Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Az apának mikor jár a szülési...

Az apának mikor jár a szülési szabadság és milyen papírok kellenek?

Figyelt kérdés
Munkáltatóm szerint csak a baba megszületése után, mikor az anyakönyvi kivonatot tb kártyát bemutatom vehetem igénybe!Na én azt olvastam hogy a munkalávaló döntheti el mikor veheti igénybe ezt a szabadságot pl szülésnél jelen szeretnék lenni!!!
2016. márc. 18. 11:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nalunk, közalkalmazottként: A baba szuletese utan szamolhato el. Vagyis, kiveheti a szuletese napjatol (egyeztetve a fonokkel), de a szabadnapjaihoz akkor adodik hozza, ha 1.gyerek anyakonyvijet,2.taj kartyajat, 3.szabadsagengedely masolatat beviszi a munkaugyre egy kerelemmel egyutt.
2016. márc. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az apának a gyermek születése kapcsán járó pótszabadság (nem szülési szabadság, az más) valóban a gyermek születését követően jár, akár élve született, akár halva született a gyermek. A szabadság 5 nap (ikrek esetén 7 nap) és a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni legkésőbb a szülést követő 2. hónap végéig.

A munkáltató valóban kérheti a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.


2012. évi I. törvény (Mt.)

117. § (4) Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.


350/2014. (XII. 29.) Korm. rendelet

1. § (3) A munkavállaló a pótszabadság igényléséhez a munkáltatójának bemutatja a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatát, illetve halva született gyermek esetén a halottvizsgálati bizonyítvány eredeti példányát, és írásban nyilatkozik arról, hogy a szülői felügyeletet gyakorló vér szerinti vagy örökbefogadó apa szülői felügyeleti jogát bíróság nem szünetelteti, vagy nem szüntette meg.

2016. márc. 18. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Hagyjatok egy sima szabadnapot szülésre! Még év eleje van, tervezzétek úgy, hogy maradjon, mire szülsz! Nekem szerda hajnaltól voltak fájásaim és pénteken szültem meg. Apa végig velem volt itthon ill. a kórházban. A plussz 5 napot utána kérte, amihez a fentebbi papírok tényleg kellettek, de az Ő munkáltatója elfogadta utólag is. 5 nap szerintem amúgy is kevés, ha megtehetitek, tartogassatok még pár nap szabit, és akkor kiveszi a pótszabikat, ha már megvannak a papírok!
2016. márc. 18. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
44%

Igaza van a munkáltatódnak.

Viszont téged semmi nem akadalyoz meg, hogy a sima szabadságodból arra tartalékolj. 1/3-at köteles kiadni a rendes szabidnak is akkor, amikor te szeretnéd.

2016. márc. 18. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
51%
Jó tanács, hogy tartalékoljon a rendes szabádságából, csak ennek kivitelezése sem egyszerű. Az Mt. 122. §-a értelmében a munkavállaló 7 napról (és nem a szabadság 1/3-áról!) maga dönt, azonban tizenöt nappal korábban köteles bejelenteni az igényét. Mondjuk még nem találkoztam akkora szemét munkáltatóval, aki nem engedte el a munkavállalót a szülésre.
2016. márc. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Na igen ,így is az éves szabadságból vettem ki 2 napot szülésre azt is száj húzva kaptam meg !Az anyakönyvi kivonatot se tudom hogy fogom elintézni mert alig van már sima szabadságom mert év elején nem volt munkánk így kivetették velünk 2 hetet !!Asszonyt meg nem engedhetem újszülött babával futkározzon
2016. márc. 18. 17:07
 7/12 anonim ***** válasza:
Az anyakönyvin semmit sem kell intézned. Kórházban felveszik az adatokat és a hivatal majd küldi pár hét múlva.
2016. márc. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Most, ha ennyire gáz a helyzet, akkor el kell menni táppénzre. Csalás, de, ha a munkáltató ilyen, akkor ott ette meg a fene. Elmész orvoshoz, hogy megy a hasad, stb. azt nem fogják ellenőrizni és kapsz egy hét táppénzt.
2016. márc. 18. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
51%

Sosem rinyálok a lepontozás miatt, de aki az 5. válaszomat lepontozta, az megcáfolna jogszabállyal alátámasztva?

Egyébként az utolsónál a pont, ha szemétkedik a munkáltató, és minden kötél szakad, akkor pár nap táppénz.

2016. márc. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Ha táppénzre megyek ,elveszik a havi jutalmamat ami eléggé felviszi a keresetemet!Szóval nem egyszerű!
2016. márc. 19. 07:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!