Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Táppénz kérdésben segítene...

Táppénz kérdésben segítene valaki?

Figyelt kérdés
10 hetes terhes vagyok. Szeretnék eljönni táppénzre. Hogyan kell kiíratni magam ahhoz, hogy a tavalyi bérem után kapjam a táppénzt? Tavaly ugyanis sokkal jobban kerestem. Kell valami különleges megjelölés, vagy mindenképpen a tavalyi bérem után kapom? 6 éve dolgozom folyamatosan, de január óta más munkakörben, ezért sokkal kevesebbet keresek.
2013. máj. 7. 11:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
32%

Én úgy tudom, hogy mindenképp a tavalyi átlagbért nézik, ha több mint 2 éves folyamatos a munkaviszony.

Viszont veszélyeztetett terhesként 60% a táppénz, nem jár betegszabadság.

Viszont, ha szeretnél kicsit több gyedet kapni, akkor június végéig dolgozz, ha semmi nem indokolja a táppénzt, így tudnak napi bruttó átlagbért számolni a gyedhez, ami általában több, mint ha a szerződés szerinti béredet néznék!

2013. máj. 7. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
52%

Mindenképpen a tavalyi béred után fogják nézni, mert megvannak a szükséges napjaid. Én például jobban jártam volna, ha az ideit nézik, de ahhoz más kritériumoknak kell eleget tenni.

(Táppénznél automatikusan azt nézik, hogy biztosítottként megvan-e a 180 munkanapod az előző évben. Ha igen, aszerint kapod. Ha nincs, akkor nézik a tárgyévet, abban megvan-e a 180 nap. Ha abban sincs, akkor a munkaszerződésed dátumától kezdve nézik, és úgy számolják. Ugye előfordulhat, hogy egy éven belül nagyon sokat betegeskedtél, megsérültél, stb. Így azért van ennyi számítási mód. De csak ez a három számítási mód létezik jelenleg, rád értelemszerűen az első módszer vonatkozik.)

2013. máj. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2013. máj. 7. 16:21
 4/11 A kérdező kommentje:
Még annyi, hogy a tavalyiból a bejelentett bruttó alapján számolnak? Vagy beleszámítanak a jutalékok is? Mert a fizetésemnek van egy fix része, és erre bizonyos dolgok után kaptam jutalékot is minden hónapban.
2013. máj. 7. 16:24
 5/11 anonim ***** válasza:
49%

Beleszámítanak a jutalékok is!

De tényleg csak tanácsként: gondolom olyan november körül szülsz, vagy december. Tehát a tgyásodat még a 2012-es béredből számolják. Bruttó átlagbért számolnak, tehát a jutalékok is bele fognak a tgyásba számítani.

De a gyedet már 2014-ben igényled, így a 2013-as bért nézik. Ha nem lesz 180 bérezett napod(fél év) ebben az évben, mert most májusban eljössz táppénzre, akkor a szerződés szerinti béredet nézik alapul és ha most is kapsz jutalékot, akkor a gyedbe nem fog beleszámítani, mert több mint fél évet leszel táppénzen. Azért ajánlottam, ha teheted és nem vagy veszélyeztetett, akkor inkább júliusban menj táppénzre, így ha most is kapsz jutalékot, akkor az bele fog a gyedbe számítani. Ellenkező esetben nem.

2013. máj. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
52%

Utolsó,nem jól mondod!

- A gyermekgondozási díj összegének a megállapításánál alkalmazni kell a kedvezményszabályt, azaz, ha azért nincs az igénylőnek 180 naptári napi tényleges keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, akkor az előző ellátás alapját képező jövedelem alapján kell az újabb ellátás összegét megállapítani, azzal, hogy a maximumra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazni kell.


Tehát abból számítják majd,amiből a tgyást! Nem alapbérből,ezt nem is tudom hol hallottad.

2013. máj. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
68%
Utolsó válaszoló írja jól, ha nem lesz idén 180 bérezett napod, a gyed alapod gyakorlatilag a tavalyi béred lesz, nem a szerződéses béred, mert életbe lép a kedvezményszabály - mivel táppénz miatt nem lesz meg a 180 bérezett nap. A gyed alapja így megegyezik majd a tgyás alapjával - vagyis gyakorlatilag mindkettő alapja a 2012-es béred lesz. GYorsan gyere el táppénzre, mert ha idén meglesz a 180 bérezett nap, akkor az idei kevesebb béred lesz a gyed alap.
2013. máj. 10. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

Így van! Gyere el táppénzre,nehogy túllépd a 180 napot! :)


Sok sikert a babához!

2013. máj. 10. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
52%
77%-os válaszoló, a gyednek egyetlen egy esetben lehet alapja a szerződés szerinti bér - ha az kevesebb a minimálbérnél. Minden egyéb esetben másként számolják. (1. 180 bérezett nap alapján, annak hiányában 2. minimálbér alapján vagy 3. kedvezményszabály alapján)
2013. máj. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm mindenkinek!!! Ezzel nagyon jó hírt mondtatok most!!! :-)
2013. máj. 10. 11:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!