Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hol és milyen márkájú nagymoto...

Hol és milyen márkájú nagymotort éri megvásárolni?

Figyelt kérdés

Első járművem lenne és nagyon amilyen árakban van elégé félek megvenni.

Suzukit vagy Kawasakit néztem ki, de tudtok ezeknél olcsóbbat?


2022. jan. 11. 23:09
 1/7 anonim ***** válasza:
74%
motor - motort.
2022. jan. 11. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
22%

1: a motrot is teljesen elfogadható és nyelvtanilag helyes kifejezés! Például Észak Magyarországon szinte csak így használják.


Én GSX-R-t vennék!

2022. jan. 11. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
62%

AZ lehet hogy ott Ózdon így használják, de ez így egy nyomorék kifejezés.

Csak a motort a jó.

2022. jan. 12. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Először nem kell nagy motort venni, jobb kismotort , robogót venni gyakorolni.
2022. jan. 12. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Magyar Tudományos Akadémia

Nylevtudományi Intézet


Önök hogy mondják tárgyesetben a motor szót?

Egyik kedves olvasónk a következő kérdéssel fordult a nyelvi tanácsadó szolgálathoz: „…nem hagy nyugodni a tény, miszerint a kollégáim mindig kijavítanak, amikor a motrot szót használom hétköznapi beszédben. Az én nyelvterületemen (Észak-Magyarország) ezt így mondja szinte kivétel nélkül mindenki. Azzal nem vitatkozom, hogy a motort szó helyes, azzal viszont igen, hogy a motrot helytelen. Az én filozófiám szerint nem a szabályok alkotják a nyelvet, hanem a nyelv a szabályokat.”


A nyelvi tanácsadó szolgálat munkatársa a következőket válaszolta:


Igen, én is megerősítem a filozófiáját: a nyelv, a nyelvhasználat az elsődleges, és csak azután jönnek az abból levonható tanulságok. Szabályokat legfeljebb a helyesírásra nézve fogalmazhatunk meg, a nyelvhasználatra inkább csak tanácsokat, javaslatokat, ajánlásokat. A motor ragozása a köznyelvben, a normatív nyelvváltozatban szokásosan valóban motort. De nem „helytelen” a motrot alak sem, hiszen több nyelvjárásban, így az Ön nyelvterületén is a motor bizonyos toldalékok előtt a hangzóhiányos (hangugrató) tövek módjára viselkedik: motrok, motrot. Nincs igazuk tehát vitapartnereinek, amikor kijavítják Önt!

2022. jan. 12. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Kajak 1 szót van a vita? 🤣🤣

Nem mind1?

2022. jan. 12. 12:49
 7/7 anonim ***** válasza:
56%

Nem, mert rondán hangzik.

Bár, ahogy írsz... 4 hiba van 1 mondatodban.

Kicsit rágyúrhatnál a helyesírásra.

2022. jan. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!