Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Mi a véleményetek az őssejt-le...

Mi a véleményetek az őssejt-levételről? Igényeltétek/itek?

Figyelt kérdés
2014. márc. 15. 21:43
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
Szia! En orvos vagyok, 2. Babámmal vagyok várandós, ès nem vetettem le az elsönél sem és most sem fogok. Szerintem ez az össejt terápia igen kis százalékban müködik, mert még nagyon gyerekcipöben jàrnak a kutatások. Én azt gondolom nem felelötlenség ha nem veteti le valaki. Pár 10 év múlva sokkal több értelme lesz.
2014. márc. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem meg pont azért kell amiért az első nem ajánlja.

Igen 10 év múlva több mindenhez jó lesz addig el is tartják, de a gyerekszülést nem halaszthatom el 10 évre ez miatt. Belegondolsz az elmúlt 10 évben mennyit fejlődött a világ és még ennyit fog, ha van rá lehetőséged és nem okoz gondot én levetetném.

2014. márc. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ez egy olyan kérdés, amit már 100szor feltettek itt és más fórumokon is. Az itt kapott válaszok egyáltalán nem fognak segíteni a döntéshozatalban, mert vannak mellette és ellene érvelők is. Mindkét megközelítésben van igazság. A jobb internetes szakirodalmak pedig angol nyelvűek. Nézd meg a Magyarországon ilyen szolgáltatást nyújtó 4 cég honlapját is árak, eddigi "eredmények" miatt. Ha Téged meggyőznek, és megengedheted magadnak, akkor vetessétek le. Ha annyira nem meggyőző számodra,h mikre lehet felhasználni és /vagy jelentősen megterhelné a kasszátokat, akkor ne. Mi mindig is tudtuk,h hogy fogunk tenni, az ellenkezőjéről soha senki nem tudna meggyőzni.
2014. márc. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, mindkét gyereknél.
2014. márc. 16. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha lenne ra penzem levetetnem mindenkeppen. De sajnos nem allunk ugy anyagilag, nagyon draga szerintem.
2014. márc. 16. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én is sokat vacilláltam, annyira, hogy félő, hogy elkéstünk vele. Megkötöttem online a szerződést a hétvégén, de a szett még 2-3 nap mire ideér, egészségpénztáron keresztül szeretném zároltatni az összeget, aminek szintén van egy átfutási ideje, minimum 5 nap, de nem ez a lényeg...

Én azért vacilláltam, mert orvos ismerősöm 4 unokával határozottan kijelentette, hogy NEM, pedig anyagilag simán megtehették volna. Ő azzal érvelt, hogy őssejtet felnőtt emberből is ki lehet nyerni. Az ő férje leukémiában halt meg és 10 nap alatt kinyertek a véréből őssejteket, de nem lehetett őket felhasználni, mert mutánsak voltak (vagy eleve hordozták a betegséget, ezt nem tudom pontosan). Gondolom ez a rossz tapasztalat vitte arra, hogy szerinte fölösleges. Utánanézve én is azt találtam, hogy többnyire pont annál nem lehet felhasználni, akié az őssejt, mert örökletes betegség esetén hordozza a hibás gént. Ráadásul a mennyisége se elég egy felnőtt embernek, kb. 40 kg-os embereket tudnak ilyen módon kezelni. Több értelme van ma még az őssejtbankoknak, ahol a nagy közösből keresnek donort. Az sem világos számomra, hogy baj esetén hogyan kerül egyáltalán szóba a kezelés lehetősége? Attól félek, nagy szerencse (vagy sok pénz) kell ahhoz, hogy valaki olyan kezekbe kerüljön, ahol felmerül az őssejtekkel gyógyítás lehetősége. De azért nem elhanyagolható az az érv, hogy rokonnál, testvérnél nagy valószínűséggel fel lehet használni. Plusz vannak azért szerzett betegségek, amik nem öröklődnek, ilyen esetekben biztosan nagyszerű dolog, ha van egészséges őssejtünk fagyasztva. Az én anyukám leukémiában halt meg, olyan fajtájában, ami állítólag nem örökletes. Mivel volt a családban olyan betegség, amire kifejezetten való az őssejt kezelés, ezért is döntöttem a levétel mellett. De nem értek igazán hozzá. A leukémiásoknak szoktak csontvelő donort keresni, anyámnál ez soha szóba se jött. Utánaolvastam és sajnos az ő leukémiáján nem segített volna. Az is megingatott, hogy még a Krio tájékoztató füzetben is ott van, hogy egészséges emberből kinyerhetők őssejtek felnőtt korban is. Más cikkben olvastam, hogy minek akkor fagyasztani, ha élő emberekből is hozzájuthatunk. Lehet kifejezetten őssejt-donornak jelentkezni, mintha csak vért adnánk. De azért átgondoltam, és nem biztos hogy olyan kellemes a donorkodás, főleg nem ha csontvelőből veszik ki. Ráadásul egészséges emberből veszik ki, betegből már nem biztos hogy van értelme. Márpedig az ember akkor gondol ilyesmire, ha már megbetegszik és nem veteti le előbb. Eléggé eltántorított, hogy neves magyar szaktekintélyek cikkeit találtam, akik őssejtbeültetéssel foglalkoznak, és ellenzik ezt a magán őssejtbankolást. Ők is azt írják, hogy többnyire magánál a betegnél nem lesz felhasználható a saját őssejtje. Végül megkérdeztem egy sejtbiológus rokonomat, ő viszont határozottan mellette érvelt. Azt mondta, az újszülött 9 hónapos őssejtjei még nagy valószínűséggel nem mutálódtak sehogy, míg ahogy idősödünk, annál nagyobb az esély arra, hogy hiába nyerhető ki belőlünk, az az őssejt már mutáns lesz. Van egy kollégája, aki pont azzal foglalkozik, hogy felnőtt emberből hogyan, milyen módon nyerhető ki őssejt, de még ez is elég gyerekcipőben jár. Én találtam cikket arra vonatkozóan, hogy az őssejtek szaporíthatók, illetve folynak az ez irányú kutatások, tehát nem biztos, hogy akadály az, hogy max. 40 kg-os ember kezelhető egy újszülött őssejtjeiből, hiszen ha szaporíthatók, akkor ez is megoldódik. Végülis nagy nehezen sikerült döntenem, de teljesen nem vagyok róla meggyőződve, hogy nem dobok-e ki egy halom pénzt az ablakon.

2014. márc. 16. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!