Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Mi pontosan az az "EDA"?...

Mi pontosan az az "EDA"? Lehet előre kérni, vagy az "menetközben" derülhet ki, hogy kell-e?

Figyelt kérdés
könnyebb vele a szülés? Az első babámnál nagyon sokat vajúdtam, eda-t akartak adni, csak lecsúsztam róla... ez könnyebbé tesz a szülést? mit tudtok róla? Kérlek, írjatok!:)
2010. jan. 11. 10:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Ezen az oldalon el tudod olvasni egy csomó kismama történetét egyben az eda-ról.

[link]

2010. jan. 11. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én előre kikötöttem, hogy csak EDA-val szülök. Hát nem jött össze. Mikor adhatták volna nem volt elérhető aneszteziológus:S Végül is ki bírtam nélküle is, adtak Nubaint, az jó volt bekábultam tőle.

Az EDA EpiDuralis Anesztézia rövidítése. Gerinc közeli érzéstelenítő. A hátadon keresztül bevezetnek egy kis csövet a gerinc mellé is ezen keresztül ide lokálisan juttatják az érzéstelenítőt. Elvileg akkor adható ha 2 ujjnyira már nyitva van a méhszáj. Én nem voltam kinyílva semennyire, de a dokim adott volna ha lett volna anesztes doki. A toló fájások idejére megszüntetik az érzéstelenítő adását mert meghosszabbíthatja a kitolási szakaszt, az is előfordulhat, hogy a szülő nő egyáltalán nem tud nyomni. Egyébként ez egy nagyon jó találmány. Ellazítja az izomzatot, a méh izomzatát is, ezáltal megkönnyíti a tágulást és nagyon jól csillapítja a fájdalmat. Ha lesz alkalmam a következőnél kérni fogom.

2010. jan. 11. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az EDA az epidurális érzéstelenítés. Nem tudom pontosan mikor adják be, de én nem kérném. Én is rengeteget vajúdtam az elsővel, és a második sem volt sokkal könnyebb, de szerintem hülyeség beleavatkozni a természtes szülésbe. Szerintem érdemes megszenvedni azért a csöppségért, hidd el sokkal több és jobb élmény marad utána, még úgy is hogy az ember közben majd beledöglik. Az a baj az EDA-val, hogy a kitolási szakban nincs ingere az embernek, és nem tud úgy nyomni. Igaz hogy magát a vajúdást megkönnyíti, de a végén okozhat nehézségeket. Egyik ismerősöm így szült, és mivel nem tudott nyomni, szó szerint kitaposták belőle a gyereket, és szétrepedt a méhe, majdnem elvérzett! Ha félsz a fájdalomtól, vegyél homeopátiás bogyót. Van kimondottan a vajúdás lerövidítésére. Fél óránként kell 5 golyót elszopogatni, és ez segít hogy a méhszáj könnyebben táguljon. De lehet hogy a második szülésed olyan gyors lesz, hogy eszedbe se jut semmi. A második azért jóval rövidebb szokott lenni. Persze érthető hogy félsz, én is rettegtem a másodiktól, de túléltem, és elmondhatom hogy milyen fasza csaj vagyok, hogy végig tudtam csinálni! Sok sikrt neked, és rövid, szép szülést kívánok!
2010. jan. 11. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Azt még hozzáteszem, hogy végül Spinálist kaptam, mert sikertelen szülés indítás miatt császárral született meg a fiam. A szúrást egyáltalán nem éreztem, az egészben az volt a legkellemetlenebb, hogy pucér voltam, felültettek az ágyon és össze kellett gömbölyödni, gondolhatod egy óriási pocival milyen kényelmetlen ez a testhelyzet. A doki nagyon ügyes volt, le a kalappal előtte. Kedves volt, határozott és a szavai biztonságérzetet adtak, pedig akkor láttam őt életemben először. Mikor megkért, hogy üljek fel, pont jött egy fájás és nem tudtam megszólalni sem, csak ráztam a feje, hogy most nem bírok. Nagyon aranyos volt, megvárta még elmúlik a fájás és utána segített felülni, összegömbölyödni és megszúrt. Olyan érzésem volt hirtelen mintha bepisiltem volna, mintha valami meleg folyadék folyt volna végig a combomon. Azt hittem elfolyt a vizem ahogy felültem, de mondták, hogy ez az érzéstelenítő hatása.
2010. jan. 11. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
3. hozzászólónak (is) nagyon köszi, csak épp ezért érdekelne az eda. mert 10en valahány órát vajúdtam, végigvárták, hogy az oxítocintól folyamatosan táguljak (ez persze hosszú idő volt, és nagyon fájt), a végére meg úgy kifáradtam, hogy nyomni se volt erőm. Így is kipréselték a gyereket, mert volt tolónyomás, de akkor már nem volt velem az erő:(
2010. jan. 11. 10:32
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia! Én epidurállal szültem, csak ajánlani tudom annak, akinek olyan nagy fájdalmai vannak szülés alatt, mint nekem volt. Nagyon lassan tágultam, szünet nélküli fájásaim voltak, így 2 ujjnyinál maga a szülésznő ajánlotta fel. Előtte beszéltünk róla, én azt mondtam, hogy meglátom, hogy alakul, attól függően kérem. Ha jól tudom, csak akkor adják be, amikor már legalább 2 ujjnyi a tágulás, 4 ujjnyinál pedig már nem, addigra késő. Közben folyamatosan figyelik a tágulást, és folyamatosan adagolják az érzéstelenítőt, ahogy szükséges. Nekem sokat segített, még egy kicsit aludni is tudtam.

A 3. válaszoló annyiban jól írta, hogy a tolófájásokat tényleg nem érezni az érzéstelenítés alatt, viszont pont ezért addigra abbahagyják az adagolást, mert ezeket a fájásokat érezni kell, hogy ki lehessen nyomni a babát. Tehát amikor látják, hogy majdnem teljesen eltűnt a méhszáj, leállítják az érzéstelenítést.

2010. jan. 11. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!