Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Két dolog érdekelne: EDA-val...

Két dolog érdekelne: EDA-val vagy EDA nélkül, illetve gátmetszéssel vagy gátvédelemmel?

Figyelt kérdés
Szeretném ha minél többen leírnátok a tapasztalatotokat, legyen az akár negatív, akár pozitív, mert tényleg érdekel a téma, nem csak az orvos szemszögéből, hanem a már szült kismamákéból is.:)

#gátmetszés #EDA #gátvédelem #epidurális érzéstelenítő
2013. jan. 24. 20:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
91%

Szia! Egyelőre nem szültem, viszont EÜ-s vagyok, úgyhogy inkább ebből a szempontból írok :)

Ha bírod, akkor semmiképp se kérj EDA-t. Eredetileg arra találták ki, hogy a mesterségesen bejuttatott oxitocin nagyon erős fájdalmát csökkentse (ha magától termel az agy, akkor mellette termel olyan hormonokat is, amik csökkentik a fájdalmat. Ez infúziós oxizásnál kiesik). Az EDA több szempontból sem jó, egyrészt nem lehet vele felkelni (pedig a függőleges testtartás nagyon segíti a tágulást, vajúdást). Ezen kívül az EDA sokszor játszik a magzati szívhanggal, sokszor ejti, aminek sürgősségi császár a vége. Szóval semmiképp sem jó, ha tudod, inkább kerüld el!

A gátmetszés mindig szülőnőfüggő. Ha minden jól halad, felesleges (sőt, káros), mert repedésnél sokszor csak a bőr reped meg (ezt nem is kell varrni, gyönyörűen gyógyul), a vágásnál viszont ez a természetes védelem (hogy előbb a gyengébb szövetek szakadnak) kiesik, és sokkal gyakrabb a 3.-4. fokú gátrepedés. Egyébként érdemes olyan pózban szülni, ahogy kényelmes (guggolva, térden, oldalt stb), mert a test automatikusan arra fordul, ahogy a legkevesebb sérülés várható. A kötelező szülőágyi szülés viszont nagyon emelte a repedések arányát, mert kevés nőnek kényelmes, természetellenes, és nem segít a gravitáció. Érdemes olyan orvost/szülésznőt választani, aki támogatja a gátvédelmet, különben hiába tesz meg a test mindent, az orvos automatikusan kanyarít egy nagy vágást, amikor az nem lenne indokolt.

2013. jan. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Szia! Pont ma fejtettük ki pár anyukával együtt a véleményünket az EDA-val kapcsolatban:-)

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__szules..


Minden jót Neked!

2013. jan. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 frászkarikaborsó ***** válasza:
100%

Egyszer szültem, érzéstelenítés nélkül, nem tudom hogy milyen érzéstelenítéssel szülni de én a másodikat is így vállalnám be, ha lehet. Baromira fájt, azt hittem ott halok meg, de mégis úgy gondolom hogy kibírnám inkább azt a pár órát minthogy egy pici kis esélyt is adjak annak hogy plusz beavatkozással bármi komplikáció legyen.


Az orvosom egyébként azt mondta erről mikor szülés előtt kérdeztem, hogy jó alapból úgy nekiindulni hogy EDA nélkül, és ha nem haladnak a dolgok akkor úgyis javasolni fogja, hogy ne merüljek ki a végére. Ha viszont haladnak, akkor nem javasolja.


Gátvételemmel én sajnos semmit nem foglalkoztam, meg is látszik, mert nem csak vágtak hanem még jó darabon tovább is repedtem, pedig nem szültem nagy babát. Legközelebb ezt tuti máshogy csinálnám, vannak mindenféle krémek meg masszírozási technika, szerintem az orvossal meg lehet beszélni hogy csak akkor vágjon ha nem tágul eléggé magától. Nálam elég későn vágtak, szóval szerintem ez is egy olyan dolog volt hogy akkor és ott derült ki hogy kell-e, és ha nem kellett volna akkor lehet nem vágnak.

2013. jan. 24. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Én EDA nélkül szültem. Kibírható volt, nem tudom milyen lett volna vele. Én kértem a dokit, hogy ne siettesse a szülést, és ne gyakoroljon nyomást a hasamra, hogy hamarabb kijöjjön a pici. A rutinszerű gátmetszést is visszautasítottam, én így sérülés nélkül megúsztam. Szerintem a test képes szülésre.
2013. jan. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
53%

Elég magas a fájdalomküszöböm így első szülésemnél biztos voltam benne, hogy kibírom EDA nélkül.

Sajnos a magzatvizem elfolyását követően órákkal később sem voltak fájásaim, így oxitocint kellett kapnom, ami hirtelen olyan erős fájásokat eredményezett amire nem voltam felkészülve, így kénytelen voltam EDÁ-t kérni.

A gátmetszést pedig kifejezetten kértem, mert kedves ismerőseim még a terhességem alatt teletömték a fejem borzalmasabbnál borzalmasabb gátszakadásos történetekkel.

Attól féltem csak, hogy nehogy a doki megvágja a babám fejét, de nem lett baj és nem is éreztem egyáltalán, sőt egész hamar és szépen gyógyult. Még aznap simán mászkáltam, ültem,amin a szobatársak csodálkoztak is.


Második szülésemnél nem történt semmilyen beavatkozás, sem méhszáj tágító, sem oxitocin, pedig nehezen tágultam és nagyon elfáradtam a végére, de kérésem ellenére sem adtak sem EDÁ-t sem mást.

Gátvédelemmel próbálkoztak eleinte ami számomra borzasztó fájdalmas volt, és a végén mégis vágni kellett. Ezúttal sokkal nehezebben, csúnyábban gyógyult a sebem, nagyobb is volt és később vadhús lett a helyén ami miatt további kezelésekre kellett járnom.


Harmadik szülésem nem tudom, hogyan fog zajlani, de mivel most nem kaphatok EDÁ-t (kiszakadt gerincsérv miatt)remélem oxitocinra sem lesz szükség. Mivel ugyanott szülök ahol a 2. alkalommal, valószínűleg most is gátvédelemmel kezdenek majd és csak ha szükséges akkor vágnak.


Érdekes amiket az első válaszoló írt és biztos könnyebb függőleges helyzetben szülni, de sajnos én mindkét szülésemnél annyira kimerültem a fájdalomtól, hogy nem tudtam volna megtartani magam,még segítséggel sem ráadásul a beavatkozásmentes szülést támogató kórházban is felfektettek a szülőágyra a kitolási szakban, pedig volt szülőszék is.

Most meg a sérv miatt abszolút ellenjavallt az ülve szülés, hiszen üléskor van a gerinc a legnagyobb terhelésnek kitéve.

2013. jan. 24. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nem volt idő EDA-ra, igaz, nem is kifejezetten EDA-t kértem volna, csak valamit, mert már úgy éreztem, hogy nem bírom tovább. De már nagyon a végén jártam, így semmi sem kellett. 2. baba úgy jött, mint a gyorsvonat, nála fel sem merült a kérdés, mert fél órára rá, hogy beértünk a kórházba, már a kezemben volt a fiam. Épp csak a hálóingembe bele tudtam bújni.

Szóval a tapasztalatom, hogy meg lehet szülni EDA nélkül teljesen jól. Nehéz, de gondolom EDA-val sem egy mozi+popcorn élmény.


Mindkét gyerekemmel gátmetszés volt, nem különösebben foglalkoztatott a téma, nekem a gátmetszés a szüléshez tartozott, és úgy voltam vele, hogy az orvosok biztos tudják mit csinálnak. Első terhesség végén kenegettem magam gátolajjal (szerintem nem szakszerűen), másodiknál nem. Mindkétszer gátmetszés volt, elsőből 6 hét után gyógyultam meg teljesen, másodiknál már 1 héttel a szülés után rendben voltam (nem fájt, nem volt kényelmetlen).


És azért hihetetlenül örülök mindig, ha rágondolok, hogy nem kell már többet szülnöm. :-))

2013. jan. 24. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én nem kértem semmilyen fájdalomcsillapítást, ez nekem nagyon fontos volt. Így a szülés minden percét átéltem, fájt, de megérte. Az orvosom is kérdeztem, ő sem javasolta az eda-t.

Nekem volt gátmetszés, plusz repedtem is. 4 óra alatt meglett a kisfiam. Állítólag azért repedtem, mert aki ilyen gyorsan tágul, annak az izmai nem tudnak rendesen ellazulni.

Könnyű szülést neked!

2013. jan. 25. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
69%
Nekem felajánlották első babámmal az EDA-t, de nem kértem. Gátvédelemmel szültem, kibírható volt nekem is, sőt nem is igazából mondom nehéz szülésnek, bár nincs viszonyítási alapom. Ha vállalunk 2. babát, nála sem szeretném kérni az EDA-t. A fájások fájtak, de kb 1 órahossza volt dúrva, ami gyorsan el is repült. Viszont a kitolás nagyon nehéz és fájdalmas volt, gondolom a gátvédelem miatt is. Én nem kértem h azzal szeretnék szülni, de itt külföldön nem vágnak, ha repedsz akkor repedsz, de mindent megtesznek hogy ez ne így legyen! Kb 40 perc volt a kitolás, gátmetszéssel lehet hogy könnyebb lett volna, de így, hogy túl vagyok rajta úgy gondolom sokkal jobban jártam, megúsztam az utána lévő fájdalmakat. EDA-val szülni a szülésznőm szerint jobb, mert aztmondja, hogy fejben is meg testileg is nagyon elfárad az ember mire a kitoláshoz ér.
2013. jan. 25. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

EDA és gátmetszés nélkül lenne jó szülni a következőt(metszésem volt, amit szenvedtem a sebbel utána hónapokig, sőt most több mint két év után is fáj menzeszkor és hidegfrontkor).

Én csak azt nem értem és elnézést az OFF- ért,és a valószínűleg költői kérdésért, hogy az első válaszoló válasza ugyan miért nem hasznos? Tényeket írt le. Az más kérdés, hogy valaki "vállalja" az EDA beadását, oké, megértem. De miért haszontalan az, aki leírja a tényeket, ráadásul nem "valami lila ősanya", hanem egészségügyis.

2013. jan. 25. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem érdemes a pontozásban logikát találni, mert az egész nem arról szól, hogy ki adott hasznos, vagy haszontalan válasz. Én is a tényeket, az átélt tapasztalataimat írtam le, mégis lepontoztak, gondolom azért mert nem volt szimpatikus a válaszom.

Nincs semmi gond az első válasszal, sőt szerintem olyan dolgokat ír le amit jó tudni.

Ha valaki meg a lepontozásban leli örömét, hát váljék egészségére.

2013. jan. 25. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!