Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Elmagyarázná nekem valaki a...

Elmagyarázná nekem valaki a legújabb jogszabályokat a 2011-es szülési szabadsággal, tgyással, gyessel, gyeddel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Minden portálon más-más infót látok, és fogalmam sincs kitől kérdezhetném meg pontosan.Kistelepülésen élek, ahol még a védőnő sem egészen lehet tisztában a dolgokkal, mert egy nagyon régi tájékoztatót adott.Előre is köszönöm a segítséget!
2011. máj. 12. 14:22
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha teljesen biztosat szeretnél tudni, hívd fel az OEP-et, telefonon keresztül általánosságban tudnak válaszolni (tehát nem konkrétan a te esetedre), ha a saját esetedre vonatkozókat szeretnéd tudni, akkor pedig be kell menni hozzájuk a TAJ kártyával együtt (más nem kell).

Én úgy tudom, hogy ha a GYED lejártát követően nem telik el 180 nap (mint a te eseted), akkor a volt fizetésedtől függően vagy a minimálbér kétszerese az alap (ez a maximum), vagy a tényleges bejelentett jövedelem (mindig a kevesebb).

2011. máj. 12. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mármint a TGYÁS számításához. Ez a fontos infó lemaradt.
2011. máj. 12. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Idén a szabályozás nem változott olyan sokat.


Jelenleg a tgyáshoz és a gyedhez is szülést megelőzően 2 éven belül 365 biztosításban töltött nap szükséges.


Ezen túl a jogosultság feltétele tgyáshoz: a munkaviszony legfeljebb 42 nappal az igénylés előtt szűnjön meg, ebben ez esetben passzív tgyás jár - de gyed ilyenkor nem.

Gyed feltétele az, hogy igényléskor (tehát a tgyás lejárata után) is biztosított legyél, vagy hogy a munkaviszony a tgyás alatt szűnjön meg.


A tgyás 168 napig jár, és legfeljebb a szülés előtt 28 nappal kezdhető meg.

A tgyás lejárata után a gyed annyi ideig jár, amennyit biztosításban töltöttél, a minimálisan szükséges 365 nappal ez kb. a kicsi másfél éves koráig tart, ha 562 biztosításban töltött napod van, akkor viszont maximális ideig, a kicsi 2 éves koráig jár a gyed.


Amennyiben gyed már nem jár, úgy a kicsi 3 éves koráig vagy jogosult a gyesre.


Számítása: mindig az igénylést megelőző évben elért jövedelem az alapja. Ezt a jövedelmet akkor tudják megállapítani, ha volt 180 bérezett napod (munkanap, szabadság, betegszabadság ilyen). Amennyiben nem volt az igénylést megelőző évben, úgy az igénylés évét is figyelembe lehet venni, ha abban az évben megvan a 180 bérezett nap.

Ha nem volt ilyen nap, akkor megnézik miért nem. Ha azért, mert az igénylés előtti évben nagyobbrészt tgyásban, gyedben, vagy táppénzben részesültél (6 hónapot meghaladóan), akkor a szerződéses béred lesz az alap, azzal a kitétellel, hogy a tgyás is maximálva van, ugyanannyi a maximuma, mint a gyednek.

Ha egyéb okból nem volt bérezett napod, akkor a minimálbér alapján számolják az ellátásokat (amennyiben minimálbérnél kevesebbet kerestél, akkor minden esetben a béredet veszik alapul).


Ha valami kimaradt, kérdezz nyugodtan:)

2011. máj. 14. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

13:13!Nagyon szépen köszönöm, hogy érthetően leírtad, már kezd világosodni, így már nem tűnik anyira bonyolultnak, mert megvan a gyedhez, és a Tgyáshoz szükséges napom is.Ezek szerint a Tgyás továbbra is megmaradt(ebben nem voltam biztos).

A többieknek is köszönöm a segítséget!

2011. máj. 14. 14:33
 5/6 anonim ***** válasza:
13:13-as! Én azt szeretném kérdezni Tőled, hogy ezt honnan tudod ilyen pontosan? Mert nagyon szépen és érthetően leírtad! Ilyen dolgokkal foglalkozol a munkahelyeden vagy Téged is érintett? Csak mert engem is érint ez a téma, a második babát tervezzük és az a cél, hogy még a bérem alapján kapjam az ellátásokat!
2011. máj. 14. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
15.00- egyelőre nem foglalkozom vele (mert érintett vagyok - itthon vagyok a kisfiammal:D), de amúgy ezen a területen dolgozom:)
2011. máj. 14. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!