Kezdőoldal » Ismerkedés » Társkeresés » Mit gondoltok erről a sztoikus...

Mit gondoltok erről a sztoikus idézetről? (Elsősorban férfiak)

Figyelt kérdés
Mindaz, amiért az emberek lelkesednek, minden, aminek a megszerzéséért izgulnak és fáradoznak, a legkisebb örömöt sem adják nekik. Mindaddig, amíg ezen fáradoznak, azt gondolják, hogy az ő boldogságuk abban van, amiért megszenvednek. De csak érjék el a vágyukat, rögtön elkezdenek újra vágyakozni, bánkódnak és irigykednek amiatt, amijük még nincs. Nem mihaszna vágyaink kielégítésével érhető el a nyugalom, hanem ellenkezőleg, az ilyen vágyaktól való megszabadulással. Ha meg akarsz győződni ennek igazáról, fektess feleannyi munkát az üres vágyaktól való megszabadulásra, mint amennyit eddig a megvalósulásukra fordítottál, és te magad is hamarosan meglátod, ha így teszel, sokkal több nyugalmat és boldogságot kapsz. (Epiktétosz)

2022. máj. 8. 18:04
1 2 3
 1/21 anonim válasza:

1. Az emberek többsége valóban rossz hatásfokkal tudja előre megsaccolni, hogy mi mennyire fogja boldoggá tenni, és ebből adódóan sok energiát öl olyan dolgokba is, amiknek később nem örül (annyira, mint várta). Ezen a ponton egyetértek.

2. Azzal viszont nem értek egyet, hogy minden vállalkozás ilyen lenne. Küzdöttem már sokszor olyan dolgokért, amiknek nagyon tudok örülni azóta is.

3. Az embernek vannak bizonyos testi és lelki szükségletei, amiket ha nem elégít ki, akkor nem érzi jól magát. Ezektől a vágyaktól megszabadulni nem lehetséget (nem tudsz leszokni pl. az éhségről, de a "finomabb" szükségletekről, pl. a társ utáni vágyról sem). Sőt, véleményem szerint éppen ezen szükségletek ki nem elégítése okozza azokat a valóban kontraproduktív vágyakat, amiket hiába kergetsz, nem fogod jobban érezni magad - épp azért, mert pótcselekvésekről van szó.

2022. máj. 8. 18:26
 2/21 A kérdező kommentje:

#1


Ez jó meglátás.


De mi a helyzet ha a pótcselekvések nem döntés kérdései, hanem egyedüli alternatívái a szenvedés/vágyakozás csökkentésének?

2022. máj. 8. 18:47
 3/21 anonim válasza:

Hát fene tudja, célok és vágyak nélkül nem üresedik ki az élet? Úgy értem, hogy sokan például itt a gyakorin is arról panaszkodnak, hogy nincs miért élni, tök üres az életük. Folyton azt kapják tanácsnak, hogy keressenek célokat. Erre most még ezt is elvegyük tőlük?

Másik oldalról persze, amit még nem értünk el, azért hajtunk. És amint megvan, pont azért, hogy ne üresedjen ki az élet, új célok után nézünk. Szóval én nem igazán értek egyet vele. Mindemellett szeretem az egyszerűséget. Az igazság valahol a kettő között lehet.

2022. máj. 8. 19:27
 4/21 anonim válasza:

És amúgy okosak voltak ezek a rómaiak, de nem a mai kor feltételei, elvárásai mentén. Óvatosan kell befogadni az ilyen filozófiát.


(3-as voltam)

2022. máj. 8. 19:30
 5/21 anonim válasza:

#1 rendkivül bölcs!


"véleményem szerint éppen ezen szükségletek ki nem elégítése okozza azokat a valóban kontraproduktív vágyakat, amiket hiába kergetsz"


ha az alapvető szükségleteink rendes kerékvágásban adagolódnak az életben, nem keresünk irreális és felesleges pótszereket

2022. máj. 8. 19:33
 6/21 A kérdező kommentje:

#3


És mi értelme van olyan céloknak és vágyaknak amiket SOHA nem lehet elérni?

2022. máj. 8. 19:34
 7/21 anonim válasza:
Talán az, hogy irányt ad az életnek. Nem mindig a célbaérés a legtöbb öröm forrása. Van, hogy az odafelé vezető út is nagyon kellemes, sok boldogságot rejt :)
2022. máj. 8. 19:44
 8/21 A kérdező kommentje:

#7


Nekem nem adott. Inkább csak mégtöbb szenvedést.

Számomra sokkal kevésbé fájdalmasabb bármiféle vágyak után futkosni. Mert annak mindig pofáraesés lesz a vége.

2022. máj. 8. 19:55
 9/21 anonim válasza:
Lehet, hogy egyszerűen csak nem megfelelő célokat tűztél ki magad elé. Olyasmit ami felé az út inkább szenvedős. De ez az egy eset alapján általános filozófiát felállítani dőreség volna
2022. máj. 8. 20:23
 10/21 A kérdező kommentje:

#9


Legyen párom, majd legyen családom. Ez volt a célom.

De az efelé való igyekezet sokkal több szenvedést okozott mint örömöt.


Így kevésbé fájdalmasabb ha szimplán nincs semmilyen célom.

2022. máj. 8. 20:43
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!