Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Fogok GYED-et kapni? Mikor...

Fogok GYED-et kapni? Mikor kell intézni, mi kell hozzá?

Figyelt kérdés
34. hetes vagyok, szeptember elején szülök elméletileg. Azt tudom hogy a szülést megelőző 2 évben kell lennie 365 biztosított napnak, ami nekem valószínüleg meg is van, csak azt nem tudom hogy számít e, hogy a szülés időpontjában nincs munkaviszonyom (biztosítva vagyok, mert van tb-m , szóval jogosult vagyok eü-i ellátásra), az elmult 2 évben van 180 napom amikor regisztrált munkanélküli voltam(úgy tudom ez is számít) és van kb 200 valamennyi nap amikor munkaviszonyban álltam, ez a a munkaviszony 2010 április 1-2010 dec 31.ig tartott. minimálbérrel voltam bejelentve. van e értelme megigényelnem gyed-et, és hogyan kell? fog e járni és kb mennyi összegre számítsak?
2011. júl. 26. 11:31
 1/7 anonim ***** válasza:
Nekem is megvoltak a napjaim,sőt sokkal több volt,de azért nem kaptam gyedet mert a szülés napján nem álltam jogviszonyban munkáltatóval. Én is biztosított voltam az önkormányzat által.
2011. júl. 26. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Én is így fogok járni, azt hiszem...

Az időm meglenne, de a határozott idejű szerződésem le fog járni a szülés előtt 3 hónappal, és újra már nem sok esélyem lesz... Mégis ki venne fel pocakosan?

Micsoda egy kitolás! :(

2011. júl. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A tgyás akkor jár, ha szüléskor biztosított vgay, vagy a biztosítotti jogviszony legfeljebb 42 nappal szülés előtt szűnik meg. A gyed akkor jár, ha igényléskor is biztosított vagy, illetve ha a jogviszony a tgyás alatt szűnik meg.


Az, hogy fizeted a tb-t, csak az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira jogosít, pénzbenire (táppénz, gyed, tgyás) nem.


Vagyis ha nincs munkaviszonyod, akkor a 365 nap kevés, mert ez csak egy feltétel.


Álláskeresési támogatást már kimerítetted? Mert ha nem merítetted ki, akkor kérheted szülés előtt, így biztosított leszel a szüléskor kapni fogod tgyást.

Ahhoz, hogy gyedet is kapj, maradni kell néhány napnyi álláskeresési támogatásnak a tgyás letelte utánra, lejár a tgyás, igényled az álláskeresésit, a fennállása alatt igényled a gyedet - így az is járni fog.


Ha nem vagy már jogosult álláskeresésire, akkor nem leszel jogosult gyedre, csak az alanyi jogon járó gyesre.


Az előttem válaszolónak üzenem, hogy menjen be a munkaügyi központba, amikor megszűnt a munkaviszonya (3 hónappal szülés előtt), és kérdezzen rá, hány napra jár neki álláskeresési támogatás. Az alapján már tud kalkulálni, hogy szüléskor kapja, és maradjon a tgyás utánra is, a gyed miatt.

2011. júl. 26. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
jelenleg rendszeres szociális segélyben részesülök, mert áprilisban lejárt a munkanélkülim amit 3 hónapig kaptam (előtte dolgoztam), a szoc. segélyemm 28 500 Ft. Ez alapján vagyok biztosított. Úgy gondoltam, hogy ha ezt szülés után megszüntetem, igényelhetném a gyed-et, mert ugyebár egyszerre csak egyet vehetek igénybe. Akkor most nem fog járni???
2011. júl. 26. 13:42
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem, nem fog járni.


A szociális segély alatt nem vagy biztosított, csak jogosult vagy az ingyenes egészségügyi ellátásra.

2011. júl. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

JA, és szülés után a gyedet nem lehet igényelni, a gyedet leghamarabb a tgyás, vagy az annak megfelelő idő (168 nap) letelte után lehet igényelni.


Mivel nem felelsz meg a feltételeknek, gyest igényelhetsz.

2011. júl. 26. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hűha, ezek hasznos infók voltak!

Azt hiszem, át kell rágnom az idevonatkozó törvényt, és az ilyen trükkök is jól jönnek.

Köszi!

2011. júl. 26. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!