Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Lehet EDA-t kérni? Mennyibe...

Lehet EDA-t kérni? Mennyibe kerül?

Figyelt kérdés

Értetlenül állok a kérdések előtt, mivel számomra felfoghatatlan, hogy ez kérdésként felmerül. A fájdalom csillapításához alapvető jogunk van, teljesen ingyen.

Emberjogok, szorosabban véve betegjogok, közé tartozik a fájdalomcsillapításhoz való jog is, melyet részben az 1997. évi Egészségügyi tv. 6.§-a az alábbiak szerint fogalmaz meg.: „fájdalmának csillapításához és szenvedésének csökkentéséhez” való jogot rögzíti. A törvény nem mondja meg, hogy milyen betegség által kiváltott fájdalmat kell csillapítani, hanem általánosságban a fájdalomcsillapításhoz való jogról beszél. Tehát kiterjesztő értelmezést alkalmazva azt mondhatjuk, hogy minden fájdalmat csillapítani kell.

Most akkor ez hogy is van? Segítsetek megértenem!



2014. máj. 26. 20:56
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehet kérni, általában adnak is, de hallottam már olyat is, hogy nem. Fizetni természetesen nem kell érte.
2014. máj. 26. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Első szülésnél ami iszonyatos volt könyörögtem.nem.kaptam.2 diknál egyszer kellett csak említenem már szúrták is.
2014. máj. 26. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Én sem értem miért kérdés ez, ha rendelkezésre áll, mondjuk én nem akartam, de volt olyan pont, hogy érdeklődtem a dokinál, hogy ajánlja-e, nem ajánlotta és utólag azt mondom jól tette, feledhető volt a fájdalom, és így jobban éreztem mit csinál a testem, mit kell csinálnom nekem, más kérdés, ha pl. mesterségesen erősítik a fájásokat, akkor alapnak kéne lennie.
2014. máj. 26. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Judyt77 ***** válasza:

Szia! Az lehet az oka, amit nekem mondott (utólag) a szülésznő: higgyem el, hogy jobb, hogy nem kaptam, mert akkor még tovább tartott volna a szülés és ha kifáradok a még hosszabb vajúdás alatt, könnyebben lesz császár a vége, amit azonban el szeretnének kerülni.

Amikor beértünk a kórházba és elkezdődtek úgy igazán a fájások, mondtam, hogy én ezt nem fogom bírni, mindenképpen szeretnék kérni, akkor mondták, hogy még korai. Aztán mire újra szóltam, mondták, hogy már késő.. Így 8 órán át vajúdtam és végül természetes úton megszületett a kislányom és így visszagondolva igazuk volt, mert nem szerettem volna sem hogy tovább tartson, sem egy császármetszést. Viszont amint kibluttyant a baba, fantasztikus az élmény és elszáll minden fájdalom. Ha félsz a szüléstől, olvasd el Dr. Spock, az igazság a szülésről c. irományát. De lehet, hogy nem erről van szó, hanem csak elvi szinten kérded. Van jogod, de nem biztos, hogy az jobb neked, ezért próbálják szabályozni.

2014. máj. 26. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nálunk a kórházban éjszaka nincs EDA, csak sürgősségi császárnál. Mivel mindkét gyerekem éjjel született, ezért esélytelen is volt, meg szerencsés is voltam, mert a kitolás előtti fél óra kivételével nem voltak erősek a fájásaim, simán ki lehetett bírni.
2014. máj. 26. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Tavaly augusztusban szültem, EDA-val, szóval tapasztalatból beszélek. Teljesen ingyenes, egy Ft-ba sem került. (Bp., Margit Kórház) Ahogy mondod, jogodban áll fájdalomcsillapítást kérni, azonban az orvosnak mérlegelnie kell, a szülés folyamatára nézve milyen hatással van a gyógyszer. Előfordulhat, hogy ellenjavallja, mert valóban lassíthat (barátnőmtől emiatt tagadták meg az érzéstelenítést). Az ilyen esetek miatt jó, ha benn van az apuka, aki talpraesetten kezeli a helyzetet, és téged a legjobban ismerve, egyeztet az orvosoddal. Van a szülésnek egy fázisa, méghozzá az utolsó, ahol viszont már nem adják be, mert mire hatna, már mindegy. Úgy néz ki a dolog, hogy jelzed az orvosodnak, hogy EDA-t kérsz. A szülésznő beköt egy infúziót, ami picit megemeli a vérnyomásod, mert az EDA-tól leeshet, az szülés közben nem igazán jó... Ez kb. egy óra, míg lefolyik. Ez után jön az orvos, aki a gerincednél beköti a dolgokat, és kapsz egy próbaadagot. Majd miután az lement, megkapod a nagy adagot, ami 1-1,5 órán keresztül hat, és hidd el, valami isteni érzés az. (Olyannyira hat, hogy én egy bő fél órát aludtam is, ami viszont nagy erőt ad a kitolásnál!) Azzal kell számolni, hogy bár az utolsó szakasz fáj a legjobban, ha kicsúszol az időből, már nem tudnak adni. Tehát kb. a szülés vége előtt 2 órával. Nekem pont mázlim volt, mert 2,5 órával előbb kértem, és a kitolásra már kezdett kimenni a hatás, de még valamennyit azért hatott. Viszont a legjobb, ha a terhesgondozó orvosoddal leegyezteted, hogy a választott kórházadban mi ennek a menete.
2014. máj. 27. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszát. Erre nem is gondoltam, hogy a szülést lassíthatja. Igen, igazából mint elvi kérdés érdekelt, és én is úgy gondolom, elvi akadálya nem lenne szabad, hogy legyen. Azért kérdeztem, mert itt olvastam, illetve kismamáktól hallottam én , hogy van ahol eleve nem lehet élni a lehetőséggel, illetve a kórház nem biztosít aneszteziológust ilyen esetekre (ami azért furcsa, mert egy sürgősségi császár esetén is kell legyen anesztes), vagy volt olyan is, aki elmondta, pénzt kellett adni az altatóorvosnak, hogy hajlandó legyen átfáradni más osztálytól. Igazából ezek az esetek háborítottak fel. Én egy olyan ember vagyok, aki tisztában van a kötelezettségeivel, de szereti tudni azt is, mik a jogai, és szeret is élni velük. Biztos, hogy egy ilyen eset után, ha nem orvosi ellenjavallat miatt nem adnak, én betegjogi képviselőhöz fordultam volna. Első gyermekemet természetes úton szültem, olyan gyorsan, hogy esélyem sem volt EDA-t kapni, ráadásul oxit is adtak, bár tágultam rendesen és fájásgyenge sem voltam. Így nekem a 4 órából 3 maga volt a poklok pokla. Szégyen-nem szégyen, olyan rossz élményeket hagyott bennem a szülés (kivéve a vége :)), hogy második gyermekemet császárral fogom világra hozni. Az sem egy fáklyás menet, de kiszámíthatóbb, és ez engem megnyugtat. Még egyszer köszönöm a válaszokat, megint tanultam valamit :) Mindenkinek további szép napot.
2014. máj. 27. 11:10
 8/8 Judyt77 ***** válasza:
Szia! 4-es vagyok. Azt mondják, a második sokkal könnyebben születik meg. Csak kicsúszik :-) Én ezért a sima szülés mellett voksolok, pedig az én szülésem sem volt könnyű.. És azt viszont egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy a császár után a seb húzódása-gyógyulása jobb lenne, mint az a néhány óra szenvedés, amit én a babuci megszületésekor egy az egyben besöpörtem a szőnyeg alá :-)) Minden jót!
2014. máj. 28. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!