Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Miért legális a fejlett...

Miért legális a fejlett országokban az otthonszülés? Ilyen alapon legalizálhatnák akár az "otthonműtést" vagy az "otthonabortuszt" is nem?

Figyelt kérdés

Sosem értettem, hogy egy civilizált országban hogyan engedhetnek meg ilyet.


Az embernél evolúciós okokból nagyon bonyolult és veszélyes folyamat a szülés, nem olyan egyszerű, mint a kecskénél, egérnél, ezért a modern tudásunk szerint kórházban végezzük, mert ott biztonságos, ott állnak rendelkezésre a komplikációk kezelésére való felszerelések és személyzet, ahogy műtétet se hentestudásunk alapján végzünk a konyhában, és az eltört csontjainkat se a sufniban kezeljük.


Felhozhatjuk példának, hogy az ókorban, középkorban is otthon szültek az emberek, csak az ilyen nézőpontból véleményt nyilvánítók azt felejtik el mindig, hogy ezekben a korokban a kovács húzta ki az emberek fogát a budi mögött, a bonyolultabb betegségeket feketemágiával próbálták kúrálni az átlagéletkor meg 30-40 év volt.


Nektek mi a véleményetek az otthonszülésről? Nem abszurd dolog egy modern világban feléleszteni egy primitív praktikát, ráadásul úgy, hogy a megszülető egyén további életét nagymértékben befolyásolhatja egy el nem hárított komplikáció?



2012. márc. 6. 18:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Mert máshol a gyógyítás és kezelés filozófiája más. Itthon alapvetően a lehetséges patológiák a kiindulópont, máshol pedig az egészséges és természetesen sikeres végkifejlet. Az otthonszülést én személy szerint orvosként nem támogatom, várandós nőként még kevésbé, de tudni kell, hogy a komplikációk jelentős hányada bejósolható - a kinti, otthonszüléshez rendelt személyzet pedig jóval fejlettebb adott esetben néhány magyar kórházétól is. És ha a puszta statisztikákat nézzük, csecsemőhalandóság terén az ilyen országok pontosan ugyanúgy állnak, mint mi.
2012. márc. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
71%
Ezt a kérdést azért teszed fel így, mert nincsenek megfelelő ismereteid a témában. Ha lennének, egészen másként gondolkodnál, hidd el.
2012. márc. 6. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
78%

Mert a szülés éppen olyan természetes folyamat mint a kecskéknél és egereknél, hogy az általad említett példát hozzam. Csak manapság betegségként kezelik. Nem ugyanaz egy műtét, ahol alapvetően egy beteg embert kezelnek, vagy az abortusz, ahol éppen a természetes folyamatba avatkoznak be.


Mondom ezt úgy hogy ma magyarországon én nem tartom kivitelezhetőnek az otthonszülést, de ha a kórházak emberszámba vennék a kismamákat, ezt nem is igényelnék.

2012. márc. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
84%

Első vagyok. Egyébként az embernél pont annyira természetes folyamat a szülés, mint kutyánál-macskánál. A kimenetel a nem mindegy - ott is ugyanennyi a komplikáció, de értelemszerűen következmény nélkül. A mi szüléseinknél nem engedhető meg egyetlen veszélybe sodort élet sem, ez magától értetődik. A tévhitekkel ellentétben, a megfelelő keretrendszerrel rendelkező államokban otthon is pontosan ugyanúgy vigyáznak a szülő nőkre, mint kórházban - itthon ebben különbözünk, nincsenek előteremtve a feltételek.

Egyébiránt: otthon nincs például esély a kórházi fertőzésre. Na ezzel mi a helyzet? A nőgyógyászati klinikákon, kórházakban pl. előfordul a methicillin rezisztens staphylococcus aureus (nem mindennapos, sőt, csak az osztályok között fordul elő itt gyakrabban). Aki nem megy be, ezt kiküszöböli - az az azt, hogy egy potenciálisan makk egészséges újszülött bent szed össze valamit. Na? Ez van.

Magyar körülmények között abszolút kórházban szülés párti vagyok. De látni kell, hogy az elv nem ördögtől való. Sőt. És bizonyos szempontból az őrült túlterheltségen is segítene, amely a kórházakra manapság jellemző. Az otthonszülés démonizálása ugyanolyan butaság,mint a mindenek fölé emelése, és mint mindig, itt is az arany középút üdvözít. Azt ugye nem gondolod, hogy minden holland nőt és gyermekeiket is a halálba küldenek? :)

2012. márc. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%

Gabkának igaza van.

Én egy ilyen "fejlett" országban szültem, egyáltalán nem arról szól minden, hogy otthon szüljenek a nők, hanem a lehetőségről, amelynek feltételeit a rendszer megteremtette.

A kérdésed inkább érzem provokatívnak, mint érdeklődőnek, nem tudom, tényleg érdekel-e, hogyan és miként zajlik más országban az otthonszülés...

2012. márc. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 sumergo ***** válasza:
39%
Miattam lehet legális, és akár legalizálhatnák az otthonműtést is ugyanígy. DE én egyiket sem vállalnám be. Nem merném a babám bőrét vásárra vinni, meg persze a sajátomat se. :-)
2012. márc. 6. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
72%

Hollandiában szültem,de kórházban,így tartottam jónak.

DE! itt valóban adott a lehetőség,nagyon szakképzettek a bábák,jól ki van találva a rendszer,és,hogy ennek köszönhető e vagy sem,de az anyukák is sokkal kiegyensúlyozottabbak,boldogabbak.

Nem azon görcsölnek,mint otthon már a terhesség elején,hogy PIC nélkül kórházban nem lehet szülni stb..Itt inkább kiélvezik a terhesség minden percét,szépen készülnek a szülésre,és az összes ismerősöm gátvédelemmel szült,amikor először felvetettem a témát,nem is igazán tudták,miért kérdezek ilyeneket,mert,hogy ez alap.

A kórházban is szép szülésem volt,éjjel 1-kor szültem,délelőtt már otthon volt,utána jött két hétig a baba,segített itthon szoptatni,fürdetni,sőt még nekem teakeveréket is főzött,olajat hozott,hogy masszírozzam a derekam.


A magyar viszonyok pedig szörnyűek,és szerintem fertőzésveszélyes is!!


Fél éve szült a tesóm otthon,voltam a kórházban látogatni.

4 emberre egy wc,amit naponta éppenhogy kitakarítanak,úgy nézett ki,ami itt egy buszpályaudvaron is elfogadhatatlan lenne,az ágynemű nem cserélték 4 nap alatt,egyszer megfordították,hogy ne látszódjon a vérfolt,az ágyak olyanok,mint egy börtönben,a fürdőben nincs wc-papír,szappan.

A kaja megint csak nem frissen szült kismamának való,a folyosón lévő hűtőben szintén szörnyű kosz.

A csecsemősöket nem érdeklni ha nem megy a szoptatás,nem segítenek semmiben..

Nulla higénia,lepusztult állapotok,egészégtelen kaja,semmi segítség-ez jellemzi a magyar szülészetek legtöbbjét..Sajnos!!

Ha otthon élnék biztos egy magánklinikán szülnék,ahol otthonos a környzet,és emberként néznek a kismamára,segítik mindenben.Otthoni viszonyok között az otthonszülést nem merném beválalni,eü.problémák miatt amúgy itt sem mertem..

2012. márc. 6. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem az okort es a kozepkort kell peldanak felhozni. Inkabb a haboritatlan szules folyamatanak nezz utana, es akkor jobban megerted, hogyan zajlik a szuletes, ha biztonsagot ado, nyugodt kornyezetben tortenik, vagy ha rohano orvosok es szulesznok egy jol kivilagitott szobaban (mikozben anyuka agyhoz kotve, infuzio csepeg, minden idore pontosan be van programozva...) segitik vilagra a kisbabat. A szules/szuletes folyamata termeszetes, tehat nem erdemes mutettel, abortusszal vagy egyeb mesterseges beavatkozassal parhuzamot vonni. Az en babam Svajcban szuletett, igaz, nem otthon, de igyekeztek minket a legnagyobb nyugalomban hagyni, tiszteletben tartottak a kereseinket, es itt sem uj fogalom a gatvedelem, a szabad mozgas vajudas kozben, a felhomaly a szobaban, vagy pl. keresre a huvelyi vizsgalatok reszleges kiiktatasa, gepek mellozese. En nagyon szivesen szultem volna otthon vagy szuletes hazaban, de veszelyeztetett terhesseg miatt nem szabadott. Szerintem nem az otthonszulest kene tiltani vagy tamadni, hanem minden orszagban elerhetove tenni a szukseges segitseget, hogy az anyukak biztonsagosan szulhessenek otthon is, ha ugy szeretnek.
2012. márc. 8. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

De ha gond van az állatokhoz is ugyan úgy kihívják az állatorvost. Sőt vannak olyan fajták akik nem tudnak természetesen szülni csak is császárral.

Én nem vállalnám be az otthon szülést.

2012. jún. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Frits válasza:
100%

Az otthonműtét meg az otthonabortusz ORVOSI beavatkozás. Fontos itt az orvosi is, meg a beavatkozás szó is!

Az otthonszülésnél nincs szükség se orvosra, sem beavatkozásra. Amikor közbe kell lépni, az látható, érzékelhető a bába által, és kellő időben bevonható az orvos, kórház, ha a folyamat úgy alakul.

Szóval a szülés nem orvos, meg kórház nélkül történik meg, hanem azok ott kell, hogy legyenek a háttérben, azaz nem szükséges, hogy MINDEN szülésnél ottlegyenek teljes létszámban és fölszereléssel az orvos, gyermekgyógyász, neonatológus, csecsemős nővér, belgyógyász, altatóorvos stb.

Ők csak a biztonság kedvéért vannak jelen, kb. úgy, mint ahogy a tűzoltók sincsenek ott a reggeli kávé elkészítésekor, a konyhámban...

A provokatív (tájékozatlan?) kérdésföltevést már mások taglalták.

Persze "tudományos" érveket lehet hallani, főleg orvosok szájából, pl., hogy a mai ember feje túlságosan nagy, (fejlődéstanilag gyorsabban nőtt meg, mint a női medence --Sic!) és ezért kerül(t) előtérbe a császármetszés, ezért van több komplikáció, "mint az egérnél". Ez nyilvánvalóan féligazság (vagy annyi se), ami köré aztán hiedelmek és "megelőző műveletek" épültek. Ha viszont valaki többet olvas róla, ért a dologhoz, akkor látja, hogy mekkora badarság ez így.


A középkori foghúzással való párhuzam jó, csak nem jól értelmezett. A modern orvoslás, ebben a tekintetben főleg, sutba dobta mindazt az ismeretet, tapasztalatot, amelyet pl. a bábák évezredeken át fölhalmoztak.

Csak, hogy érzékeltessem: Igen-igen sok esetben kívülről ránézve (!) meg lehet állapítani, hogy a méhszáj milyen mértékben nyílt meg, ill. eltűnt-e. Sem "betapintás", sem röntgen, ultrahang.

Tovább is van, mondjam még?


A primitív és az egyszerű között nagy-nagy különbség van!


A bába főiskolai-egyetemi végzettségű. Ugyanolyan berendezésekkel bír és tudja azokat kezelni, mint a kórházi munkatársai. Viszont csakis és pusztán az van nála, ami elengedhetetlenül szükséges az ő kompetencia szintjén.

Nincs nála fölfújható kórházi műtő a császármetszés elvégzésére...

A császár elvégzésére pl., van elég idő, amit a bába föl is ismer és ha van közreműködő (!) kórház, akkor ők a fél óra alatt föl is készíthetik a műtőt, műtősöket. Ha kórházban szülünk, akkor sem telik el kevesebb idő, mire a kést ránk helyezik...

2012. jún. 28. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!