Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A magzatvíz vagy a koronboholy...

A magzatvíz vagy a koronboholy vizsgálatot csináltasam meg? Melyik jár kevesebb kockázattal? (már 36 éves vagyok, tehát érdemes megcsináltatnom) Mennyire veszélyes a babára?

Figyelt kérdés
2009. márc. 12. 16:57
 1/9 A kérdező kommentje:
korionboholy
2009. márc. 12. 16:58
 2/9 anonim ***** válasza:
mindekettőnek van vetélési kockázata. ugy 1% körül. orovsoddal beszéltél ezügyben? Ő mit ajánlott?
2009. márc. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Még nem beszéltem mert csak 5 hetes vagyok, majd jövő héten megyek orvoshoz.
2009. márc. 12. 17:10
 4/9 anonim ***** válasza:
Én is 36 vagyok,de én nem vállaltam egyiket sem,sőt a barátnőm sem vállalta 38 évesen. 27hetes
2009. márc. 12. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Én 35 éves multam most 19 hetes vagyok de nem vállaltam.Elöször a 123.heti vérvétellel csináltattam meg a Down kor szűrést.Az eredmény birtokában döntöttünk ugy hogy nem.Most a 16.heti vérvétellel szintén megnézték a kockázati tényetőt és ez sem indokolta.Az orvosom is azt mondta hogy valojában semmi nem indokolja.Még 24.hét körül elmegyek 4d-re.Mostanában sokan megcsináltatják még ugy is hogy semmi nem indokolja pedog van kockázata.Reméle segitettem az én történetemmel.
2009. márc. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia 1-2% szoktak mondani mind a ketőnél.

Korionboholy mintavétel


Korionboholy mintavétel során az orvos kis mintát távolít el a méhlepényt alkotó apró nyúlványokból, a korionbolyhokból. Ezt a vizsgálatot bizonyos magzati fejlődési rendellenességek felismerésére a 10-12. hét között szokták végezni. Korionboholy mintavétel alkalmazható amniocentézis helyett is, kivéve, ha magzatvíz mintára is szükség van, például akkor, ha a magzatvíz AFP szintjét is meg kell mérni.


A korionboholy mintavétel nagy előnye az amniocentézissel szemben, hogy sokkal korábban ismerik meg az eredményt. Így ha nem találnak elváltozást, a házaspár aggodalma hamarabb oldható. Ha van kóros elváltozás, a terhesség egyszerűbben, biztonságosabban befejezhető. A betegség korai felismerése szükséges ahhoz is, hogy megszületése előtt időben elkezdjék a magzat kezelését. Veleszületett mellékvese-túlműködésben (adrenális hiperplázia) például kortikoszteroid kezelést kezdhetnek adni az anyának, hogy leány magzatában megelőzzék a férfias jegyek megjelenését. Ebben az öröklődő megbetegedésben a mellékvesék megnagyobbodnak, és fokozott mértékben termelnek férfi hormonokat (androgéneket).


A beavatkozás előtt ultrahanggal tisztázzák, hogy él-e a magzat, meghatározzák a terhességi kort, a nyilvánvaló fejlődési rendellenességeket és meghatározzák a méhlepény helyzetét.


A mintavétel a korionboholyból történhet a méhnyak (transzcervikálisan) vagy a hasfal felől (transzabdominálisan). Mindkét eljárás során ultrahang irányításával, katéterrel és fecskendővel gyűjtenek szövetmintát, majd ezt elemzik.


A méhnyakon keresztül történő mintavétel során az orvos egy vékony, hajlékony csövet (katétert) vezet a hüvelyen és a méhnyakon át a méhlepénybe. A nő a vizsgálat során a hátán fekszik, csípőben és térdben behajlított lábbal. A megfelelő pozíció elérését általában térd vagy sarokkengyel segíti, hasonlóan a nőgyógyászati vizsgálathoz. A legtöbb nő számára a beavatkozás a méhnyakrák-szűréshez hasonló érzéssel jár, néhányan azonban kellemetlenebbnek találják. Ez az eljárás nem alkalmazható azoknál a nőknél, akiknek aktív nemi betegsége van, például herpesz, gonorrea, és nem végezhető krónikus (elhúzódó) méhnyakgyulladás vagy a méhnyak egyéb rendellenessége esetében sem.


A hasfalon keresztül történő mintavétel előtt az orvos érzésteleníti a has bőrét, majd a hasfalon keresztül egy tűt szúr a méhlepénybe. A legtöbb nő számára ez az eljárás nem fájdalmas. Néhány nőnek egy-két óráig enyhén érzékeny, fájdalmas a szúrás helye.


A korionboholy mintavételt követően a legtöbb Rh-negatív anyának, akiknek nincs Rh-faktor ellenanyaguk, anti-D ellenanyag injekciót adnak, hogy megakadályozzák az Rh-faktor elleni antitest termelődését. Az Rh-negatív nőkben akkor termelődnek ilyen antitestek, ha a magzat Rh-pozitív, és vére az anyai vérrel találkozik - ez a korionboholy mintavétel során bekövetkezhet. Ezek az antitestek károsíthatják a magzatot. Nem szükséges ilyen injekciót adnunk akkor, ha az apa vércsoportja Rh-negatív, mivel ebben az esetben a magzat is Rh-negatív lesz.


A korionboholy mintavétel kockázata hasonló az amniocentéziséhez, kivéve azt, hogy a magzat kezeinek és lábainak sérülésveszélye kissé nagyobb: 1:3000. Ritkán a korionboholy mintavétel eredménye bizonytalan, ilyenkor szükség lehet az amniocentézisre. A két vizsgálóeljárás pontossága hasonló.


Kapcsolódó kép »



Amniocentézis


Az egyik általánosan használt módszer a fejlődési rendellenességek szűrésére az amniocentézis. Az eljárás során magzatvízmintát vesznek. Az amniocentézist általában a 14. héten, vagy azt követőn végzik. Ha a mintavétel oka a magas AFP szint, a legjobb a terhesség 15-17. hetében elvégezni. Az amniocentézis lehetővé teszi, hogy megmérjék a magzatvíz AFP szintjét. Ez a vizsgálat a vér AFP szint meghatározásnál biztosabban állapítja meg, hogy van-e agy vagy gerincvelő fejlődési rendellenesség a magzatban.


A hasbőr érzéstelenítését követően az orvos tűt szúr a hasfalon át a magzatvízbe. Az eljárás során ultrahanggal ellenőrzik a magzat állapotát és irányítják a tűt. A magzatvíz-mintavételt követően kihúzzák a tűt. Az eredmény 1-3 hét alatt készül el. Az Rh-negatív anyáknak anti-D ellenanyag injekciót adnak, hogy megakadályozzák az Rh-faktor elleni antitest termelődését, ami az Rh-pozitív magzatokat károsítaná.


Az amniocentézisnek ritka az anyai vagy a magzati szövődménye. Néhány nő a beavatkozás után 1-2 órán át enyhe fájdalmat jelez. Kb.1-2% az esélye a pecsételő hüvelyi vérzésnek vagy a magzatvíz-szivárgásnak, de ezek általában rövid ideig tartanak és kezelés nélkül rendeződnek. Az amniocentézis következményeként kialakuló vetélés esélye 1:200. A tű okozta sérülés a magzaton nagyon ritka. Az amniocentézis kettős vagy többes ikerterhességben is elvégezhető.

2009. márc. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek, főleg az utolsónak itt minden benne van.

Még arra lenék kiváncsi, hogy a vérből való genetikai vizsgálat, ami kombinálva van genetikai ultrahanggal van - e olyan biztos mmint az előző két vizsgálat? Nem tudom érthető voltam -e?

2009. márc. 12. 21:49
 8/9 anonim ***** válasza:
Szia a 18:10-es vagyok sajna erre a kérdésedre nem tudok válaszolni,én a korionboholy vizsgálatott kértem (genetikai betegség végett) kb:13 héten vették le és 2 hét mulva lett kész. Én ugy voltam vele hogyha baj van akkor még a 16.hét előtt keljen megszülnőm (16.héten a magzat 16cm és 100 gramm),mert a magzatvízet csak a 16.hét köröl veszik le és arra 4.hetet kell várni ennél a magzat méretei a 21.héten (26,5cm a súlya 400 gramm).
2009. márc. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Szia.Egyiket se.Én a vérvizsgálatot választanám.Sajnos saját tapasztalat, hogy az 1% vetélési arány nagyon magas. Tavaly veszítettem így el a kisfiamat,aki a vizsgálat alapján egészséges volt, korionbiopsziát csináltattam.Nem akartalak megijeszteni, csak figyelmeztetni.
2009. márc. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!