Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Cukorterhelésen 10.7 lett a...

Cukorterhelésen 10.7 lett a cukrom, pedig egy hónapja nem eszek fehérkenyeret, krumplit, rizst, tésztát, cukrot minimálisan, akkor mitől?

Figyelt kérdés
28 hetes vagyok.
2009. márc. 11. 07:20
 1/3 anonim ***** válasza:
A terhességi diabétesznek hormonális okai vannak,nem azért alakul ki,mert valaki sok szénhidrátot eszik.Mivel azonban terhesség alatt gyógyszerrel nem kezelhető ez a probléma,ezért kell diétázni.Ha ez sem segít,akkor jön az inzulin.
2009. márc. 11. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Szia! Első terhességemnél 8,1 lett a cukrom, egy heti diéta után ellenőrizték, mivel nem változott, sőt, így inzulint kaptam. Két hétig voltam kórházban míg beállították. A 35 héttől a cukros kismamákat befektették. Nálunk ez nem történt meg a pici 34 hétre megszületett. Az tényleg nem számít, hogy mit eszel. Második terhességnél nem jött ki a cukor pedig mindent ettem. Most várom a harmadik babámat és szerencsére most sem jött ki a cukor. Remélem a diétával beáll a cukrod. Szép baba várást kívánok neked. 28 hetes kismama
2009. márc. 12. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Terhességi cukorbetegség

A terhesség alatti cukorbetegség (gestatios diabetes, GDM) a cukortűrés – terhesség alatt kialakuló vagy felismerésre kerülő – kóros méretű csökkenése. A terhesség cukorbetegséget kiváltó (diabetogén) hatása régóta ismeretes. Az élettani terhesség előrehaladtával a méhlepényben (placentában) termelődő hormonok hatására az inzulin hatékonysága fokozatosan csökken. A többszörös inzulin termelés ezt kompenzálja, így a vércukor a normális értékhatárokat nem haladja meg. Terhességi cukorbetegségnél a hasnyálmirigy nem képes kellő mértékben fokozni az inzulin termelését.

A betegség átlagos előfordulása 3-8 százalékra tehető, osztályunkon évente 80-100 kismamát érint.

Veszélyeztetetek: a 25 éven felüliek, a túlsúlyosak, akik családjában cukorbetegség fordul elő, előző terhességeik során gestatios diabetes, 4000 grammnál nagyobb magzat, méhen belüli elhalás, többszörös vetélés fordult elő. A betegség kialakulásának esélyét csökkenthetjük, ha a terhesség előtt a túlsúlytól megszabadulunk, egészségesen táplálkozunk, rendszeresen mozgunk.


Magzati veszély

Mivel a vércukor szabadon átjut a méhlepényen, így a magzatban is kórosan magas vércukor szint alakul ki. A magzat hasnyálmirigye válaszul az átlagosnál több inzulint termel, és segít a magzat vérében a vércukorszintet csökkenteni. Másrészről a hormon úgy is hat, mint a növekedési hormon. Ezért, valamint a túlzott tápanyagkínálat miatt a magzat extrém nagy méreteket érhet el (macrosomia). A nagy születési súly szülési sérülésekhez vezethet, császármetszést tehet szükségessé.

Terhesség során a terhességi magasvérnyomás, a terhességi mérgezés (toxaemia, praeeclampsia), lepényleválás, méhen belüli elhalás előfordulása gyakoribb.

Születés után a túlzott termelésre kényszerített hasnyálmirigy nem képes azonnal csökkenteni a működését, így az újszülött túl alacsony vércukor miatt szorul fokozott megfigyelésre, infuziós kezelésre. Nem kezelt esetekben az újszülöttnél sárgaság (icterus), alacsony calcium és magnézium szint, légzési rendellenességek is kialakulhatnak.

Későbbiekben a gyermek fokozott veszélynek van kitéve túlsúly, cukorbetegség kialakulására. Ellentétben a nem megfelelően kezelt „valódi” cukorbetegekkel, GDM esetén a fejlődési rendellenességek előfordulása nem magasabb, mint más egészséges terhességek esetében.

Természetesen megfelelő kezelés mellett a felsorolt következmények nem alakulnak ki.


Anyai veszély

Terhesség során enyhébb (pl. hugyúti fertőzések) vagy akár súlyos szövődmények (pl. a terhességi magasvérnyomás, a terhességi mérgezés (toxaemia, praeeclampsia), lepényleválás) jelentenek veszély.

A betegségben szenvedő nők 30 százalékánál már 7-10 éven belül, míg közel felében a szülést követő 25 éven belül valódi cukorbetegség alakul ki.

A terhesség és a szűrés nagy előnye, hogy mintegy „ablakot” nyit a jövőre, és már a nők húszas-harmincas éveiben fény derül arra, hogy kinél van hajlam cukorbetegség, magasvérnyomás, magas koleszterin és vérzsír szint kialakulására.

A fenti betegségek kialakulását egészséges táplálkozással, ideális testsúllyal, rendszeres testmozgással kerülhetjük el. Különösen ajánlott betartani a fenti tanácsokat ha a gestatios diabetes a terhesség 24. hete előtt alakult ki, nehezen beállítható volt, több terhességben is jelentkezett vagy a családban cukorbetegség fordul elő.

2009. márc. 12. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!