Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Táppénzen vagyok itthon és a...

Táppénzen vagyok itthon és a munkáltatóm ( könyvelő hatására ) megkért, hogy amikor elhozom a táppénzes papírt a dokitól, az a bizonyos 9-es kód legyen feltűntetve. Ez nekem jár anyagi kieséssel?

Figyelt kérdés

2012. júl. 10. 11:12
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem.
2012. júl. 10. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
9-es kóddal jelzik, ha valaki terhesség miatt van táppénzen. Ez azt jelenti veszélyeztetett terhes vagy, még akkor is ha nem. A lényeg, hogy ez alapján a tavalyi béred 60%-át kapod. Ha csak megfázol, vagy ilyesmi betegség miatt vagy betegszabin (2 hét), akkor a körzeti orvos vesz fel és az másik kód, akkor az idei béred 70%-át kapod. Ennyi a különbség.
2012. júl. 10. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Még annyi a különbség, hogy a "sima" betegségnél van évi 15 nap betegszabadság, a veszélyeztetett terhességnél pedig rögtön táppénz van. Ez szerintem nem jár anyagi kieséssel, mivel a betegszabi ugyanúgy 60%, de mindent vonnak belőle, mint a bérből (és a munkáltató fizeti az egészet), viszont a táppénzből csak szja-t vonnak (és csak egy kis részét fizeti a munkáltató). Még annyi hogy a betegszabi beleszámít a bérezett napokba, a táppénz pedig nem.
2012. júl. 10. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Vagy 60%-át, vagy 50%-át kapod a tavalyi bruttó bérednek. Mivel betegszabi nem jár veszélyeztetett terhesség esetén, ezért kérte a munkáltató, hogy 9-es kód legyen a papíron.


Inkább jobban jársz, mert a betegszabi a 70 (60) %-ával bérezett napnak számít, és lehúzhatja a bruttó jövedelmedet.

2012. júl. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom, a 9-es kód a veszélyeztetett terhességet jelöli. Nekem mindig az volt a papíron, és az is vagyok.


37hkm

2012. júl. 10. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Azért jársz ezzel jobban, mert a betegszabi ami igaz, hogy 70%, de az beleszámít a gyedbe majd (és amúgy is csak 15 napra jár), míg a táppénz igaz, hogy csak 60%, de nem számít bele a gyedbe. Tehát nem rontja a gyed alapod. Ha sima betegszabi az is csak 15 nap de lehúzza a gyedet, így nem éri meg. És csak 15 napot vesztesz 10%-kal. Remélem érthető. :)

Megjegyzem 3. gyerekem várom, az első kettőnél még nem volt ilyen szabály, úgyhogy én ennek most örülök, hogy a teljes bruttómból számolnak és nem rontja 15 nap 70%!

2012. júl. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Összegszerűen nem is veszítesz 10%-ot, mert a betegszabi alatti jövedelemből mindent vonnak, míg a táppénzből csak szja-t.


Vagyis ha pl. 100 ezer bruttóból a bruttó betegszabi 70 ezer, és a táppénz 60 ezer, de a nettója a betegszabinak 45000, a táppénznek meg 50400.


vagyis a táppénzzel még jobban is jársz:)

2012. júl. 10. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Terhesen csak vedzélyeztetett terhességgel írhat ki az orvos, 9- es kóddal, mert ezzel akár 6 hónapot is betegen lehetsz!


Míg ha saját betegséggel ír ki az orvos, pl. Megfázás, vagy valami gyulladás, akkor kiír 1-2-3-4 hétre, majd azzal nem tarthat tovább betegen, mert havonta van főorvosi ellenőrzés, és ha kamuból ír ki, akkor őt nagyon megbüntetik, meg ugye te sem mész át a főorvosi felülvizsgálaton, mert nincs meg az a bajod, és maximalizálva van, hogy max. mennyi időre írhat ki egy betegséggel!

Pl. Tavaly baràtnőmet kírva az orvos veszélyeztett terhességel, lement a a szüleihez 2 hétre, elment a babája, abortusz, 2 nap kór.

Mikor haza ment, elment a körzeti orvoshoz, az jól letolta, hogy ha valami veszélyeztetett terhesként van otthon, nem mehet, nyaralni, vagy bárhová, mert azért van betegen, mert beteg, és otthon kell pihennie, ezért őt keményen megbüntethetik ha egy vizsgálatot kap, és ezt már nagyon nézik nem úgy mint régen, mivel más megyében látták el, a leleteken ott van hogy őt máshol látták el, nem az illetékes kórházban!

2 hétre kírta még betegre, a terhesség megszakítás végett, és mehetett vissza dolgozni.

2012. júl. 11. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!