Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kérdés lent ?

Kérdés lent ?

Figyelt kérdés

Tudom hogy már az agyatokra megyek de mostmár rájöttem hogy működik a tehergépkocsik váltója.Az előző válaszadók eggyike sem írta le teljesen helyesen,mindegyikben volt hiba.


[link]


Tehát:A tehergépkocsik váltója 12,16 vagy tizen akárhány sebesség ide vagy oda ez így nem igaz.Kapcsolható sebességből maximum 4-5 van vagy kevesebb,és ezeket a sebességeket osszuk szorozzuk.A kimenő tengely végén van egy bolygóműves szorzóműkerék,érthetően ezzel szorzunk.Aztán a vidón jól látható hogy balról az első kapcsoló lenne a felező amit két állásba kapcsolhatunk:vagy a nagy fogaskerékre ami egy vele hasonló esetleg kissebb fogaskereket hajt meg,vagy egy kis fogaskerékre ami nagyot hajt meg,ezzel létrehozva egy felező áttételt.Felessel kezdünk.A videóban nem írja a feleket hanem 1-16ig de normálisan így van 0.50,1,1.50,2,2.50,3,3.50,4,4.50,5,5.50,6,6.50,7,7.50,8

Tehát 1-8 ig minden sebesség közé beiktatnak egy felest.1-4 ig ugyanúgy váltunk mint minden más váltóval.Ezután egy kapcsolóval a botváltón bekapcsoljuk a bolygóműves szorzóműt és kezdjuk előröl.Újra berakjuk eggyesbe ami már 5ös lesz és ugyanígy felfele nyolcigl.De ez így még mindig csak 8 sebesség.A felezőkkel jön ki a 16.A motor felől jövő tengely meghajt egy fogaskereket és ez adja tovább az erőt az áttét tengelynek amiből lehet kettő is hogy erősebb legyen de a videón amit kültdtem csak egy van.Na ez a meghajtott fogaskerék nem sokban különbözik méretre attól a fogaskeréktől aminek átadja az erőt de semmiképp sem kissebb nála.Viszont:Van egy másik fogaskerék ami ugyanezt a célt szolgálja viszont ez már kissebb és egy nála nagyobb fogaskeréknek adja át az erőt na így jön létre a felező áttétel.Tehát ha a váltó be van rakva eggyesbe akkor a motor felől jövő tengely a nagy fogaskereket hajtja ami így egy (nem sokat de) gyorsító áttétel.Ha az eggyest el akarom felezni akkor a motor felől jövő tengelyt rákapcsolom a kicsi fogaskerékre ami egy nála nagyobbat hajt meg és így egy felező áttétel jön létre tehát az eggyes el van felezve.Mind ezt el tudom játszani az öszzes sebességgel és így jön ki a 16.VISZONT sehol a kérdés.De.Olvassátok el amit írtam és ha valamit rosszul gondolok javítsatok ki csak ennyit kérek,mert magamtól jöttem rá erre órák hoszzán át való kereséssel úgyhogy amíg nem helyeselitek mindig fenn áll az esélye hogy hibás az "elmélet"



#sebességváltó #tehergépkocsi #felező #Bolygóműves szorzómű #12 sebesség #16 sebesség
2020. máj. 15. 13:13
 1/1 A kérdező kommentje:
Valaki????????
2020. máj. 16. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!