Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogyan befolyásolja egy autó...

Hogyan befolyásolja egy autó végsebességét az, hogy első/hátsó vagy összkerék hajtású? Ha csak 2 kerék van hajtva akkor nagyobb a V-max mivel csak 2 kereket kell gyorsítani és a végsebességen tartani?

Figyelt kérdés

Pl adott egy autó:

460 LE

Kapcsolható összkerékhajtás

3,3 mp 0-100

V-max: 261 km/h összkerékkel. Ha csak hátsó van hajtva akkor a 261 felmegy 270 vagy akár többre?



2021. okt. 27. 14:43
A kérdező szavazást indított:
Összkerékkel nagyobb a végsebesség
Kétkerékkel nagyobb a végsebesség
Nem befolyásolja
21 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
93%
Általában az összkerekes autó jobban rajtol (hiszen jobb a tapadás), viszont nagy tempónál hatványozottan előjön a nagyobb tömeg (általában pár tíz kilóval nehezebb azért egy összkerekes, mint ugyanannak a modellnek a két kereket hajtó változata), és a nagyobb hajtási veszteség.
2021. okt. 27. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
minimális különbség van, ami az összkerékhajtás súlyából jön
2021. okt. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
72%
Jelzem hogy a végsebességnel nem a súly hanem a légellenállás számít :) meg a kerékre jutó teljesítmény ami ugye 4wd esetén valamivel kisebb mert nagyobb a hajtáslánc vesztesége .
2021. okt. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A kétkerékhajtású (!!) változatnak nagyobb a végsebessége.

A kapcsolható összkerékhajtás ilyen szempontból nem számít, mert ha szét van kapcsolva a hajtás, attól még az osztóművet hajtja a váltó, és a hajtáslánc többi elemét pedig a kerekek hajtják. Csak annak az ezeréves kapcsolható összkerékhajtásnak kisebb a fogyasztása, ahol bentről karral a hajtást, és a tengelyek végén a keréknél a féltengellyel való mechanikus kapcsolatot is oldani lehet.

2021. okt. 27. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Hú hát vannak itt bajok.

#1 és #2: kapcsolható összkerékről beszélünk. Attól, mert csak két kerék hajt, attól még a hajtáslánc elemei ott maradnak, nem tűnnek el és nem lesz mágikusan könnyebb az autó. A súly az konstans, akár 2 kerék hajt, akár 4.


#3 Hogy a fenébe ne számítana a súly? Rossz helyen kapisgált az első két válaszoló, de abban igazuk van, hogy a súly befolyásolja a végsebességet. Látszik nincs már manapság sorkatonaság, kíváncsi lennék, hogy te full menetfelszerelésben is ugyanúgy futsz, mint anélkül, mert "a súly nem számít". :D


Abban viszont igaza van #3-nak és ott a pont, hogy kapcsolt négykeréknél megnő a hajtáslánc ellenállása, így csökken a kerekeken keresztül leadott teljesítmény -> végsebesség.

2021. okt. 27. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 krwkco ***** válasza:
68%

#5

>>kíváncsi lennék, hogy te full menetfelszerelésben is ugyanúgy futsz, mint anélkül, mert "a súly nem számít"<<

A futás és a gördülés között ilyen szempontból van egy nagy különbség: a futó periodikusan emelgeti a súlypontját, ami munkavégzést jelent. Sík úton, ahol a végsebességet mérik, az autó nem tesz ilyet.

Egyetlen dologban számít a súly az állandó sebességnél: A gumi kicsit jobban deformálódik és ezért egy kicsit nagyobb lesz benne a belső deformációs veszteség. De ez elhanyagolható.

Úgyhogy a sorkatonás példád nem jó.

2021. okt. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
6: köszönöm, hogy nem kellett elmagyarázni hogy nem vagyok kerekesszékes :)
2021. okt. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#5: Nekem kimaradt, hogy kapcsolható összkerékhajtás. Elsiklottam felette, én egy hagyományos (állandó) összkerék VS FWD vagy RWD hajtásról beszéltem volna. #1
2021. okt. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Az biztos hogy összkerék hajtással nem nagyobb a végsebesség, hiszen annak mindig van valamennyi vesztesége. Az a kérdés, milyen mértékben nő a kocsi végsebessége 2wd esetén. Szerintem csak kis mértékben, 9km/h az sok. A légellenállás a sebességgel négyzetesen növekszik, a teljesítmény igény pedig köbösen növekszik. 261-ről 270km/h-ra való gyorsuláshoz legalább plusz 10%(46) lóerő kell. Annyit az összkerék hajtás szerintem nem vesz el.
2021. okt. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!