Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Hogy a második babával is...

Hogy a második babával is uazt a Tgyást és GYEDet kapjam, valóban az első két éves szülinapja előtt szülni kell?

Figyelt kérdés
Nem nagyon találtam erre vonatkozóan megbízható infót a neten. Link is jöhet. Köszi szépen.
2012. júl. 2. 21:50
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Bocsi, egyéb kérdések kategóriába akartam kiírni a kérdést..
2012. júl. 2. 21:51
 2/12 anonim ***** válasza:
33%
Igen, mert a gyes nem számít biztosított időnek. (El kell menni dolgozni.)
2012. júl. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszi a gyors választ.
2012. júl. 2. 22:00
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Én 2 év 2 hónapra szültem a 2. babát. És ugyanazt a járandóságot kapom, mint az elsőnél.


Szabit vettem ki arra a két hónapra.

2012. júl. 2. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
oh, szuper, ezek szerint ez is egy járható út. Köszi
2012. júl. 2. 22:25
 6/12 anonim ***** válasza:
Bocsi az offért. De ha táppénzre megyek GYED után, természetesen már terhesen? Az is jó, nem?
2012. júl. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

1. a gyes ideje is biztosított időnek számít, amennyiben él alatta a munkaviszony.


Mindig úgy kalkulálj, hogy az ellátásokat az igénylést megelőző év alapján elért jövedelemből számolják.

Ha nincs jövedelem ( a gyed gyes nem jövedelem), akkor megnézik, miért nem volt. Ha azért, mert az igénylést megelőző évben nagyobbrészt tgyást, gyedet, vagy táppénzt kaptál, akkor az utoljára kapott ellátás alapjául szolgáló jövedelmet veszik figyelembe az ellátás megállapításánál (pl. gyed esetében a tgyás alapja lesz a gyed alapja is).


A tgyás alapja MINDIG a tényleges bér, ha ilyen nem volt, akkor pedig a szerződés szerinti bér.

Ha nem dolgoztál a 2 gyerek között legalább 180 napot, akkor a tgyásnak is lesz maximuma, annyi mint a gyednek.

Vagyis ha pl. 170 ezret kerestél, akkor anélkül is ugyanannyi lesz a tgyás és a gyed összege, mint az első babával, ha nem dolgozol semmit.


Viszont ha azért nem volt jövedelmed, mert nagyobbrészt (6 hónapot meghaladóan) gyest kaptál, akkor a gyed alapja a minimálbér lesz.



Vagyis a kérdésedre a válasz 3 féle lehet:

1. amennyiben kevesebbet kerestél, mint a minimálbér, vagy pont annyit, úgy mindegy mikor szülsz, az ellátások összege ugyanannyi lesz.

2. Ha kevesebbet, vagy ugyanannyit kerestél, mint a minimálbér kétszerese, akkor kizárólag akkor lesz kevesebb az ellátások összege, mint az első babánál, ha az igénylést megelőző évben 6 hónapnál hosszabb ideig kapsz gyest (pl. 2012. májustól 2012. decemberig gyest kapsz, 2013. áprilisban megszületik a baba, akkor a gyed alapja max. a minimálbér lesz. De ha pl. 2012 májustól gyest kapsz, 2012. októbertől meg elmégy táppénzre, akkor már nem a minimálbér lesz az alap, hanem a tgyást megalapozó bér).

3. amennyiben a minimálbér kétszeresénél többet keretél, úgy a gyed esetére a kettes pontban leírtak vonatkoznak (hiszen a gyed maximált), ellenben a tgyás csak akkor nem lesz kevesebb, ha a szülésig meglesz a 180 bérezett nap. Ennek hiányában ugyanis a tgyás maximuma megegyezik a gyed maximumával.

2012. júl. 2. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó válaszolónak.
2012. júl. 2. 22:38
 9/12 anonim ***** válasza:
A tgyás pedig a szülés napja előtt 4 héttel már megkezdhető, nálunk pl augusztus közepén jár le a gyed a kislányommal, a kisfiammal pedig szeptember 1-jére vagyok kiírva. Így a köztes időre már a tgyás-t fogom igényelni.
2012. júl. 3. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszi, ez is egy jó megoldás.
2012. júl. 3. 18:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!