Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Szükséges a KRESZ? (Ha már...

Szükséges a KRESZ? (Ha már egy kategóriára meg van)

Figyelt kérdés

Meglévő (FRISS) B kategóriás jogosítvánnyal rendelkezem.

A krédésem azzal tenném bővebbé, hogy a jó idő beköszöntével az A2 es jogosítvány letételén gondolkodom. Magyarán mivel ez egy külön "kategória" köteles vagyok erre is 30e. forintot kidobni, amikor a kresz többé kevésbé ugyanaz de a műszaki különbözik ? Tehát megléphető-e egyből a forgalomra való gyakorlás tanpályán ?

Ugyanis a mi keresz sulinkba együtt tanulták a motorosok és az autósok is a KRESZT, ezért sem értem ha ez az egész nem meg valósítható.


2020. márc. 21. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
Igen, ki kell dobnod azt a 30ezret az ablakon. Sajnos újra kell autósiskolába menni.
2020. márc. 21. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Egy kicsit úgy érzem szemét megoldások zöme, lehúzással társulva. :/
2020. márc. 21. 23:31
 3/6 anonim ***** válasza:
12%

Akkor szar suliba jártak szerencsétlen motorosok :) Sajnos engem is ilyenbe raktak, pedig a suli honlapján nagyban volt hirdetve, hogy a suli tulaja is egy nagy motoros.


Ideális esetben más a tananyag. Máshogy, máshol vannak a kezelőszervek, más picit a műszaki / fizika része is picit, illetve más perspektívából kéne megmutatni a KRESZ-t.


És igen, külön KRESZ tanfolyamra meg utána vizsgára kell menned, ugyanúgy, mintha C-re mennél. Ott sem elég, hogy anno valamikor megcsináltad a B-t. Sőt, akkor mondhatnád, hogy de hát te egy nagy dízel furgont vezetsz, minek kamionnal forgalomban gyakorolni, az alig magyobb mint egy Transit. Adják inkább oda egyből a C-t. Meg a D-t is akkor már :)

2020. márc. 21. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
58%

Figyi 2015-ben csináltam a B-t 2018-ban C-t ugyan úgy kellett kreszezni, sőt E-t és D nél is kellett a kresz 2019-ben, úgy volt reggel 9-re E kresz ( meg szerkezet ) aztán 11-re meg vissza D kresz-re. :D :D


22/F

2020. márc. 21. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
94%

Jogszabályi rendelkezés határozza meg, hogy milyen kategória estén, milyen meglévő kategória, vizsga alapján mentesül valaki az elméleti tanfolyam elvégzése alól.

┌─ 11. §

(1) Gyakorlati vizsgára az bocsátható, aki – életkori, iskolai végzettségi stb. feltételek mellett - az összes elméleti vizsgatárgyból sikeresen vizsgázott, vagy a vizsgakötelezettség alól mentesült. ─┘

Az összest azért írják, mert pl. „C” kategória esetén a közlekedési alapismereteken kívül van járművezetés elmélete elméleti vizsga is.


┌─ 11. §

(5) Mentesül az elméleti tanfolyam és vizsga alól és gyakorlati vizsgára bocsátható, aki

a) „A2” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „A1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik és két éven belül „A1” kategóriára sikeres elméleti vizsgát tett;

b) „A” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „A2” vagy „A1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik és két éven belül „A1” vagy „A2” kategóriára sikeres elméleti vizsgát tett;

c) „C” kategóriás vizsgához - két évnél nem régebben szerzett - „C1” kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezik. ─┘

240/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól

Ez a rendelet rendelkezik arról is, hogy mely tanfolyamok tarthatók együtt:

┌─ A közúti járművezetők képzésére vonatkozó részletes eljárási rend

3.4. Az együtt tartott tanfolyamok

Együtt tartott tanfolyami foglalkozásokat a következő kategóriákban lehet szervezni:

a) „AM”, „A1”, „A2”, „A”, „B1”, „B” és „B96”

b) „BE” és „D1E”;

c) „B” és „T”;

d) „C1” és „C”;

e) „C1E”, „CE” és „DE”;

f) „T” és „K” (kerti traktor és állati erővel vont jármű).

Az együtt tartott oktatást külön, kategóriánként kell a tanulmányi naplóban feltüntetni. ─┘

Tehát, ha különböző kategóriás képzésekre jelentkezettek együtt tanulnak is, egy-egy tanuló csak egy kategória tanfolyami résztvevője – amelyikre jelentkezett –, és csak abból tehet elméleti vizsgát.


Érvelést nem tudok, csak a jogszabályi rendelkezés vonatkozó részeit ismertettem.

Ennek alapján, ha van „B” kategóriás vezetői engedélyed – mindegy mikor szerezted –, az nem mentesít semmilyen más kategóriához szükséges elméleti tanfolyam és vizsga alól.

2020. márc. 22. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Majatom ***** válasza:
100%
Így van, újra kell csinálni. Sőt, jobbat mondok, nekem a B kategóriához megadták a T (Traktor, mezőgazdasági vontató) kategóriát, de korlátozva volt 185, vagy 186-os kóddal, már nem emlékszem pontosan, hogy nehéz pótot nem lehet vele húzni. Mikor csináltattam a mezőgazdasági vontatói jogsit, akkor is újra kellett kresz vizsgát tenni, és mikor meg lett, annyi változott a jogsimon, hogy nem volt benne a korlátozó kód.
2020. márc. 23. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!