Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Hallottam a családi adókedvezm...

Hallottam a családi adókedvezményről! Mi a lényege és mikor lehet igényelni? 29hkm

Figyelt kérdés
2012. máj. 15. 21:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
AZ a lényege, hogy 1-2 gyermek után gyermekenként 62500 Ft-al csökkenthető az adóalap (vagyis a bruttó bér). A kedvezmény 91 napos magzat után is igénybe vehető, és amennyiben van annyi béred, 10 ezer forint pluszt jelent havonta.
2012. máj. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A magzat 91. napjától igényelheted vagy te vagy a férjed/párod. Tehát ti már bőven.
2012. máj. 15. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Az eddig járó hónapokra a jövőre beadandó adóbevallásban kérheted visszamenőleg. Ha ebben a hónapban intézkedtek valamelyikőtők munkahelyén, az e hónapra járót kapjátok a köv. havi fizuval / táppénzzel.

Ha megszületik a baba, újra kell igényelni.

2012. máj. 15. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Lefordítva:

Mi 3 gyerek után 100 ezer forinttal kapunk többet, vagyis ennyivel kevesebb adót vonnak le a férjem fizetéséből.

Azt hiszem ez függ a jövedelem nagyságától, de nem vagyok hozzáértő.

2012. máj. 15. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hol kell pontosan igényelni? Nekem most szűnt meg a táppénzem,de a munkaviszonyom ugyanúgy megvan, akkor inkább a párom igényelje vagy nekem is lehet? Mekkora havi netto jövedelemtől adják és meddig visszamenőleg?
2012. máj. 16. 00:37
 6/11 anonim ***** válasza:
A magzat 12.hetéig visszamenőleg.Mindegy ki igényli,ugyanúgy havi 10ezer.Nekünk a munkaügyibe adtak papírt,gyes és gyedet is ott tudjuk intézni majd.De városonként változó gondolom.
2012. máj. 16. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Először is kell kérned egy igazolást a nőgyógyásztól (vagy terhestanácsadáson), hogy betöltötted a 90. napot. Az igazolás fontos, bár a munkahely nem kérheti, de az apeh igen. Tőlem személy szerint még senki se kérte, de amilyen szerencsém van, ha nem lenne, biztos kérnék. Abban a hónapban, amelyikben betöltötted a 90. napot, jár az adókedvezmény. Érdemes megnézni a bérlapotokat, hogy mennyi nettó szja-t vonnak le egy hónapban. Ha van 10 ezer, akkor tök mindegy, ki igényli. Én bruttó 98000 Ft-on voltam tavaly, és az adójóváírás miatt nem tudtam volna érvényesíteni a családi adókedvezményt is, mert már nem volt annyi szja előleg, amiből igényeljem (kb. hétezer maradt, háromezret nem tudtam volna érvényesíteni). Tipikus "járni jár, de nem jut" szituáció. Nálunk ezért a párom igényli. Már megszületett a babánk, gyeden vagyok. Felemelték a fizumat 108000-re, ugyanakkor az adójóváírást megszüntették, mégsincs nettó tízezer az szja előlegem, csak 9200, tehát idén sem tudnám százszázalékig kihasználni a kedvezményt. Pl. Ha mindketten minimálbéresek vagytok, érdemes megosztani.
2012. máj. 16. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy most szűnt meg a táppénzed, azt jelenti, hogy már nem kapsz ellátást? És dolgozni sem dolgozol? Mert akkor te ne igényeld, mert nincsen adód, amiből lehetne igényelni. Igényelje a párod.


Viszont ő meg csak akkor igényelheti a várandósságod alatt, ha házasok vagytok. Ha nem vagytok, akkor majd jövőre, az adóbevallással egyidejűleg kérheti az egészet.

2012. máj. 16. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A munkáltatónál kell kitölteni elég nehézkesen értelmezhető nyomtatványokat, de majd a munkaügyis segít. Sok munkáltató nem vállalja az adóbevallás elkészítését akkor, ha van családi adókedvezményed, lehet, hogy magadnak kell majd megcsinálnod a szja bevallást.

Gondosan ügyelj rá, ellenőrizd a számládon minden hónapban, hogy jó összeget küldtek-e, különösen azidőtájt, amikor változik a jogosultsági feltétel. Számíts arra is, h az APEH ellenőrzésre beránt az éves bevallás után, mert kétszer is megnézik, hogy tényleg jogosult voltál-e a családi kedvezményre. Annak viszont az lesz az alapja, hogy az Államkincstár mennyi családtámogatást folyósított. (akkor is, ha a MÁK számolt rosszul). Ha tévedés történt az utalásnál, az adóbevallás után már hiába magyarázod...

2012. máj. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Riki13 válasza:

A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy és kettő eltartott esetén 62 500 forint,

három és minden további eltartott esetén 206 250 forint.

A családi kedvezményt a házastársak között meg lehet osztani, élettársak között is, de ahhoz valami külön nyilatkozat kell. A magzatot a 91. naptól lehet figyelembe venni, de ehhez valóban kell egy igazolás a nőgyógyásztól, illetve az adóbevallás kitöltésekor egy külön lapon kell róla nyilatkozni.

2012. máj. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!