Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Fékfolyadékot lehet regeneráln...

Fékfolyadékot lehet regenerálni házi eszközökkel? Miért barnul meg a legtöbb fékfolyadék hevítés hatására?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A fékfolyadékot időnként cserélni kell, mert teleszedi magát vízzel, és csökken a forráspontja. Arra gondoltam, hogy minek már a nagytőkéseket gazdagítani új fékfolyadék vásárlással, hisz elég kiforralni a víztartalmat és kész!


A dolog adja magát, hisz például a földgázt is fékfolyadékszerű anyaggal szárítják a csővezetékes szállítás előtt. A használt triglikol stabil és hevítéssel regenerálható.


Ki is próbáltam: Az elmélet gyakorlata tökéletesen működött - húsz perc alatt 130 C fokról 240 C fokra hajtottam fel a forráspontját a tesztelt kb. fél liternyi öreg fékfolyadéknak. Nem kellett rektifikáló feltét sem visszahűtő, nagyon jól ment a folyamat egy részlegesen letakart főzőpohárban. A probléma ott van, hogy a halványsárga folyadék megsötétült - kb. olyan lett, mint az erős kávé. Ráadásul zavaró mennyiségű fekete csapadék is kivállt belőle a kihűlés után.


Meg tudja valaki magyarázni, hogy miért változott el a fékfolyadék színe? Megoldható-e a regeneráció valamilyen okosabb módon?



2021. júl. 31. 00:31
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
90%
NAGYON remélem, hogy ezt az egészet csak a puszta emberi kíváncsiság hajtja és nem akarod valóban újra felhasználni.
2021. júl. 31. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
79%
Forralás közben meddig ment fel a hőmérséklete? 120 fok fölé nem igazán kellene engedni. Annyinak már elégnek kell lennie, hogy elforrjon belőle a víz. Igaz, több idő kell hozzá, mint magasabb hőfokon. Így talán nem égne meg.
2021. júl. 31. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
78%

"Arra gondoltam, hogy minek már a nagytőkéseket gazdagítani új fékfolyadék vásárlással, hisz elég kiforralni a víztartalmat és kész!"

Nem elég, de ha te meg vagy győződve erről, akkor hiába magyarázom.

2021. júl. 31. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
97%

#2 Te meg ne mondj már neki hülyeséget, mert képes lesz elhinni.


A fékfolyadékban nincs víz. A fékfolyadék MEGKÖTI a vizet. A kettő közel sem ugyanaz. Mikor a fékfolyadék megköti a vizet, a kémiai szerkezete megváltozik. A keletkezett elegy pedig nem "fékfolyadék ÉS víz", hanem egy közös anyag.

Vagyis egyszerűbben, hogy a hülyék is megértsék: a fékfolyadékban nincsen víz H2O formában. Nem lehet kipárologtatni belőle a vizet, mert a víz le van bontva és a fékfolyadékkal együtt egy új, közös anyagot alkot, aminek nem részeleme a víz. Részeleme a hidrogén, részeleme az oxigén, de a H2O/víz nem.

2021. júl. 31. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
100%
Így van, ez a mostani fékfolyadékokkal már nem működik. Van az autószerelőmnél egy gép, még az apjáé volt, kimondottan fékfolyadék regeneráló. Már nem használták vagy 50 éve, mert a mostaniakkal nem működik. Nem tudom milyen elven dolgozik, de azt igen, hogy jól felmelegíti közben.
2021. júl. 31. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
51%
Egy jó pálinkafőzővel talán sikerülne szétválasztania :) Nehogy már a nagytőkések gazdagodjanak.
2021. júl. 31. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

#4-es nem vagyok hajlamos elhinni akármilyen hülyeséget, én ugyanis anno jártam iskolába. #2-ek fogalma sincs az anyagok keverékének forráspontjáról, de #4 válasz valószínűsíthetően oltári nagy baromság.


A fékfolyadék ugyanis az elérhető információk alapján csak abszorbálja a vizet, kémiailag nem reagál vele!


De ha tévednék, akkor kérem a #4-est, hogy írja le annak a bizonyos feltételezett irreverzibilis kémiai reakciónak az egyenletét! Esetleg hasznos lenne, ha valaki meg tudná adni egy általánosan használt folyadéktípus pontos kémiai összetételét.


Tudtommal a mai folyadékok sem tartalmaznak vízzel reagáló összetevőt, pl. olyasmit mint az etilén-oxid - mely etilén-glikolra reagál vízzel - ugyebár. Azt viszont feltételezem, hogy bizonyos korróziógátló adalékok okozhatják a problémát - az elfeketedést és a csapadékképződést.

2021. júl. 31. 12:08
 8/27 anonim ***** válasza:
47%

#7 Egy szóval sem mondtam, hogy irreverzibilis folyamatról van szó, csupán azt, hogy a víz megszűnik létezni H2O formában, így egy egyszerű kiforralás soha nem fog célra vezetni. Hiszen ha így lenne, akkor a fékfolyadék konkrétan ÖNMAGÁT regenerálná folyamatosan. Mi történik, ha rossz minőségű a fékfolyadék? Könnyen felforr. Na de ha a forralás visszafordítja a folyamatot, akkor önregeneráció lép fel. Ami nyilván nem így van. Ha szerinted igen, akkor fogd azt a 130 fokos forráspontú fékolajat és irány a Mátra. Ne hagyd, hogy a csúnya korporációk átverjenek, elvégre kinek van pénze 2-3 évente kiadni a biztonság érdekében 3 ezer forintot? Micsoda lehúzás...


Nem tudok pontos összetételt adni, vagy reakcióegyenletet írni, mert nem vagyok kémikus. De kedves kérdező, nyilvánvalóan te sem vagy az. Nagy szavakkal dobálózol és innen-onnan kiragadott foszlányokból építed fel az értelmetlen elképzeléseidet. Azt mondod jártál iskolába... hát remek, ezt elmondhatja magáról a lakosság 95%-a és kb. mindenki el is felejti az ott tanultak 95%-át szinte azonnal, vagy az évek folyamán, szóval ne tartsd ezt az eredményt túl sokra. Én pedig autószerelőnek tanultam éveken át, részletekbe menően tanultunk ehhez hasonló dolgokról és bár kémiához nem értek, de annyit megtanultam ott és biztosan tudom állítani, hogy amit írsz, az értelmetlen. Ez az egy dolog, ami biztos. Illetve dolgozom is a szakmában jópár éve, soha ehhez hasonlót nem hallottam még. Pedig hidd el, hogy ha ilyen egyszerű lenne a fékfolyadék regenerálása, akkor pénzt csinálnánk belőle. Persze lehet mi is csak bábuk vagyunk a nagytőkések világában... :)

2021. júl. 31. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:

#8 - Írod : "Nagy szavakkal dobálózol és innen-onnan kiragadott foszlányokból építed fel az értelmetlen elképzeléseidet."

- de biztosíthatlak afelől, hogy megvannak a kémiai alapvizsgáim egyetemi szinten (bár nem a vegyészkaron diplomáztam), tehát gyakorlatilag "kémikus" vagyok egy átlagos szakközépiskoláshoz képest, és nem felejtem a tanult természettudományos ismereteket. Az, hogy nem érted a színvonalas kérdésfeltevésemet - nem azt jelenti, hogy én vagyok értelmetlen. Kérlek tanulmányozd a "Dunning-Kruger hatás" fogalmát!


A probléma csak az, hogy a fékfolyadékok összetételét a gyártók nem hozzák nyilvánosságra - ezért nyitottam ezt a fórumot.


Ha pedig autószerelőnek tanultál, akkor arra képeztek ki, hogy kicseréld az xyz16-os alkatrészt, vagy betöltsd a qpr42-es folyadékot a gyártó specifikációja szerint. Ahhoz még sokat kell tanulnod, hogy mélyebben megértsd egy autó működését és anyagtechnológiáját. Olyan emberek hozzászólását várom, akik nem egy autóipari reklámmenedzser szintjén értenek a fékfolyadékok tulajdonságaihoz és vegyi összetételéhez.

2021. júl. 31. 16:50
 10/27 anonim ***** válasza:
64%

#9 Hát ritka undorító élőlény vagy. Miután kiemelem, hogy nyilvánvalóan nem tudod miről beszélsz (ha van képzettséged a témában, ha nincs), utána képes vagy visszajönni és még egy témáról elkezdeni osztani az észt (autóipar), amiről nem tudsz semmit.


Hallod mi mindenhez nem értesz még? Írjál már róluk, mert felettébb szórakoztató. Főleg az a rész, amikor a Dunning Kruger hatásról beszélsz. Te. Miközben a te ultra magas IQ-val, ami nyilvánvalóan az enyém és mindenki másé fölött van, még annyi józan paraszti eszed sincsen, hogy egy kémiai kérdést a Tudományok kategóriában tegyél fel. Ez a Közlekedések kategória és éppen most írtad le, hogy mi mekkora utolsó idióták vagyunk, akik nem tudnak semmit az autókról, hisz csak alkatrészcserélők vagyunk. :) Akkor miért minket kérdezel? Sajnos mi nyilvánvalóan alsóbbrendűek vagyunk nálad és annak ellenére, hogy leírtuk a tényekre alapozott válaszainkat, nyilvánvalóan tévedünk.

2021. júl. 31. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!