Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Miért kell a gátmetszés?

Miért kell a gátmetszés?

Figyelt kérdés

Mindenkinek van gátmetszés, amikor szül, vagy csak azoknak, akiknél a baba feje túl nagy? Alapjáraton rettegek a szüléstől, a dokim meg félvállról elszólta magát a gátmetszésről. Akkor tulajdonképpen mit is metszenek el? Egy izmot, vagy egy bőrdarabot?

Tudom, sok a kérdés, de hát ez normális első babánál....


2012. ápr. 25. 19:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A gát a végbél és a hüvely közti izomköteg, azt vágják át.

Ha túl nagy a baba feje, és nem vágják, könnyen szétrepedhet, ami húzós, mert sokkal csúnyább és nehezebben gyógyul, mintha vágták volna, összevarrni is macerásabb.

Meg gátmetszéssel könnyebben ki is jön a baba feje, hisz nagyobb neki a hely.

A szülési fájdalom miatt nem érzed, h vágják, egyedül a varrás kellemetlen.

2012. ápr. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
54%

A gátat azért szokták metszeni, hogy a baba születésekor a hüvely ne véletlenszerűen repedjen, mert ha átvágják, elvileg könnyebb összevarrni.

Manapság már sok helyen hallani-olvasni gátvédelemről, valamiféle tornáról (gondolom ezzel kapcsolatban biztosan írnak itt Neked). Van olyan orvos, akivel meg lehet beszélni, hogy nem szeretnéd, ha vágna, és van, aki hallani sem akar róla.

Mikor kiválasztottam az orvosom, és körbevitt a szülőszobán, hogy kb. mire számíthatok, kiderült, hogy ő mindenkinél mindig vág. És nem mellesleg ellene van a fájdalomcsillapítóknak. Ekkor dobtam egy hátast. Mi köze van a dokinak ahhoz, hogy én nem akarom, hogy annyira fájjon? Talán ő fogja megszülni?

Végül a sors úgy hozta, hogy nem ott szültem és nem annál, akinél be volt tervezve.Kaptam fájdalomcsillapítót, és kérdés nélkül volt gátmetszés is. Az én tapasztalatom ezzel kapcsolatban az, hogy meg sem éreztem magát a műveletet, amikor összevarrták szülés után, nem fájt, sem pedig a varratszedés. Ráadásul utána ugyan olyan jó a szex mint előtte, úgyhogy, ha esetleg Nálad is lesz, ne félj tőle.

2012. ápr. 25. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nekem azt mondta a szülésznő, -első babát várom-, hogy kell, és lesz is! Sokkal jobb, mintha repedne, érezni nem fogom, az ő szavaival élve "kis csinosat vág", azért is ajánlja, mert a gátvédelmet kérők nagy többsége, megsínyli a házaséletet!
2012. ápr. 25. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Nem is annyira dokifüggő, inkább kórházfüggő szerintem, hogy van-e gátmetszés. Van, ahol alapból nincs, csak indokolt esetben, van, ahol a kórházi protokoll előírja és nincs mese, vágni kell.

A gátizom véletlenszerű repedése ritkább, mint ahogyan azt az orvosok beállítják, és megfelelő szülési technikával túlnyomórészt elkerülhető (lenne). Viszont az orvosoknak, kórházaknak az automatikus gátmetszés annyiból jobb, hogy ritkábbak a szülési komplikációk, sőt vágni és azt összevarrni a dokinak (szülésznőnek) is egyszerűbb, mint odafigyelni, hogy ne repedjen a gát.

A gátmetszés előtt én kaptam egy érzéstelenítő szurit, sem a szurit, sem a gátmetszést nem éreztem. A varrás viszont nekem nagyon fájt, és a gátsebemmel utána nagyon sok problémám volt. Felszívódó varratom volt, ezért nem volt varratszedés.

Ha választhatnék, a második babámat gátvédelemmel szülném, de sajnos nem lehet, a mi kórházunkban muszáj vágni... (És fájdalomcsillapítást sem lehet kérni sajna.)

2012. ápr. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat és a bíztatást is. Én már elég régóta intimtornázom, igaz nem szakember mellett, de minden este legalább 15 percig, nem tudom, hogy az majd segít-e, de egyébként nem hiszem. Max a regenerálódás lesz gyorsabb. A dokim megemlítette én meg megszeppenve ültem, hogy ne már, még azt is? Ő is mondta, hogy meg se fogom érezni, de hát én én vagyok, ő meg ő, és én tudom magamról, hogy még a szúnyog mikor megcsíp az is kellemetlen és azonnal észreveszem. Ha a fenekembe kapok szurit akkor is mindig babatűt kérek, mert egyszerűen nem bírom elviselni azt a bénító érzést. A szüléstől úgy cakkunpakk félek, de szerintem ez normális, csak ez a gátmetszés az ami izgatja most a fantáziámat. Előre is köszönöm a többi választ! És gratulálok mindenkinek aki már túl van ezen az egészen! Nekem még hosszú idő, még csak a tizedik hétben vagyok.
2012. ápr. 26. 04:35
 6/11 anonim ***** válasza:
4 szülésemből az első háromnál volt gátmetszés és varrás.A negyediknál se vágás,se varrás nem volt pedig 4300 és 62 cm-rel született a kisfiam.
2012. ápr. 26. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Én vagyok az ellentábor, mert nekem piszkosul fájt a vágás, üvöltöttem is akkorát, hogy a folyosón lehetett hallani.

A harmadiknál viszont követeltem a gátvédelmet, mert akkor már annyira rettegtem tőle és meg is tették.

Most is gátvédelemmel szülök majd, ezt megbeszéltem dokimmal.

2012. ápr. 26. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Én 5 hete szültem, kérdés nélkül volt gátmetszés, de én csak akkor jöttem rá, amikor egy kis csípő érzést éreztem, mint amikor papírral elvágod a kezed.....nem fájt, de rájöttem azonnal, mi volt az. A varrás előtt kaptam érzéstelenítő szurit, de nem is éreztem, csak az orvos azt mondta, hogy ez kicsit fájni fog, de nem fájt, a varrás sem! Már szépen begyógyult, nem volt vele gond, a férjem egy hete nézte meg, és azt mondta, semmi változást nem lát, még a varrat helyét sem(felszívódó volt)Féltem tőle, hogy néz ki, a doki azt kérte, 3-4 hétig ne nézegessem, akármennyire érdekel, el a kezekkel a kis tükröktől.... :)(szerinte addig még úgy néz ki, mint a kötözött sonka )A szexuális életre gyakorolt hatásáról még nem tudok beszámolni, majd egy bő hét múlva :)Egy szó, mint száz, ne félj tőle, állj hozzá pozitívan, nem csinálnák, ha nem lenne rá szükség! A gátvédelem nem tudom, milyen, de felteszem kicsit tovább tart tőle a kitolás, ami anélkül is nehéz, hogy folyton visszatartsd a nyomást! Szép, rövid és bátor szülést kívánok!
2012. ápr. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Nos, szerintem a gátmetszés az esetek nagy részében elkerülhető lenne, csak a dokiknak kényelmesebb, egyszerűbb vágni/varrni, mint odafigyelni, meg gyorsabb is az egész. Oké, nem az 5 kilós babákra gondolok, hanem komplikációmentes, normális szülésekre.


Én olyan szinten rettegtem a gátmetszéstől, hogy amint beléptem a szülőszobába, rögtön közöltem mindenkivel, hogy márpedig én gátvédelemmel akarok szülni - pedig abban a kórházban is mindenkit vágnak. 36-os fejű, 3620 grammos fiút szültem, és csak 3 öltésnyit repedtem. Egy fél tolófájást kellett elengedni, hogy szépen tudjon tágulni minden - hozzáteszem, ehhez kell egy profi szülésznő. A lányom 3 hete született, vele nem is repedtem, igaz, kicsit kisebb volt mint a tesója.

Szülés után 2 órával felültem, mászkáltam, másnapra visszaalakult odalent minden, őszintén mondom, hogy egyáltalán nem fájt semmim. A gátmetszett szobatársaim azt sem tudták, hogy forduljanak...


Érdemes rákészülni gátmasszázzsal, de a lényeg: totálisan megbízni a szülésznőben és szót fogadni neki, mert ő látja, hogy alakul odalent a dolog.


Egy szó mint száz: mindenképpen érdemes megpróbálni a gátvédelmet (nehogymá' jogod se legyen hozzá!), aztán max menet közben ha kell, vágnak.

2012. ápr. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én 4,5 kilós első babát szültem metszés nélkül, és még csak egy karcolás sem esett a gátamon... ha az orvos konyít valamit a gátvédelem fortélyaihoz, akkor nem kell vágni. Szívből ajánlom, hogy ilyen dokival szülj! Statisztikailag kimutatható, hogy az esetek kb. 87%-nál elkerülhető lenne a gátmetszés.


Ha nincs gátmetszés/repedés, akkor sokkal hamarabb lesz újra jó a szex, ez is lehet szempont. :-)

2012. ápr. 26. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!