Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Mikortól legyek bejelentve,...

Mikortól legyek bejelentve, ha most egyetemre járok és babát szeretnénk, hogy megkapjam a tgyás-t, vagy gyed-et?

Figyelt kérdés
Babát szeretnénk, az egyetem miatt meg lenn 180 napom, a családi vállalkozásunkban dolgozom én is, de nem láttam értelmét, eddig, hogy be legyek jelentve, mert attól ugye nem nő a bevétel. Most viszon már számítana, mert babát tervezünk, ami bármikor sikerülhet (ebben az is benne van, hogy 1-akár két év múlva, persze nem pesszimista csak reális akarok lenni) és szeretném, ha nem csak fél évig kapnék kb 30 ft-ot. Mikortől és mennyivel érdemes magamat bejelenteni, meg mennyi ideig kaphatom? Örülnék ha valaki azt is leírná, hogy mi a különbség a tgyás és a gyed között, mert most kissé elbizonytalanodtam, hogy mit is kell, illetve lehet igényelni.
2012. jan. 10. 15:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A lényeg,hogy mindig az előző adóévet nézik. Tehát,ha idén jelented magad be, akkor következő évben szülhetsz.

Az,hogy mennyivel lenne jó a könyvelőt lenne érdemes megkérdezni.

Én apukám cégénél dolgoztam. Papíron kevesebbre voltam bejelentve, de adott egy egyszeri nagyobb összegű juttatást,hogy jó GYED-em legyen.

A TGYÁS és a GYED között annyi a különbség,hogy a TGYÁS nincs maximalizálva, a GYED igen. Mindkettő a fizud 70%-a. Tehát ha jól keresel, akkor a TGYÁS is jó, a GYED viszont max. 109 ezer forint.

2012. jan. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
42%
Már 360 nap kell. A tgyás összege nagyobb mint a gyed-é. A tgy-s 168 nap (azt hiszem) amíg kaphatod, a gyedet pedig a kicsi 2 éves koráig. Megéri bejelentetni magad.
2012. jan. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
66%

Először is szögezzük le, hogy adócsaló vagy.

Utána beszélgethetünk a többiről.


A suli miatt 180 nap csak akkor számít bele a szükséges minimum 365 napba ha a szülés előtti két évben volt. Mindkét ellátás (néhány kivételtől eltekintve) akkor jár, ha az igényléskor biztosított vagy.


Tgyás:

Szülés előtti két évből kell 365 biztosítotti nap, ha a 180 napot figyelembe vesszük, akkor neked csak 185 nap. Ez a korábbi fizetésed 70%-a, 168 napig jár, csak szja-t vonnak belőle. E szerint ráérsz kb 2 hónapos terhesen bejelenteni magad.


Ha letelt a tgyás, akkor jön a gyed, ideje attól függ, hogy mennyit voltál előtte biztosításban.

Ez is a korábbi fizetésed 70%-a, max. a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a, szja-t és nyugdíjjárulékot vonnak belőle. A 365 biztosítotti nap csak a gyerek 1,5 éves koráig "elég", ha azt akarod, hogy két éves koráig járjon (ez a max idő), akkor a szülést megelőzően 382 napnak kell lennie.


Utána jön a gyes, br. 28500 Ft jelenleg (mindenkori öregségi nyugdíjminimumhoz van kötve, évek óta változatlan).

2012. jan. 10. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Elsőnek:

A tgyásnak is lehet maximuma (ha nincs 180 bérezett nap), megegyezik a gyed max-al, ami idén br. 130200 Ft.


Másodiknak:

Az a 180, amiről a kérdező beszél, az 180. Amire te gondolsz az 365.

2012. jan. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
52%

Még valami: Nem egy kismama itt arról panaszkodott, hogy a terhessége alatt lett bejelentve, hiába volt meg a kellő számú napja, nem kapott ellátást, mert az oep feltételezte, hogy csak azért lett bejelentve, hogy kapjon tgyást, gyedet.


Ha a gyed igénylését megelőző évben nincs 180 bérezett napod, akkor tök mindegy, hogy mennyivel vagy bejelentve a gyedet a minimálbér után fogod kapni.

2012. jan. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

"Ha a gyed igénylését megelőző évben nincs 180 bérezett napod, akkor tök mindegy, hogy mennyivel vagy bejelentve a gyedet a minimálbér után fogod kapni."


Ez nem egészen így van, mert ha a gyed igénylést megelőző évben nincs 180 napod, akkor valóban a minimálbér lesz, de ha a szülést közvetlenül megelőzően van 180 bérezett nap, akkor az lesz az alap.

2012. jan. 10. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
41%

Akár fáj az igazság, akár nem, a tényen mit sem változtat. Adócsaló vagy. Semmi probléma, ne jelentesd be magad. De akkor ne is várj állami támogatást a gyerekvállaláshoz!


A válaszom többi része pedig úgy van, ahogy leírtam. A fokozott hatósági ellenőrzés borítékolható, azokat is cseszegetik, akik nem számító módon lettek bejelentve...

2012. jan. 10. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

6-nak

Köszi a javítást kimaradt egy rész a mondandómból.

Úgy értettem, hogy ha sehogyan nincs 180 bérezett nap, akkor tök mindegy, hogy mennyivel van bejelentve, minimálbér után kapja a gyedet.

2012. jan. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
De ha meg bejelentik, ergo fizetnek majd utána, akkor miért is ne várhatna segítséget?
2012. jan. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, főként a 3. válaszolónak, mert nagyon érthetően leírta. Annyit viszon kérnék tőle ne szögezzen le elhamarkodottan semmit!!! 1, mert nappali tagozaton fizetős, államin levelezős vagyok, tehát biztosítva vagyok, és nem használom ki azt sem, hogy fizethetné mind a két sulimat az állam, 2. a párom külföldi tőkét hozott ide, aminek köszönhetően a válságideje alatt 15 embernek tudtunk és tudunk munkát biztosítani, ráadásul ő nem minimálbérre van bejelentve, mint ahogyan a mi cégünknél senki!!! Én a vizsga időszakom alatt csak betévedek a céghez, és vannak napok, amikor csak északa intézem a papírokat az iskola miatt! Ha én nem úgy fogalmazom meg hogy ott dolgozom, hanem úgy, hogy a párom tart el és természetesen rendesen adózik, én pedig segítek vagy nem neki az mind1, akkor jobb a megítélés? Mert az is előfordulhat, hogy valaki ma elhelyezkedik, egy hét mulva teherbe esik, akkor ő adó csaló lesz, vagy a juttatások miatt kezdett dolgozni??? Bocsánat, mert tényleg segítettek a válaszok, de ezt ki kellett írnom magamból, mert nem szeretem ha hamar ítélkezik valaki, mivel lehet nem is jön össze azonnal a baba! Csak arra voltam kiváncs, ha várok a suli végéig, ami 4 hónap még kb a bejelentéése, és már előtte sikerülne teherbe esni, akkor elég-e ha akkor jelentem be magam. Lehet én raktam fel rosszul a kérdést. Mégegyszer köszönöm, és jár mindenkinek a kezecske, segítettetek!
2012. jan. 10. 16:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!