarul vagyunk összerakva mi emberek.... Ne haragudj már, de több, mint 2000 szarvasmarha ellésénél voltam jelen és szükség esetén segédkeztem is, tisztában vagyok a folyamattal. Még egy állat esetében is, első ellésnél főleg, megadja a segítséget ha kell: tágító injekció, kíméletes tágítás, húzás. Már bocs, de nem kell a természetes dolgokat így különválasztani. A szülés/ellés természetes folyamat kell legyen és kell a segítség nyújtás, kinek így kinek úgy. Nekem is van olyan nem szakmabeli ismerősöm, aki megrökönyödik azon, hogy "párhuzamot" vonok bizonyos dolgokban, de később bevallja, hogy tanult belőle. Amilyen sztorikat hallok a szülésekről, sokszor elcsodálkozom, hogy a sokak szemében állatias elletésnél 1000x kíméletesebben és körültekintőbben jártunk el, pedig napi 8-10 ellésről beszélek, se uh, és a páciens el sem tudja mondani mi fáj. Mivel a párom is szakmabeli, jót röhögtünk (mások szörnyülködtek), amikor megkérdezték, bent akar-e lenni, ő pedig azt mondta, hátha segíteni kell :) Szóval, szerintem sokkal tájékozottabbnak kellene lenni a kismamáknak az élettani folyamatokkal.

18 hetes kismama

2012. jan. 29. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:

Kedves 9:53-as!


Tisztázni szeretném, hogy az "animálist" nem degradáló árnyalattal értem. Dehogy! Egyszerűen úgy látom, hogy ebben a folyamatban - kénytelen-kelletlen - visszaváltozunk azzá, ami vagyunk: biológiai lénnyé, közelivé az állatvilághoz. Miért? Talán azért, mert ha bármilyen egyéb - fájdalommal, másoknak való kiszolgáltatottsággal - nézünk szembe, fel sem merül, hogy ne kapjuk meg mindazt, amivel a fájdalomérzetünk enyhíthető, kiszolgáltatottságunk pedig arra a szintre redukálható, amely a beavatkozások lefolytatásához szorosan szükséges. Magyarán: az orvostudomány vívmányai segítenek bennünket, hogy - legalábbis valamennyire - még abban a helyzetben is megőrízhessük az önkontrollunkat, a racionalitás képességét és az emberi "státuszt".

A szülést nem ilyennek látom. Abszolut természetes és biológiai folyamat, de épp ebben a minőségében tesz egyenlőségjelet köztünk és az állatvilág között. Az esetek többségében mérhetetlenül erős fájdalommal jár, amely - elmaradt csillapítás esetén - elveszi a szülő nő önkontrollját, önrendelkezését, belátási- és reakcióképességét..emberi méltóságát. "Beszámíthatatlanná" teszi őt..mintegy "kiskorúvá"..ezáltal szinte animális lénnyé. (Még leírni is szörnyű, de a gyakorlat ez.) Innentől azután ne is csodálkozzunk, ha az - esetleg - nem kivételesen magas EQ-val bíró orvos és/vagy szülésznő így is viszonyul hozzá.

Ahogyan te is írtad: az ellő állat megkap minden szóba jöhető segítséget; többet is, mint ami a humán szülészetben mindennapi gyakorlat. Ennek én nem orvos-biológiai, hanem szemléletbeli indokait látom. Azt, nevezetesen, hogy a szülő nőnek "szenvednie kell" az új életért mert az, hallgatólagosan, a szexualitása "büntetése". Beszédesen szól erről az az otromba kegyetlenség, amellyel nem egy - sikoltozó, agyöngyötört - szülő anya találkozik a világ minden táján. Az, amikor odavetik: "akkor sikoltozott volna, amikor csinálta!" Csak erről beszélek.

2012. jan. 29. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
66%
Szerintem itt jön képbe a tájékozatlanság/tudatlanság hiánya. Ha valaki akar, utána tud nézni, kérdezni annak, hogyan is zajlik a szülés, milyen egy terhesség. Ha mástól nem anyukánktól, a szülészeteken, védőnői hálózatban működnek ingyenes felkészítések. Ezeket is kötelezővé kellene tenni, mint a 4 pecsétet: nem kellene hónapokat oda járni, csak szervezni kellene. Azért a dokik oldalát is megértem, azért manapság a szülések aránya igen csak eltolódott a NEM fehér nők irányába, és amiket én a szülészeten a saját fülemmel hallottam.....Le a kalappal a dokik és a nővérek előtt. Ők is emberek, de ha valaki normálisan figyelmezteti őket, és az agresszióra nem agresszió a válasz, rendben mennek a dolgok. Én továbbra is azt mondom, hogy a nők nagy része tudatlan arról az állapotról, ami a szülőszobán éri. Alapból nem tudom, hogy képzelheti bárki is, hogy lesarkítva, de egy görögdinnye nagyságú gyermeket fájdalom nélkül ki lehet nyomni. Ezt ugye senki nem gondolja? Sajna az a baj, hogy a körülmények nem olyanok már az alapoktól: megbízható kapcsolatok, oktatás, hogy ne kiszolgáltatva legyél ott kiterítve. A méltóságot meg lehet őrizni ott is.
2012. jan. 29. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:
95%

Sziasztok!


Én pont egy programozott császáros anyuka vagyok.Igazából semmi egészségügyi oka nem volt annak,hogy császármetszésem legyen.egyszerűen így szerettem volna.(párommal együtt)százszor inkább azt a pár napot lábadoztam végig(ott volt a babám és nem érdekelt túlzottan,h fájdalommal járt,h fel kell állnom)mint egyszer azt a jó pár órát.a kicsimnek nem ártok vele,akkor meg miért ne?Ha egyszer nem szeretném átélni a szülés érzést és van rá megoldás,h ne kelljen,akkor miért ne éljek vele.én ugyanolyan jó anyának tartom ettől magam,mint bárki más,semmiben sem különbözöm tőlük.

valamiért a nők nagy százaléka úgy néz a programozott császárosokra,mintha valami bűnt követnénk el ezzel.

(ezt eddig a szemembe senki sem mondta)

engem személy szerint ez háborít fel,h valakik ezt gondolják azért,mert valaki nem akar szenvedni a szülési fájdalmaktól..de azt nem értem,hogy miért is?miért kell ezeket a nőket elítélni..

az,h nem rendes nő,nem anya,nem éretlen ..ez nem igaz.

az,h gyáva?..lehet ..én személy szerint az voltam,mert féltem a rám váró fájdalmaktól..de az,h ezért bárki is nem jó anyának tart,hát az felháborító...

2012. jan. 29. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 anonim ***** válasza:
67%

Én akkor 50%-ban vagyok rendes nő/anya. Egy szülés EDA-val egy simán. Nem hiszem, hogy ezen múlna bármi is. Nem azért nem ítélem el az EDA-t mert én is éltem vele (bár hozzáteszem, nekem ez volt a kevésbé rossz választásom, a másik a császár lett volna).

Én azt gondolom, hogy a programozott császár és programozott császár között is óriási lehet a különbség. A félelemből választó prog. császárt még nagyjából megértem. Azért csak nagyjából, mert ki nem fél? De igen, aki fél az már egy orvosi indikáció lehet. Amit én maximálisan elítélek és nem tudok rá "mentséget" az az, amikor azért választja valaki a prog. császárt, mert éppen szabin lesz a dokija, vagy hogy az alakja ne változzon meg nagyon.

2012. jan. 30. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!