Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Egyszerű paraszt magyar...

Egyszerű paraszt magyar nyelven mit jelent a Newtonméter?

Figyelt kérdés

Olvasgattam cikkeket róla, sosem voltam autózseni, nem is szeretnék az lenni, de nem is szeretnék hülyén meghalni.

Valaki érthetően magyar paraszt szájbarágós nyelven letudná írni hogy mit jelent a newtonméter, és mi annak a szerepe?

Miért tekintik oly figyelemmel mint a lóerőt?


Köszi, pacsi! :D



2023. febr. 4. 22:16
 1/6 anonim ***** válasza:
58%
Hátbalökés erőssége.
2023. febr. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
67%

Forgatónyomaték mértékegysége.

Motor nyomatéka (pl, 200 Nm) határozza meg az autó vonóerejét.

2023. febr. 4. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Forgatónyomaték. 1 Newtonméter azt jelenti, mintha egy tengelyt a rászerelt 1 méter hosszúságú rúd végén egy Newton erővel akarnád forgatni. 1 Newton valamivel kevesebb mint 0,1 kg földfelszini gravitáció mellett.


A nyomaték és a teljesítmény "össze van drótozva" egymással, ha az egyik változik, változik a másik is.


Egy egyszerűbb számítás végeredménye kb. jó eredményt ad: megszorzod a motor fordulatszámát (az ezreket véve egésznek, tehát 5500-nál 5,5-el számolsz) az adott fordulatszámhoz tartozó forgatónyomatékkal, az eredményt elosztod 7-el, és egy-két százalék pontossággal megkapod az adott munkaponton a motor teljesítményét lóerőben.


Bárki, aki tudja egy motor adatait, ismeri a maximális teljesítményhez tartozó fordulatszámnál is a nyomatékot, vissza tudja igazolni a számítás helyességét.

2023. febr. 4. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

#2 Nem. Mert az még sok indentől függ, az áttételezéstől is.

A forgatónyomaték az adott fordulatszámon leadott teljesítményt határozza meg, és a "vonóerő" ettől függ. Teljesen mindegy, hogy a fordulatszám x forgatónyomaték szorzatban melyik tényező javára billen a mérleg, a szorzat a lényeg.

Gyorsulás szempontjából pedig a minél egyenesebb nyomatékgörbe a fontos, és a minél nagyobb nyomatékgörbe alatti terület.

2023. febr. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Értem vagyis nem, de mindegy.

Hülyén halok meg.

Nem tudom értelmezni amit írtok, mert szaknyelven írjátok.

Pedig nem vagyok egy rongybatekert gyerek. :D 30+ nő vagyok, van egy Alfám, több éve vezetek.

Párom rettentően autómániákus, és ne lenne olyan nap, hogy mesélne nekem vagy épp a baráti társaságunknak hogy "mi a véleményetek erről és erről a kocsiról, nyomaték, lóerő, etc"


Jó párszor kérdeztem tőle, és hasonlókat mondott mint ti amit írtok.


Ha lehet ennél "parasztosabban", vagy szimulálva magyarázva.


Ja, és kedveske válaszoló, jártam fizikára, csak nem az erősségem, akárcsak a kémia.

Kb annyira vagyok boomer a kocsi mechanikához, mint ti a műkörömépítéshez :))

2023. febr. 5. 21:49
 6/6 anonim ***** válasza:

Hát, a hetedikes fizikánál egyszerűbben nehéz elmagyarázni.

Próbáld ki a szobád ajtajának kilincsén. Próbáld meg úgy kinyitni az ajtót, hogy csak egy ujjal nyomod a kilincset a kilincs végén. Aztán próbáld meg úgy, hogy a kilincs közepén. Aztán próbáld meg majdnem a kilincs tövénél. Ugye, hogy egyre nehezebb? Mert a forgástengelytől minél nagyobb távolságra nyomod, annál nagyobb az erőkar, azaz ugyanakkora erővel annál nagyobb forgatónyomatékot lehet kifejteni. Ennek a mértéke a Nm.

(Lásd még: miért ámultak a nemesek, hogy Toldi Miklós a végénél fogva megtartja vízszintesen a petrencés rudat, amikor azt a vállán, ha a középpontja fekszik az ember vállán, bárki elbírja.)

2023. febr. 5. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!