Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mekkora sebesség számít...

Mekkora sebesség számít akadályozásnak?

Figyelt kérdés

Hétfőn délután jöttem haza melóból, mikor utolértem egy buszt. Nem én voltam közvetlen mögötte, hanem kb. 10. voltam a sorban. Ez egy olyan szakaszon történt, ahol végig 90-es sebességkorlátozás van, de elég kanyargós az út ahhoz, hogy ne lehessen előzni (tiltva is van, kivéve egy-két szakaszon). Ezzel alapvetően nem lenne baj, sokszor szoktam buszok mögött haladni ezen a szakaszon, viszont ez most annyival volt más, hogy nagyjából 40 km/h-s átlagsebességgel jöttünk csak. Volt, ahol 30 alá lassult a buszos. Lakott területen kívül, ahol 90-el biztonságosan el lehet jönni. Ennek az útszakasznak a végén mikor elkanyarodtam láttam a kocsisort, legalább fél kilométer hosszú volt már.

Ez a sebesség akadályozásnak számítana már? Én eddig azt gondoltam hogy igen, viszont eljöttünk egy sebességmérő rendőrautó mellett, és ők sem szedték ki a buszost, tehát akkor ez alapján arra következtetek, hogy szerintük is elfogadható volt ez a sebesség.

Másik, hogy ha ilyen lassan szeretne haladni valaki, akkor neki nem kellene elengednie a többieket? Volt ezen a szakaszon 3 buszmegálló is, egyikbe se ment be, mert nem volt fel/le szálló (gondolom).


Illetve még egy kérdésem lenne, hogy ma már nem büntetnek a forgalom akadályozása miatt? Nagyapámmal jöttem aznap este, ő mondta is hogy régen mikor megszerezte a jogosítványát, az első büntetést nem sokra rá emiatt kapta, mert akkor még büntettek azért ha valaki pl. 60 helyett 40-el ment városban.



2020. jún. 25. 10:37
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Buszok és teherautók számára nem 90, hanem 70 km/h a megengedett legnagyobb sebesség lakott területen kívül. Ezzel együtt, ahol személyautók 90-nel mehetnek, valószínűleg nagy jármű esetén is indokolatlan lassú a 30-40 km/h. Elvileg büntethetnék, de jogilag sokkal biztosabb a gyorshajtók fényképezése, ezért valószínűleg nem foglalkoznak a lassú járnűvekkel.
2020. jún. 25. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
35%
A buszos a menetrend miatt ment lassan, mert időkorlátok vannak. Nem érhet be sem előbb sem később sokkal...
2020. jún. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#1: Csak 70-el mehetnek? :O Ezt se tudtam. Amúgy sok távolsági járat jár ezen a szakaszon, azok szoktak 100 felett is menni elég gyakran. Ezért is volt nekem olyan furcsa ez a sebesség.
2020. jún. 25. 10:50
 4/10 A kérdező kommentje:
#2: Ez mondjuk logikus magyarázata lenne a lassúságnak. De ezt manapság így szokták megoldani? Amikor én még buszoztam, akkor mindig úgy csinálta a sofőr, hogy ha több perccel előrébb volt a menetidőhöz, akkor a megállóban vártunk addig, amíg kellett, nem az úton jött lassabban.
2020. jún. 25. 10:52
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

Azért nem tudom milyen autó lehet az ami nem tud megelőzni egy 40km/h-val közlekedő buszt....


Persze nyílván nem az utolsó autónak kell elkezdenie az előzést hanem a busz mögött lévőnek, de még én is a fostalicska szívódezső lusta autómmal lazán leelőzök egy 40km/h-val közlekedő autóbuszt egy kanyargós úton (pl Vértesben)

2020. jún. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#5

Nem az autón múlik, hanem vannak sofőrök akik nem szeretnek kanyargós, beláthatatlan úton, esetleg szembeforgalomnál előzni....

2020. jún. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

Elég sokfelé jártam már az országban de nem igazán tudok olyan helyet ahol kilómétereken keresztül ne lehetne biztonságosan megelőzni egy buszt akár kanyargós dimbes dombos helyen.


Valóban inkább a sofőr félős :)

2020. jún. 25. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
53%
Jó neked akkor, valami alföldi sztráda mellett élhetsz. :) Az országnak vannak hegyesebb, dombosabb részei is ám, ahol jó ha 100 méteren egyenes az út. Sőt, forgalom is szokott lenni.
2020. jún. 26. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ha lassabban mész, mint a mögötted jövő szeretne az már akadályozás. De önmagában az akadályozás nem tilos, csak az indokolatlan akadályozás.

Az hogy nézed a tájat vagy hogy betartod a menetrendet és ezért mész jelentősen lassabban, az nem valós indok. De ha mondjuk műszaki hiba, egészségügyi okból stb. miatt akadályozol, az teljesen szabályos.


#3: Buszokra az általános sebességkorlátok vonatkoznak, tehát: 50/70/70/80, egyes buszokra engedélyezett autópályán a 100, tehát ezekre 50/70/70/100.

100-nál gyorsabban haladó buszt nem valószínű, hogy láttál, mert a 3,5 t feletti járművekben van tachográf és sebességhatároló. Tehát alapból nem tud gyorsabban menni 100-nál, ha valahogy mégis megbütyköli a sofőr és gyorsabban megy, akkor utána még hetekig megbüntethetik a tachográf alapján.

2020. jún. 27. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ.

3 éve járok autóval, előtte buszoztam jó sokáig szinte ugyanazon az útvonalon, ahol most járok be melózni. Volt este 5-6 fele egy járat, aminek annak ellenére hogy csak helyközi volt, távolságinál 1-2 perccel kevesebb idő volt megadva menetidőnek. A megállók számát tekintve pedig valahol az átlagos helyközi és a távolsági között volt. Szerettem azzal a járattal jönni, mert azon a sofőrnek rendes sebességet kellett diktálnia hogy beérhessen időben. Ilyen busz volt (a típusát most hirtelen nem találtam meg a neten, csak ezt a képet): [link] Párszor lemértem a telefonos GPS alkalmazásommal, gyakran ment 110-es tempóval is, városon kívül, normál főúton. Egyébként ez a járat még a mai napig megvan, múltkor sikerült is neki utolérnie (csak aztán elváltak az útjaink), akkor óra szerint jöttem 100-al. Tachográf meg sebességhatároló nem tudom hogy van-e benne, szerintem nincs. De a legnagyobb sebességgel nem ilyen buszon utaztam, hanem még egy régi, asszem 260-as Ikarusszal, kb. 8 évvel ezelőtt. Az a járat amivel menni akartam haza nem indult el, nem is állt be busz a megállóhelyre a pályaudvaron. 15 perccel később jött helyette egy pótló, kiszállt a sofőr, hangosan elmondta hogy a kollégája lerobbant, gyorsan mindenki szálljon fel mert neki még oda kell érnie egy másik fuvarhoz. Az amúgy 30-40 perces utat 19 perc alatt tettük meg. A legelső ülésen ültem akkor, ahonnan ráláttam a sebességmérő órára. Azt nem tudom hogy pontosan mért-e, de az egyik nagyobb lejtőnél kicsivel 120 előtt kapcsolta az utolsó sebességfokozatot neki, és onnan még gyorsult a busz. Érzetre biztosan több volt mint a GPS-es 110, tehát lehet jól mért. Ez volt a pozitív csúcs sebességben, amit a kérdés eredeti szövegében leírtam, az meg a negatív.

2020. jún. 28. 00:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!