Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » 39. héten vesznek még le...

39. héten vesznek még le magzatvíz-mintát? Vagy ebben az esetben csak magzatvíz vizsgálat van?

Figyelt kérdés
Amiatt kérdezem, mert állítólag több hét, mire megérkezik az eredmény, és szerintem addigra meg is fogok szülni. Viszont terhességi cukorbetegségem van (amit természetesen diétával karbantartok), aminél elméletileg protokoll ez a beavatkozás, és még nem estem át ilyenen.

2018. jan. 4. 15:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Vétel már nincs, csak vizsgálat. Ez úgy történik, mint egy nőgyógyászati vizsgálatkor, felhelyezik a kacsát, ezután egy csövet és ezen keresztül nézik, hogy rendben van e a magzatvíz színe. Szóval eredményt rögtön mondanak.
2018. jan. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Mindkét terhesség alatt gdm-em volt, a másodiknál inzulin is kellett a diéta mellé, de ilyenről soha szó sem volt
2018. jan. 4. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
1es vagyok. A magzatviz vizsgálat nem a terhességi cukor miatt kell, hanem hogy megnézzék nem zöld e a magzatvíz. Valamelyik kórház csinál már 39.héten, de valamelyik csak betöltött 40 után.
2018. jan. 4. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Mindhárom gyereket túlhordtam,a 3.nál cukros voltam, egyszer sem néztek magzatvizet.
2018. jan. 4. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

ÖÖÖ, szerintem itt kicsit összekeverednek a dolgok.


1. Magzatvíz-mintavétel = amniocentesis. A hasadon keresztül beszúrnak egy tűt, kiszívnak egy kis magzatvizet, majd genetikailag megvizsgálják a benne lévő magzati sejteket. Ennek a vizsgálatnak akkor van értelme, ha:

a. Fokozott kockázata van annak, hogy a magzatnak valamilyen genetikai rendellenessége van. Pl. az UH-n láttak valamit, ami bizonyos genetikai betegségeknél fordul elő, vagy mondjuk az anya elég idős (35 év feletti), olyan dolognak (gyógyszer, sugárzás) volt kitéve, ami genetikai károsodást okozhat.

b. Ha van bármiféle relevanciája az eredménynek. Emiatt van az, hogy 16-18 hetesen végzik, hiszen ha kiderül, hogy tényleg beteg, akkor még 20-24. hétig el lehet vetetni. 39 hetesen már nem lehet megszakítani a terhességet, tehát mire is mennél vele, ha kiderülne, hogy valami baj van?


2. A magzatvíz vizsgálata többféleképpen történhet. Egyrészt létezik az amnioszkópia, amiről már itt írtak pár szót. Ennél a vizsgálatnál a nyitott méhszájon keresztül megnézik a magzatvíz színét, amiből a magzat állapotára lehet következtetni. Ezt jellemzően csak a terminus betöltése után (40. hét után) szokták végezni, akkor is természetesen csak akkor, ha kivitelezhető (zárt belső méhszájon keresztül nem lehet megnézni). Egyébként ez sem kötelező vizsgálat, tudtommal kivették a terhesgondozási protokollból.

A magzatvíz mennyiségét lehet vizsgálni még ultrahanggal is, azaz meg lehet nézni, hogy kb. normális a mennyisége/túl kevés/túl sok. Ezt minden biometriai vizsgálatnál (ahol a magzatot lemérik) alapból elvégzik.


A cukorbetegség hajlamosíthat bizonyos genetikai rendellenességekre, de attól még az amniocentesis nem kötelező és nem protokoll szerinti vizsgálat. Őszintén szólva olyanról még nem hallottam, hogy pusztán terhességi cukorbetegség miatt csináljanak magzatvíz-mintavételt. Már csak azért sem, mert az amniocentesist, mint mondtam 16-18. hét között végzik, míg a diabetes szűrést 24 hetesen.

A terhesség előtti cukorbetegségnél lehet, hogy felajánlják a vizsgálatot, de kötelezőnek semmikor sem kötelező.

2018. jan. 4. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!