Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Háborítatlan szülés: magánkórh...

Háborítatlan szülés: magánkórházban vagy államiban?

Figyelt kérdés

Ha lehetséges, nagyon szeretnék háborítatlanul szülni (tehát a saját tempómban, olyan kitolási pózban, amilyenben jól esik, nem pedig amelyik a dokinak kézre áll, nem metszve, akár vízben stb.). Viszont nagyon hezitálok, hogy milyen kórházban lehet ezt kivitelezni. Eddig egy nagyon természetes szülés-párti dokinőhöz jártam, aki éppen nemrég ment el a Szent Imréből a Róbert Károly Magánkórházba. Gondolkodtam rajta, hogy követem oda (tetszik a felfogásuk, kulturált a környezet), viszont kicsit tartok tőle, hogyha bármilyen kóros dolog felmerül a terhesség alatt, akkor a magánkórház nem vállal. Viszont, ha ez nem a terhesség elején történik, akkor általában már nem lehet épkézláb dokit megfogadni, szülhetek ügyeletesnél, ami lutri (vagy mészáros vagy jó)... Lehetőség az, hogy keresek egy hasonlóan háborítatlanságpárt dokit, aki állami kórházban dolgozik. Viszont itt negatívum lehet az, hogy bár a dokit (és szülésznőt) megfogadom, folyamatos szélmalomharcot kell vívni a kórházi protokollal, mindenkinek pedig nem lehet borítékot dugni a zsebébe. Azonban itt, hogyha gond van a várandósság alatt, nem küldenek máshova, maradhatok a kiválasztott dokinál. Nehéz kérdés... Ti melyiket választanátok?


Még egyelőre nem vagyok terhes (endokrinológiai probléma miatt nem megy könnyen a teherbeesés), szóval szerencsére van időm megfontolni :)



2015. aug. 11. 14:20
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%

A saját orvosomat tudom ajánlani. Szent Imrében szültem, amíg nem volt gond, addig kint beszélgettek a szülésznővel a folyosón. Ha kellettek, csak ki kellett szólni és bent is voltak.

Viszont a kitolási szakaszban derült ki, hogy gond van és akkor igenis be kellett avatkozni - gyorsan és precízen dolgozott mindenki, ennek köszönhető, hogy mindketten életben maradtunk.


Amíg nem merült fel komplikáció, akár fejen is állhattam.

2015. aug. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a háborítatlanságot nem kell túlmisztifikálni. A legtöbb kórházban már nem avatkoznak be, amíg orvosilag nem indokolt.

Az, hogy a vajúdás/kitolás alatt összesen 2-3 alkalommal benéznek, hogy mi a helyzet, a te érdeked. Ez alkalmanként 1 perc.

2015. aug. 11. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod :) A benézéssel semmi bajom (még a vizsgálatokat sem tartom közvetlen beavatkozásnak), de sajnos volt szerencsétlenségem szülészet gyakorlaton részt venni 2 kórházban is (az egyik egyetemi klinika, a másik külkerleti kórház), és mindkettőben az volt, hogy a szülőnőt szabályosan kinevették, amikor az amúgy jól haladó szülésénél meg merte említeni, hogy mondjuk négykézláb vagy guggolva kényelmesebb lenne a kitolás. Volt kád és szülősámli, de egyiket sem használhatták az anyukák, a CTG kötelező kellék volt végig (ami azt jelentette, hogy alig sétálhattak, főleg háton fekve kellett lenniük)... Szóval, ha nincs gond, én ezeket szeretném elkerülni :)
2015. aug. 11. 14:50
 4/16 anonim ***** válasza:
35%
Szerintem sem kell ezt túl misztifikálni. Így is fog fájni meg úgyis. Ha gond lenne akkor is ott lenne bármelyik orvos, hisz ez a dolguk. Protokollokat meg inkább hagyjuk. Magánorvos is megoldja a protokollok átvágását ha arról van szó. Magánorvos és szülésznő bőven elég. Minden szerintem csak megbeszélés kérdése. Én már egyszer szültem, sok órája vajúdtam, sétáltam, csináltam mindent ami jól esett, bent volt kb 2x a dokim, hogy rámnézzen, a többi időben a párommal voltam. Amikor már meguntam, hogy nem történik semmi szóltam a dokimnak, hogy elég volt nem akarom magam tovább kínozni. Benyomott egy kis oxitocint aztán összehívta a műtősöket és megcsászároztak. Kb így nézett ki. Kiderült, hogy se így se úgy nem fért volna ki a fiam. A dokik tudják mit kell csinálni. Szerintem bízd rájuk. Gyerek még nem maradt bent. Sőt tudok jobbat mondani. Lehet akármilyen orvosod ha esetleg császárra kerül a sor és elrontják az érzéstelenítést... Vagy nem hat az altató vagy szanaszéjjel repedsz, mert erőszakoskodsz, hogy te vágás nélkül akarod. Bent voltam 2 hetet, tudom és láttam mit éltek át akik repedtek. Hidd el, jobb ha vágnak ha odakerülsz és muszáj. Fáj/kellemetlen max még kiveszik a varratot, de ha repedsz azt sokkal tovább érezni fogod. Ne bonyolítsd ezt túl. Végig ilyeneken aggódsz, hogy mi lesz majd a végén. Inkább élvezd az időt amíg a pocakban lesz a bébi... Elvesztegetett pillanat lesz csak. Azt szokták mondani: elterveztem, hogy majd "így akarok" szülni és a végén szinte semmi sem úgy lett... hát van benne igazság. Mondták páran még bent voltam... "ha én ezt tudom"...
2015. aug. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A lányomat közel 4 éve egy állami kórházban szültem.

Magánorvossal-és szülésznővel,VIP szobával.Hiába volt kedves a fogadott két személy,a csecsemősök nagyon bunkók voltak,a többi orvos rám sem nézett..A vajúdás első két órájában nem volt szabad szülőszoba,így a folyóson vártam..A kislányomnál nem vettek észre egy ortopédia problémát,hanem már itthon a házi gyerekorvosnak tűnt fel,ő küldött minket tovább gyerekortopédia osztályra..

Ezenkívül kicsit más,de kisebb nagyobb megszakításokkal apósom 3 hónapja kórházban van..Értelmetlen protokollok,szélmalomharcok,a tájékoztatás teljes hiánya stb..és ugye akkor még a körülményekről(szobák,wc-k,fertőzések..) nem is beszéltem..


A másodikat a Róbertben szültem 8 hónapja..Teljesen más élmény..Itt tényleg a kisbabádra,saját magadra(a gyógyulásodra) tudsz koncentrálni,és mindenki segítőkész volt.Nem tudom,hogy Dékány Ágnesre gondolsz e a leírás alapján,nekem ugyan nem ő volt az orvos,de találkoztam vele is,nagyon szimpatikus doktornő:)


Ezenfelöl nyugodtan lehet a kórházban tájékozódni,hogy milyen felszereltségük van,milyen esetben nem vállalnak el.

Szerintem nem feltétlen igaz,hogy kórossal nem vállalnak el,terhesgondozás alatt volt egy kismama,aki cukorbeteg volt és más eü-i problémával,mindennap jáért infúzióra stb,és Ő is ott szült(ilyenkor lehet még jobban számít a tőrödés)Az én orvosom mondta,hogy ha mégis koraszülés stb lenne,tudok menni a MÁV-ba,van ott ismerős kollégája,akinek átad stb,tehát ha a rosszabbik 1% jön be,akkor sem hagynak magadra.


Személyesen kérdezz rá,nézz körül..

Ha tudok még segíteni,szívesen válaszolok .

2015. aug. 11. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
56%

Győrben szültem.

Nem volt állandóan bent sem a szülésznő, sem az orvosom. Nem voltam végig ctg-n.

Gyors szülésem volt,nem kaptam sem edát, sem oxitocint. Egy picike vágásom volt.

Kifejezetten ajánlották a labdát,a szülőszéket,a sétát.

Egyébként nekem csak háton fekve volt jó,és a szülőszéken, máshogy baromi kényelmetlenül éreztem magam.

Semmit nem sietettek, bár magzatvíz elfolyástól számítva 6 óra múlva meglett a baba.

Azt mondhatom,hogy nagyon szép szülésem volt.:-)

Egyébként szerintem se aggódd túl a dolgokat, mert mikor ott leszel,és úgy érzed,hogy valaki belülről akar széttépni akkor minden mindegy lesz,csak legyen már kint.:-D

2015. aug. 11. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Követtem a doktornőt a Róbertbe. Nem bántam meg. A szülés még csak most jön. De én nem lennék nyugodt, ha nem ő lenne bent.
2015. aug. 11. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Arra reagálnék, hogy így is úgy is fájni fog. Persze. De a szülés/ születés élménye szubjektív. Ahogy a fájdalomérzet is. Nagyon fontos, hogy a szülőnő biztonságban érezze magát és ne féljen. Egész más az élmény. A mai átlag kórházi szülészeti rutin nagyon orvosközpontú, sajnos. Ráadásul keringenek azok a tévhitek, hogy beavatkozás nélkül nem is lehet lassan szülni. Ha valaki mégis megkérdőjelezi, amit az orvosa tenni akar, akkor 5 percen belül ijesztgetik felelőtlenséggel, beteg gyerekkel. Még ezen a fòrumon is mindg jön vki aki a dokija mindenhatósága nélkül meghalt volna stb. Pedig ez ritka. Ritkább mint ahány nővel ezt elhihetetik. Benne dolgoztam, szomorú volt látnom, hogy milyen "segítségnek" mi a valódi indoka. Ritka ma a jó szülészorvos. Érdemes követni, ha telik rá.
2015. aug. 11. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
51%

Én csak azt nem értem, hogy ha valakinek különleges igényei vannak, miért nem beszéli ezeket meg az orvosával?


Nem akarok bunkó lenni, de nagyon régóta olvasgatom ezt az oldalt, és azt látom, hogy bizony a nők többségének semmi se jó. Vagy inkább úgy mondom, hogy nem lehet egyszerre minden nő kedvében járni.

Ha valakit hagynak vajúdni sok időn keresztül, akkor az a baj, hogy mi a francért nem császározta meg, minek hagyta szenvedni. Ha megcsászározza, akkor azért sírnak, mert "ő bizony meg tudta volna szülni rendesen is, csak a doki biztos sietett". Ha végeznek gátmetszést, akkor az a baj, ha nem végeznek és reped, akkor az a baj. Ha nincs fent végig a CTG, akkor az a probléma, ha végig fent van, akkor meg az, mert nem tud mellette mászkálni.


Egyszerűen nem értem, hogy a nők mégis mit várnak.

2015. aug. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Minden ember más, mindenki igénye más. Ahogy mást várunk egy bébiszittertől, mást egy óvónőtől, mást más szolgáltatótól. Nincs általános recept. Van, akinek a jó szülés max. 6 óra és fájdalommentes, van, aki akkor elégedett, ha békében, csendben felügyelik gyógyszer nélkül, akár két napon át. Egyetértek azzal, hogy beszélgetni tudni kell az orvossal. A probléma az, hogy igényeid nem lehetnek. Ha próbáltad már, akkor tudnád. Aki (valódi!) háborítatlan szülést szeretne ma Magyarországon, türelemmel, akár több napig tartó türelemmel, az nem fogja megkapni kórházban. Nincs rá keret, ember, protokoll, sorolhatnám. Ha nem akar otthon maradni, akkor kompromisszumot kell kötnie. És ez ezen a ponton nem igazságos. Sokféle orvos és kórház között lehet választani, de egyáltalán nem széleskörű a választék. Hatalmas hiány van egy biztonságos orvosi/kórházi háttérrel rendelkező, de amúgy teljesen beavatkozásmentes kísérést támogató helyből, ahol ténylegesen csak akkor avatkoznak be, ha az életmentő. És én ebben látom a problémát. Hogy nincs valódi választásra lehetőség. Lehet egyezkedni, sakkozni, kompromisszumot kötni, stb. De ez is olyan, mint a szerelem. Már keserű, ha nem lehetsz önmagad. Talán kevésbé az, ha találsz nagyjából megfelelő orvost és intézményt, de nem lehet teljesen olyan, mint amilyenre valójában vágysz, mert nincs rá lehetőséged. ÉS ez szomorú.
2015. aug. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!